Lütfen bekleyin..

SEDAT ERİŞ

ERDOĞAN ve EKONOMİ--1

08 Kasım 2017, 18:53 - Okunma: 699

Cumhur Reis Erdoğan, ülkenin tüm kronik meselelerine yetişmeye çalışırken, diğer yandan Ak Parti’deki iç sorunları çözmeye çalışıyor.
Dış politikada değişen dengeleri ve ülkemiz üzerindeki emperyal planlamaları çözmek adına yoğun bir stratejik satrancı oynamayı da ihmal etmeyen Erdoğan’ın gösterdiği çalışma temposu, hayret verici boyutlara ulaşmış durumda.
Olağandışı bu çalışma temposuna ayak uydurmakta zorlanan Ak Parti üst yönetimi ise nasılsa Reis bu sorunu da çözer uyuşukluğunu ve ataleti hala üstünden atabilmiş değil.
Ak Parti ve üst yönetiminin Erdoğan’ın çalışma stiline ve onun gösterdiği enerjiye ayak uydurmada zorlanmasının çeşitli psikolojik nedenleri var.
Bu durumdan Reisinde pek hoşnut olmadığı bazen kızarak, bazen motive ederek Ak Parti yöneticileri çalışma hızına uydurmak adına her türlü yöntemi denediği de Başkent kulislerinde konuşuluyor.
Önümüzdeki günlerde Erdoğan’ın ekonomideki kötü gidişe el atması kaçınılmaz. Çünkü 2019 yılını çok önemseyen Cumhur Reis bozulmuş ekonomik dengelerle bu seçimin ne kadar zora gireceğini biliyor.
Bu bağlamda Erdoğan’ın önümüzdeki günlerde ekonomi ağırlıklı konuşmalarına tanık olacağız.

Aslında Uzun bir süredir Cumhurbaşkanı Erdoğan ülke ekonomisinin gidişatıyla alakalı çok önemli görüşleri dillendiriyordu. 
Ak Partinin ekonomik kurmayları bu görüşleri ne kadar önemsiyor bilmiyorum ama Cumhurbaşkanının ekonominin gidişatı üzerine ısrarlı tezleri dillendirmeye devam etmesi,  Ak Parti iktidarının bu iktisadi uyarıları çok ciddiye almadığı izlenimini veriyor.
Bu noktadan hareketle Cumhurbaşkanının ekonomi alanındaki görüş ve düşüncelerini sistemli bir biçimde irdeleyecek üç günlük bir yazı dizisini okurların dikkatine sunmakta yarar görüyorum.
Sn Cumhurbaşkanı ulusal ekonomimizin yol haritasını çizerken küresel iktisat anlayışlara da atıfta bulunuyor.
Şimdi periyodik olarak Sayın Erdoğan’ın ekonomik tezlerini ele alalım; 
Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan'ın Sermaye Piyasaları Kongresi'nde yaptığı konuşmadaki şu sözleri bir dinleyelim
"...Yatırımları artırmak mecburiyetindeyiz.
Bunun için de yatırımcıların finansman kaynaklarına erişimi kolaylaştırmak için harekete geçtik. Bu ülkenin ayağa kalkmasına hep birlikte destek vereceğiz.
Parayı, altını yastığın altında saklamak nasıl bir gafletse finans sektörünün de parayı kasalarda tutması o denli gaflettir. Bu para büyük çoğunlukla finans sektörünün kendi öz sermayesi değil. Dünya piyasalarında finansta faiz oranları nedir, Türkiye'de nedir?  15- 16- 17...Bununla yatırımcı piyasaya nasıl girsin?"

Cumhurbaşkanının ekonomik söyleminin satır aralarının derinliğine inelim  
1- Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Türkiye'de girişimciler ve yatırımcılar açısından finansal anlamda sağlıklı bir ortam yok diyor. Çünkü şu an hâlâ piyasada Türkiye'nin hak ettiği miktarda para bulunmuyor’u dillendiren Cumhurbaşkanı Binali Yıldırım, hükümetine acil sıcak para bulması gerektiğini öneriyor. 
Bol ve sıcak para bulunmasının nasıl gerçekleşeceğini irdelemek için Erdoğan’ın ekonomik tezlerini incelemeye devam edelim
2-Türkiye’de sermayeyi ne kadar rahatlatır, sermayeye ne kadar güven verirseniz, ülkemiz o kadar çabuk zenginleşir. Ülkeyi yöneten Binali Yıldırım hükümeti derhal ve hemen bunu yapmak zorundadır. 
Türkiye’de sermayeye güven verilmez, sermaye hor görülür, cezalandırılırsa bu ülke yoksul ve perişan kalır. 
Ekonomi Tarihi Sermayenin güvensizlik ortamı içinde olduğu ülkelerin nasıl yoksulluğa ve felakete mahkum olduğunu acı olaylarla anlatmaktadır.

3- Cumhurbaşkanı ekonomik ve sosyal konularda sürekli ülkemizin 80 milyon nüfusa sahip olduğunu vurgulamaktadır.  
Bu vurgunun altında ise ekonomik manada Türkiye'de insan çok, değeri düşük ama öte yandan bu ülkede para az ve değeri yüksek gibi bir doktrini ifade etmektedir.
Devam edecek...

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
18 saat önce
65 gün önce
105 gün önce
167 gün önce
195 gün önce
197 gün önce
198 gün önce
198 gün önce
201 gün önce
203 gün önce
204 gün önce
229 gün önce
301 gün önce
303 gün önce
308 gün önce
313 gün önce
451 gün önce
464 gün önce
465 gün önce
467 gün önce
482 gün önce
482 gün önce
488 gün önce
490 gün önce
576 gün önce
632 gün önce
650 gün önce
691 gün önce
695 gün önce
703 gün önce
715 gün önce
717 gün önce
735 gün önce

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=