Lütfen bekleyin..

SEDAT ERİŞ

METİN FEYZİOĞLU- TÜRK-AV - 1

15 Kasım 2017, 21:12 - Okunma: 2244

9 Kasım gecesi Türkiye Barolar Birliğinin düzenlediği Türk Dili Konuşan ve Akraba Ülkeler Avukat Örgütleri Birliği'nin (TÜRK-AV) resepsiyonuna davet edilmiştim.

Başkentte yaşamak zor ve yorucudur.

Yoğun işlerime rağmen Metin Feyzioğlu’nu çok önemsediğim için, daha önce telefonda konuştuğumda yüz yüze tanışmak istediğim için bu toplantıya katıldım.

Bu toplantıda edindiğim izlenimleri, toplantının içeriği ile ilgili görüş ve düşüncelerimi iki gün sürecek yazı dizisinde sizlerle paylaşacağım.

Son sözü ilk başta söylemek gibi bir huyum var.

Bu toplantıdaki izlenimlerimi okuyacaksınız ama öncelikle eksikten başlayıp sonra pozitif olan noktaları dikkatinize sunayım.

Toplantı sürecinde her şey güzeldi ama toplantının ev sahibi Metin Feyzioğlu’nun hoşgörüsüne dayanarak dostane bazı gözlemlediğim eksiklikleri öncelikle paylaşmak isterim.

1-Uluslar arası nitelik taşıyan bu tür organizasyonlarda, ülkemizin gelişmesi adına düzenlenecek çok önemli aktivitelerde başarının temel parametresi güçlü bir organizasyon ve profesyonel bir kadroya duyulan ihtiyaç söz konusudur.

Tüm toplantı boyunca gözlemlediğim en temel eksiklik Barolar Başkanı Sayın Metin Feyzioğlu’nun adeta tek tabanca gibi çalıştığını gözlemlemem oldu.

Güçlü bir planlama kadrosunun olmadığını hissettim.

Barolar Başkanı Metin Feyzioğlu’nun adeta her şeye koşturma gayreti, çabası ve uğraşısına üzüldüm. Bu yargımın nedeni ise şöyle bir olaya dayandı.

Etrafını saran onunla fotoğraf çektirmek isteyen, merhaba demeye çalışan onlarca insandan fırsat bulup “Sayın Başkanım Batman Sonsöz Gazetesi için bu toplantıyı anlatacak bir röportaj-için fotoğraf çekelim” önerime çok sıcak, sevecen ve sempatik yaklaştı.

Fotoğraf çekildikten sonra Sayın Metin Feyzioğlu’ndan ne zaman bu röportaj yapalım cevabını beklerken, kendisine yanaşan başka insanların fotoğraf çekme istemelerini kıramadığını hissettim ve benim bu röportaj önerimi duymadığını, anlamadığını fark ettim.

Bu fark etmemenin en temel nedeni son derece dikkatli ve duyarlı olduğuna inandığım Sayın Feyzioğlu’nun yorgunluktan ve dalgınlıktan bu sözlerimi duymadığını sanıyorum.

Bu bağlamda Sayın Başkanın yükünü azaltacak ve toplantının hak ettiği başarıyı yükseğe çıkaracak bir kadro eksikliği bu kadar iyi ve güzel hazırlığı eksik bıraktı.

Ülkeye, Devlete ve Millete hizmet adına ortaya çıkan tüm kurumsal oluşumların liderlerini destekleyecek, onların zihin ve gönül dünyalarındaki zenginlikleri topluma aktaracak, ülkenin geleceği adına yapmak istediklerini pratiğe aktaracak işin ehli kadrolara her dönemde ihtiyaç vardır.

Bu kadrolar Liderin direktifleri doğrultusunda işin mutfağını dizayn ederken liderin enerjisinin boşa akmasını önlemek gibi bir misyona da sahiptirler.

Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun güçlü liderlik yönünü ve çalışkan yapısını elbette biliyorum.

Sayın başkanın tek çalışmak gibi bir yanlış stratejiyi benimsediğine inanmıyorum.

Kısaca şu görüşümü tekraren belirteyim:

Güçlü bir kadroya sahip olamayan liderliklerin tüm çabaları, iyi niyetli yaklaşımları pratiğe aktarmak istedikleri önemli tüm projeler, fikirler, çalışmalar sıradanlıktan asla kurtulamaz.

