Lütfen bekleyin..

SEDAT ERİŞ

METİN FEYZİOĞLU- TÜRK-AV - 1

15 Kasım 2017, 21:12 - Okunma: 2649

9 Kasım gecesi Türkiye Barolar Birliğinin düzenlediği Türk Dili Konuşan ve Akraba Ülkeler Avukat Örgütleri Birliği'nin (TÜRK-AV) resepsiyonuna davet edilmiştim.

Başkentte yaşamak zor ve yorucudur.

Yoğun işlerime rağmen Metin Feyzioğlu’nu çok önemsediğim için, daha önce telefonda konuştuğumda yüz yüze tanışmak istediğim için bu toplantıya katıldım.

Bu toplantıda edindiğim izlenimleri, toplantının içeriği ile ilgili görüş ve düşüncelerimi iki gün sürecek yazı dizisinde sizlerle paylaşacağım.

Son sözü ilk başta söylemek gibi bir huyum var.

Bu toplantıdaki izlenimlerimi okuyacaksınız ama öncelikle eksikten başlayıp sonra pozitif olan noktaları dikkatinize sunayım.

Toplantı sürecinde her şey güzeldi ama toplantının ev sahibi Metin Feyzioğlu’nun hoşgörüsüne dayanarak dostane bazı gözlemlediğim eksiklikleri öncelikle paylaşmak isterim.

1-Uluslar arası nitelik taşıyan bu tür organizasyonlarda, ülkemizin gelişmesi adına düzenlenecek çok önemli aktivitelerde başarının temel parametresi güçlü bir organizasyon ve profesyonel bir kadroya duyulan ihtiyaç söz konusudur.

Tüm toplantı boyunca gözlemlediğim en temel eksiklik Barolar Başkanı Sayın Metin Feyzioğlu’nun adeta tek tabanca gibi çalıştığını gözlemlemem oldu.

Güçlü bir planlama kadrosunun olmadığını hissettim.

Barolar Başkanı Metin Feyzioğlu’nun adeta her şeye koşturma gayreti, çabası ve uğraşısına üzüldüm. Bu yargımın nedeni ise şöyle bir olaya dayandı.

Etrafını saran onunla fotoğraf çektirmek isteyen, merhaba demeye çalışan onlarca insandan fırsat bulup “Sayın Başkanım Batman Sonsöz Gazetesi için bu toplantıyı anlatacak bir röportaj-için fotoğraf çekelim” önerime çok sıcak, sevecen ve sempatik yaklaştı.

Fotoğraf çekildikten sonra Sayın Metin Feyzioğlu’ndan ne zaman bu röportaj yapalım cevabını beklerken, kendisine yanaşan başka insanların fotoğraf çekme istemelerini kıramadığını hissettim ve benim bu röportaj önerimi duymadığını, anlamadığını fark ettim.

Bu fark etmemenin en temel nedeni son derece dikkatli ve duyarlı olduğuna inandığım Sayın Feyzioğlu’nun yorgunluktan ve dalgınlıktan bu sözlerimi duymadığını sanıyorum.

Bu bağlamda Sayın Başkanın yükünü azaltacak ve toplantının hak ettiği başarıyı yükseğe çıkaracak bir kadro eksikliği bu kadar iyi ve güzel hazırlığı eksik bıraktı.

Ülkeye, Devlete ve Millete hizmet adına ortaya çıkan tüm kurumsal oluşumların liderlerini destekleyecek, onların zihin ve gönül dünyalarındaki zenginlikleri topluma aktaracak, ülkenin geleceği adına yapmak istediklerini pratiğe aktaracak işin ehli kadrolara her dönemde ihtiyaç vardır.

Bu kadrolar Liderin direktifleri doğrultusunda işin mutfağını dizayn ederken liderin enerjisinin boşa akmasını önlemek gibi bir misyona da sahiptirler.

Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun güçlü liderlik yönünü ve çalışkan yapısını elbette biliyorum.

Sayın başkanın tek çalışmak gibi bir yanlış stratejiyi benimsediğine inanmıyorum.

Kısaca şu görüşümü tekraren belirteyim:

Güçlü bir kadroya sahip olamayan liderliklerin tüm çabaları, iyi niyetli yaklaşımları pratiğe aktarmak istedikleri önemli tüm projeler, fikirler, çalışmalar sıradanlıktan asla kurtulamaz.

