Lütfen bekleyin..

SEDAT ERİŞ

ERDOĞAN ve EKONOMİ--1

08 Kasım 2017, 18:53 - Okunma: 1470

Cumhur Reis Erdoğan, ülkenin tüm kronik meselelerine yetişmeye çalışırken, diğer yandan Ak Parti’deki iç sorunları çözmeye çalışıyor.
Dış politikada değişen dengeleri ve ülkemiz üzerindeki emperyal planlamaları çözmek adına yoğun bir stratejik satrancı oynamayı da ihmal etmeyen Erdoğan’ın gösterdiği çalışma temposu, hayret verici boyutlara ulaşmış durumda.
Olağandışı bu çalışma temposuna ayak uydurmakta zorlanan Ak Parti üst yönetimi ise nasılsa Reis bu sorunu da çözer uyuşukluğunu ve ataleti hala üstünden atabilmiş değil.
Ak Parti ve üst yönetiminin Erdoğan’ın çalışma stiline ve onun gösterdiği enerjiye ayak uydurmada zorlanmasının çeşitli psikolojik nedenleri var.
Bu durumdan Reisinde pek hoşnut olmadığı bazen kızarak, bazen motive ederek Ak Parti yöneticileri çalışma hızına uydurmak adına her türlü yöntemi denediği de Başkent kulislerinde konuşuluyor.
Önümüzdeki günlerde Erdoğan’ın ekonomideki kötü gidişe el atması kaçınılmaz. Çünkü 2019 yılını çok önemseyen Cumhur Reis bozulmuş ekonomik dengelerle bu seçimin ne kadar zora gireceğini biliyor.
Bu bağlamda Erdoğan’ın önümüzdeki günlerde ekonomi ağırlıklı konuşmalarına tanık olacağız.

Aslında Uzun bir süredir Cumhurbaşkanı Erdoğan ülke ekonomisinin gidişatıyla alakalı çok önemli görüşleri dillendiriyordu. 
Ak Partinin ekonomik kurmayları bu görüşleri ne kadar önemsiyor bilmiyorum ama Cumhurbaşkanının ekonominin gidişatı üzerine ısrarlı tezleri dillendirmeye devam etmesi,  Ak Parti iktidarının bu iktisadi uyarıları çok ciddiye almadığı izlenimini veriyor.
Bu noktadan hareketle Cumhurbaşkanının ekonomi alanındaki görüş ve düşüncelerini sistemli bir biçimde irdeleyecek üç günlük bir yazı dizisini okurların dikkatine sunmakta yarar görüyorum.
Sn Cumhurbaşkanı ulusal ekonomimizin yol haritasını çizerken küresel iktisat anlayışlara da atıfta bulunuyor.
Şimdi periyodik olarak Sayın Erdoğan’ın ekonomik tezlerini ele alalım; 
Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan'ın Sermaye Piyasaları Kongresi'nde yaptığı konuşmadaki şu sözleri bir dinleyelim
"...Yatırımları artırmak mecburiyetindeyiz.
Bunun için de yatırımcıların finansman kaynaklarına erişimi kolaylaştırmak için harekete geçtik. Bu ülkenin ayağa kalkmasına hep birlikte destek vereceğiz.
Parayı, altını yastığın altında saklamak nasıl bir gafletse finans sektörünün de parayı kasalarda tutması o denli gaflettir. Bu para büyük çoğunlukla finans sektörünün kendi öz sermayesi değil. Dünya piyasalarında finansta faiz oranları nedir, Türkiye'de nedir?  15- 16- 17...Bununla yatırımcı piyasaya nasıl girsin?"

Cumhurbaşkanının ekonomik söyleminin satır aralarının derinliğine inelim  
1- Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Türkiye'de girişimciler ve yatırımcılar açısından finansal anlamda sağlıklı bir ortam yok diyor. Çünkü şu an hâlâ piyasada Türkiye'nin hak ettiği miktarda para bulunmuyor’u dillendiren Cumhurbaşkanı Binali Yıldırım, hükümetine acil sıcak para bulması gerektiğini öneriyor. 
Bol ve sıcak para bulunmasının nasıl gerçekleşeceğini irdelemek için Erdoğan’ın ekonomik tezlerini incelemeye devam edelim
2-Türkiye’de sermayeyi ne kadar rahatlatır, sermayeye ne kadar güven verirseniz, ülkemiz o kadar çabuk zenginleşir. Ülkeyi yöneten Binali Yıldırım hükümeti derhal ve hemen bunu yapmak zorundadır. 
Türkiye’de sermayeye güven verilmez, sermaye hor görülür, cezalandırılırsa bu ülke yoksul ve perişan kalır. 
Ekonomi Tarihi Sermayenin güvensizlik ortamı içinde olduğu ülkelerin nasıl yoksulluğa ve felakete mahkum olduğunu acı olaylarla anlatmaktadır.

3- Cumhurbaşkanı ekonomik ve sosyal konularda sürekli ülkemizin 80 milyon nüfusa sahip olduğunu vurgulamaktadır.  
Bu vurgunun altında ise ekonomik manada Türkiye'de insan çok, değeri düşük ama öte yandan bu ülkede para az ve değeri yüksek gibi bir doktrini ifade etmektedir.
Devam edecek...

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
55 gün önce
61 gün önce
62 gün önce
75 gün önce
77 gün önce
80 gün önce
82 gün önce
84 gün önce
85 gün önce
148 gün önce
224 gün önce
225 gün önce
232 gün önce
238 gün önce
248 gün önce
250 gün önce
283 gün önce
378 gün önce
418 gün önce
480 gün önce
508 gün önce
510 gün önce
511 gün önce
511 gün önce
514 gün önce
516 gün önce
517 gün önce
542 gün önce
614 gün önce
616 gün önce
621 gün önce
626 gün önce
764 gün önce
777 gün önce
778 gün önce
780 gün önce
795 gün önce
795 gün önce
801 gün önce
803 gün önce
889 gün önce
945 gün önce
963 gün önce
1004 gün önce
1008 gün önce
1016 gün önce
1028 gün önce
1030 gün önce
1048 gün önce

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=