2-Toplantı ülkemizin hukuk sisteminin gelişmesi açısından önemli olduğu kadar onlarca ülke temsilcilerinin katılımı coğrafyamızın hem tanıtımına katkı sağlayacak hem de dış politikadaki gücümüze önemli katma değer sağlayacak nitelikte bir organizasyondu.

Bu organizasyonda hükümet temsilcisinin olmaması, Ak Parti’nin önemli vekillerinin bu etkinliğe katılmaması ve MHP ‘ninde temsilci göndermemesine üzüldüm.

Söz konusu kurum ve kuruluşlara davetiye gönderilmemişse önemli bir eksiklik söz konusudur. Yok, bu kurumlara davet gönderilip de kendileri ulusal ölçekte böylesi bir toplantıya katılma zahmeti göstermemişlerse önemli bu sorunun nedeni mutlaka açıklanmalıdır.

3- Toplantıya katılan kişilerin gruplaşarak, kümeleşerek kendi aralarında yaptıkları konuşmaların yarattığı gürültü Başta Metin Feyzioğlu olmak üzere Yargıtay Başkanı, Hâkimler Kurulu Başkan Yardımcısı ve Yargıtay Başsavcısının yaptığı önemli konuşmalar ve mesajların tam anlaşılmasını engelledi.

Üzülerek belirteyim ki bazı tiplerin sadece yapılacak ikramları beklediği, konuşmanın ruhunu ve özünü anlamak yerine ikramlardan gözünü ayırmamaları işin diğer bir hüzünlü tarafıydı. Kültürlü ve entelektüel bu hazirunun içindeki bazı tiplerin böylesi bir davranışını çok yadırgadım.

Şimdi burada şu akla gelebilir. Barolar Başkanı bu tiplere karşı ne yapsın?

Cevabı vereyim. İkramlar ile resmi toplantı ayrı ayrı düzenlenmeliydi. Barolar Birliği Konukevi ihtişamlı ve güzel yapısıyla buna müsaitti.

4-Toplantı başlamadan önce toplantı salonunun önünde dururken temiz giyimli ve güven veren yüzüyle birinin biraz çekingen biraz mahcup bir edayla bana yaklaşıp elindeki davetiyeyi göstererek pardon bu toplantı burada mı olacak sorusu beni hayli şaşırttı.

Böylesine güçlü ve önemli bir toplantıya katılacak kişilere yol gösterecek, onları yönlendirecek kimsenin olup olmadığına baktıktan sonra evet burası dedim.

5-Uluslar arası niteliğe sahip bu toplantı içeriğini önemini toplumun tüm katmanlarına yeteri düzeyde anlatacak ulusal Medya Planlamasının eksikliğini de ayrıca dile getireyim. Bu konuda Barolar Birliğinin sayın başkanı Metin Feyzioğlu’na şöyle bir seslenmede bulunmak isterim;

Ulusal medya Barolar Birliğinin önemli bu çalışmalarına yeteri ilgiyi göstermezse bizler Güneydoğu Yerel Medyası kendi çapında her türlü duyuruyu ve haberi yaparız.

Sorunların çözümü noktasında akılcı düşündüğüne ve engin bir hoşgörü ve pozitif eleştiriye karşı duyarlılığı olduğuna inandığım Metin Feyzioğlu’nun bundan sonraki organizasyonlarda yukarıda değindiğim eksikliği giderecek önlemleri alacağına inancım tamdır.

Yarınki makalemde ise bu toplantının güzel yönleri ve toplantı konusunun önemli içeriğini paylaşmaya devam edeceğim.

Devam Edecek...

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
57 gün önce
64 gün önce
70 gün önce
80 gün önce
82 gün önce
115 gün önce
210 gün önce
250 gün önce
312 gün önce
340 gün önce
342 gün önce
343 gün önce
343 gün önce
346 gün önce
348 gün önce
349 gün önce
374 gün önce
446 gün önce
448 gün önce
453 gün önce
458 gün önce
596 gün önce
609 gün önce
610 gün önce
612 gün önce
627 gün önce
627 gün önce
633 gün önce
635 gün önce
721 gün önce
777 gün önce
795 gün önce
836 gün önce
840 gün önce
848 gün önce
860 gün önce
862 gün önce
880 gün önce

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=