2-Toplantı ülkemizin hukuk sisteminin gelişmesi açısından önemli olduğu kadar onlarca ülke temsilcilerinin katılımı coğrafyamızın hem tanıtımına katkı sağlayacak hem de dış politikadaki gücümüze önemli katma değer sağlayacak nitelikte bir organizasyondu.

Bu organizasyonda hükümet temsilcisinin olmaması, Ak Parti’nin önemli vekillerinin bu etkinliğe katılmaması ve MHP ‘ninde temsilci göndermemesine üzüldüm.

Söz konusu kurum ve kuruluşlara davetiye gönderilmemişse önemli bir eksiklik söz konusudur. Yok, bu kurumlara davet gönderilip de kendileri ulusal ölçekte böylesi bir toplantıya katılma zahmeti göstermemişlerse önemli bu sorunun nedeni mutlaka açıklanmalıdır.

3- Toplantıya katılan kişilerin gruplaşarak, kümeleşerek kendi aralarında yaptıkları konuşmaların yarattığı gürültü Başta Metin Feyzioğlu olmak üzere Yargıtay Başkanı, Hâkimler Kurulu Başkan Yardımcısı ve Yargıtay Başsavcısının yaptığı önemli konuşmalar ve mesajların tam anlaşılmasını engelledi.

Üzülerek belirteyim ki bazı tiplerin sadece yapılacak ikramları beklediği, konuşmanın ruhunu ve özünü anlamak yerine ikramlardan gözünü ayırmamaları işin diğer bir hüzünlü tarafıydı. Kültürlü ve entelektüel bu hazirunun içindeki bazı tiplerin böylesi bir davranışını çok yadırgadım.

Şimdi burada şu akla gelebilir. Barolar Başkanı bu tiplere karşı ne yapsın?

Cevabı vereyim. İkramlar ile resmi toplantı ayrı ayrı düzenlenmeliydi. Barolar Birliği Konukevi ihtişamlı ve güzel yapısıyla buna müsaitti.

4-Toplantı başlamadan önce toplantı salonunun önünde dururken temiz giyimli ve güven veren yüzüyle birinin biraz çekingen biraz mahcup bir edayla bana yaklaşıp elindeki davetiyeyi göstererek pardon bu toplantı burada mı olacak sorusu beni hayli şaşırttı.

Böylesine güçlü ve önemli bir toplantıya katılacak kişilere yol gösterecek, onları yönlendirecek kimsenin olup olmadığına baktıktan sonra evet burası dedim.

5-Uluslar arası niteliğe sahip bu toplantı içeriğini önemini toplumun tüm katmanlarına yeteri düzeyde anlatacak ulusal Medya Planlamasının eksikliğini de ayrıca dile getireyim. Bu konuda Barolar Birliğinin sayın başkanı Metin Feyzioğlu’na şöyle bir seslenmede bulunmak isterim;

Ulusal medya Barolar Birliğinin önemli bu çalışmalarına yeteri ilgiyi göstermezse bizler Güneydoğu Yerel Medyası kendi çapında her türlü duyuruyu ve haberi yaparız.

Sorunların çözümü noktasında akılcı düşündüğüne ve engin bir hoşgörü ve pozitif eleştiriye karşı duyarlılığı olduğuna inandığım Metin Feyzioğlu’nun bundan sonraki organizasyonlarda yukarıda değindiğim eksikliği giderecek önlemleri alacağına inancım tamdır.

Yarınki makalemde ise bu toplantının güzel yönleri ve toplantı konusunun önemli içeriğini paylaşmaya devam edeceğim.

Devam Edecek...

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
49 gün önce
55 gün önce
56 gün önce
69 gün önce
71 gün önce
74 gün önce
76 gün önce
78 gün önce
79 gün önce
142 gün önce
218 gün önce
219 gün önce
226 gün önce
232 gün önce
242 gün önce
244 gün önce
277 gün önce
372 gün önce
412 gün önce
474 gün önce
502 gün önce
504 gün önce
505 gün önce
505 gün önce
508 gün önce
510 gün önce
511 gün önce
536 gün önce
608 gün önce
610 gün önce
615 gün önce
620 gün önce
758 gün önce
771 gün önce
772 gün önce
774 gün önce
789 gün önce
789 gün önce
795 gün önce
797 gün önce
883 gün önce
939 gün önce
957 gün önce
998 gün önce
1002 gün önce
1010 gün önce
1022 gün önce
1024 gün önce
1042 gün önce

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=