Lütfen bekleyin..

İZZETTİN İÇİN

SİVİL TOPLUM, BÜROKRASİ VE ÜNİVERSİTE İLİŞKİLERİ

10 Kasım 2017, 19:29 - Okunma: 2390

Vikipedi’nin STK tanımlaması aynen şöyle:

“Sivil toplum kuruluşları, resmi kurumların dışında kalan ve bunlardan bağımsız olarak çalışan. Politik, sosyal, kültürel, hukuki ve çevresel amaçları doğrultusunda lobi faaliyetleri, ikna ve eylemlerle çalışan, üyelerini gönüllülük usulüyle alan, kar amacı gütmeyen toplumun faydasına çalışan kuruluşlardır.”

Bürokrasi ise şöyle tanımlanır; Devlet işlerinin yürütülmesi için yapılan işlemlerin tümü veya Devlet görevlileri topluluğu.

Üniversite ise; Bilimsel özerkliğe ve kamu tüzel kişiliğine sahip, yüksek düzeyde eğitim, öğretim, bilimsel araştırma ve yayın yapan öğretim kurumudur.

Ülkede STK’lar sivil mi sorusu halen tartışılan bir konudur. Çünkü sivilliği olmayınca gayesi de ortadan kalkar.

Ülkemizde sivil toplum örgütleri henüz gelişme aşamalarını tamamlayamadıklarından ya da ideolojik sebeplerden birbirlerine sırt dönüp uzak durmaktadırlar. Yaklaşmak için birbirlerini görmeleri, tanımaları gerekir. Bu sebepten dolayı ortak yanlarını keşfedip bir araya gelemiyorlar, sürekli bir çekişme içerisindeler. 

Bürokratlar ise kendilerini fildişi kulelerde sanıyorlar. Fildişi kulelerde oturarak insanlara faydalı olamazlar, onların içinde olmalılar.

Bürokrasi devletin üst yöneticileri demektir.  Eğer bu seviyede iyi iseniz idare etmede, milletler arası ilişkilerde, diplomaside, sporda, edebiyatta, basında, ekonomide, sanayide, tarımda vs. iyisiniz demektir. Bu konuların hepsi “bürokrasinin” başının altından çıkıyor. Maalesef bürokratik engeller konusu Başbakanların bile halen şikâyet ettikleri bir husustur. 

Planlamanın, yönetimin görülmeyen sessiz ayağı ise üniversitelerdir. Medeni bir ülkenin olmazsa olmazıdır üniversiteler yani yüksek eğitim. Burası gelişim alanının mutfağıdır. Malzemenin derlenip, toplanıp, işlenip şekillendiği; bilginin yoğrulup, harmanlandığı ve arşivlendiği sonra da servis yapıldığı yer olmalı üniversiteler. 

Üniversitelere önerimiz; Sonuna kadar kapılarınızı açın insanlar girsin içeri. Etrafınıza örülen duvarları yıkın. Aydın insanlar ile iç içe hayatınızı devam ettirin. Üniversitelerin o kapalı köşklerden çıkmaları gerekir. Bizim onlara onların da bize ihtiyacı var. Yönetimde yer alan, klasik devlet memurluğu anlayışından uzak, devleti tanıyan, çağı iyi analiz eden yöneticilerle görüşüp planlar yapılıp tabana ulaşılabilir. Her zaman başkalarının sizin kapınızı çalmasını beklemeyin. Bazen sizler çalarsınız o kapıları. Yeter ki siz o kapıyı çalmasını becerin.

Bürokrasi, üniversite ve sivil toplum örgütlerinin durdukları yerleri çok iyi belirlemesi gerekir. Ortak çalışmalar yapabilecekleri gibi hiçbir zaman sınırlarını aşmamalılar. 

Kurum ve kuruluşlar bağımsız olmak zorunda. Bunun diğer ayağı medyadır ki ülke meselelerinde çok önemli rol oynar. Bunu başka bir yazıda anlatırız.

İdareciler her yaptıkları işin doğru, her kapılarını çalanın hizmetçi olduğu düşüncesinden vazgeçtikleri zaman aradaki engeller kalkmaya başlayacaktır. Yapılan her işte samimiyet beklenir. En azından şahsı çıkarlar için insanlar kullanılmaz. Devletin arabasıyla pazar işlerini gören, devletin lojmanında oturan, devletin memuruna faturalarını ödeten kişiler halkın içine girmekten ürker. Bizim işimiz bunların dışında kalanlar ile.  Onun için idareciler sosyal, kültürlü, aydın insanlardan seçilmeli.

İnsanları çeşitli sebeplerle ayrıştıran, öteleyen idareciler topluma zarar verir. Biz Türkiye’de kültür adına harç karıştıracaksak, Türk Milletini çok iyi tanımak bu coğrafyada yaşayan insanları her yönüyle (kültür, edebiyat, adet, anane, gelenek, görenek, töre, alışkanlıklar vs.) bilmek zorundayız. Çok iyi bildiğimiz konulara tekrar tekrar değişik açılardan bakmak gerekir.

Sivil toplum kuruluşlarında bencilliğe asla yer yok. Sivil toplum kuruluşları siyasetin arkasındaki güç değil milletin önünde yerini almalı. Sivil toplum örgütleri halkı temsil etmeli. Gücü temsil ettiği insanlardan almalı.

Bürokrasi devletin devamlılığı ve milleti için hizmet vermeli. Beyin olduğunu unutmayıp “Devlet Baba” şefkatiyle bütün insanları kucaklamalı.

Üniversiteler bağımsız olmalı. Surların içine hapsedilmemeli. Bilgiyi ihtiyacı olanlar ile paylaşmalı.

İşte bu kurumlar sınırlarını doğru bilip rahat hareket edebilirseler ülkenin çok faydasına olacağı kanısındayız.

Konuşmaktan, eleştirmekten, eleştirilmekten korkmayın. Seviyeli, samimi ve yapıcı olduktan sonra çoğunluk tahammül gösteriyor. Karşıt fikirleri dinlemek sizleri ürkütmesin mutlaka sonuna kadar sabrederseniz önünüze bir kapı açılacaktır. Unutmayın sizin ötekileştirdiğinizin ötekisi de sizsiniz.

 Konuşmadan toplumun doğrularını bulmamız mümkün değil. Halkın bütün katmanlarındaki insanları tek tek dinleyeceğiz. İlk amacımız, kendimizi eğitmek ve toplumda saygı gören insan olmak.

Bunun için, gücümüz yettiğince, doğru bildiklerimizi yapmaya, yazmaya, söylemeye çalışacağız…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
37 gün önce
43 gün önce
141 gün önce
163 gün önce
207 gün önce
240 gün önce
251 gün önce
254 gün önce
279 gün önce
282 gün önce
286 gün önce
371 gün önce
378 gün önce
381 gün önce
394 gün önce
405 gün önce
416 gün önce
422 gün önce
448 gün önce
468 gün önce
470 gün önce
496 gün önce
498 gün önce
500 gün önce
568 gün önce
573 gün önce
604 gün önce
633 gün önce
636 gün önce
653 gün önce
660 gün önce
664 gün önce
665 gün önce
681 gün önce
703 gün önce
736 gün önce
737 gün önce
743 gün önce
744 gün önce
773 gün önce
781 gün önce
783 gün önce
803 gün önce
815 gün önce
853 gün önce
904 gün önce
BELEDİYE ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ?

sanalbasin.com üyesidir

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=