Lütfen bekleyin..

AHMET KIZILBULUT

GÜZEL İNSANLAR HALA BURADA YAŞIYOR

17 Nisan 2017, 17:04 - Okunma: 1987

Lao Tzu “Eğer üzüntülüyseniz geçmişte, huzur hissediyorsanız şimdi de, endişeli hissediyorsanız gelecekte yaşıyorsunuz demektir” demiş.

Bizimki gibi insana can, mal güvenliği, tutarlı bir yaşam vaat etmeyen, istikrarsız koşullarda yaşamaya mecbur eden bir yerde, nostaljiye kaçış, sürekli üzüntülü olma halinden ziyade bir ağrı kesici.

Güzelliği yeniden hissetmenin, yeniden yaşatmak için bir neden bulabilmenin çoğu zaman tek çaresi.

Uzun zamandır ortak bir hissimiz var: Kendimizi yalnız hissediyoruz.

“Fanusta” hissediyoruz.

Güzel sanatların, müziğin, estetiğin, güzel hislerin, güzel davranışın, medeni iletişimin günlük yaşamımızdan uzaklaştığını, yaşamımıza bunların tam tersinin yüceltildiği sığ bir anlayışın hakim olduğunu hissediyoruz.

Derinlikli ve manalı bir yaşamı sadece belirli bir inanca, belirli bir yaşam tarzına ve satın alma gücüne bağlayanların ortak yaşamımızı şekillendirdiği bir hayata mecbur edilmişiz gibi hissediyoruz.

Böyle düşünenlerin ve yaşayanların sesi o kadar yüksek çıkıyor, o kadar bağırıyorlar ki, yaşadığımız yerde tutunacak bir dalın veya insanın kalmadığını düşünüyoruz.

Herkes birbirine soruyor, herkes birbirine “vah vah”lanıyor: Nereye gitti o güzel insanlar? Sokakta birbirlerine nazik davrananlara ne oldu? Ortak iletişim diline ne oldu?

TRT Arşiv’de izlediğimiz eski programlarda herkesin birbirine azami nezaketle yaklaştığı o tatlı dile ne oldu?

O şekilde davrananlar ve konuşanlar toplu halde öldüler mi?

Hayır.

Sadece sesleri çok çıkmıyor.

Zaten “ses çıkaran” hayatlara hiçbir zaman sahip değillerdi, sahip olduklarını ve düşündüklerini göstererek, duyurarak yaşamazlardı, şimdi birileri avaz avaz bağırınca, pek görünmüyorlar haliyle.

Sokaklarda avaz avaz bağırmanın, gösteriş yapmanın, toplumsal yaşam kurallarına uymamanın “ayıp” olduğunu öğrenerek büyümüş, sıraya girmeyi “enayilik” saymayan, başkalarının hakkını gözeten, tanımadığı insanlarla medeniyet çerçevesinde konuşmayı bilen milyonlar bir anda yok olmadı bu topraklarda.

Buradalar. Bağırmıyorlar sadece.

Ama her şeye rağmen güzel şeyler olmuyor mu, olmayacak mı  memlekette?

Haksızlık etmeyelim.

Bu hafta  İl Kültür Müdürlüğünün organize ettiği ve içinde Global Gençlik Derneği olarak bizim arkadaşların da katılacağı bir dizi etkinlik başlayacak, salı gününden itibaren başlayacak ve 4 gün boyunca devam edecek.

Tiyatromuzla, Konserlerimizle, sergimizle. Hepinizi bekliyoruz İl Kültür Müdürlüğüne.

Kafa dağıtmak adına güzel bir hafta olacak buna emin olabilirsiniz.

Ben, Batmanda kültür sanat algısının zamanla değişeceğini ve hak edeceği yeri alacağını düşünüyorum zamanla. Ya siz?

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
37 gün önce
47 gün önce
58 gün önce
100 gün önce
107 gün önce
128 gün önce
149 gün önce
198 gün önce
218 gün önce
247 gün önce
261 gün önce
266 gün önce
266 gün önce
282 gün önce
316 gün önce
345 gün önce
359 gün önce
412 gün önce
429 gün önce
464 gün önce
467 gün önce

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=