Lütfen bekleyin..

İZZETTİN İÇİN

ŞEHRİN DELİSİ ARANIYOR

30 Kasım 2017, 14:51 - Okunma: 2298

Hemen başta hatırlatayım ki bu yazıda; çarşıdaki Ahmo’dan ya da Cello’dan bahsetmeyeceğim.
Siz bakmayın şehrin delisi dediğime; o öğretmendir, mühendistir, işçidir, işverendir, avukattır ve her şeyden önce dosttur.
Akmayan sudan, tütmeyen ocaktan, yanmayan ışıktan, ödenmeyen hesaptan kendisini sorumlu tutar.
Şehrin delisi; adildir, daha ilk günden üzerindeki etiketi çıkarıp atar. Artık herkese karşı eşittir. Hizmeti yakından uzağa götürür. Bütün kenti kendi evi gibi görür.
O, şefkat timsalidir. Şehrin her olumsuz şeyinden kendisini sorumlu tutar, fakat yaptığı hizmetleri sahiplenmez. Onları halkın kendi başarısı olarak görür.
Neye talip olduğunu bilerek bu hizmete girmiştir. Kesinlikle şikâyet etmez. Hiçbir bahane onun için geçerli olamaz.
Şehrin delisi, zoru başarmak için gelmiştir. Bu gücü de vatandaşından aldığına inanır. Küresel ısınmayı, suların çekildiği gerçeğine bile aldırmadan halkı için çözüm üreten kişidir. Vatandaşı rahat ettirmeden rahat edemeyen farklı biridir.
Akrabalık bağı, parti bağı, sendika bağı, ırk bağı, renk bağı demeden tüm bağlarından kurtulmuş bir aslan misalidir.
İşe başladığı gün enkaz edebiyatı yapmayı ayıp sayan, başarısızlığı kendi üstlenen, çevresine atmayan kendi başına ayakları üstünde duran, başı dik, alnı açık bir devdir o.
Borcu yoktur, alacağı da yoktur. Koruması bizzat kendi vatandaşıdır. Şehirde sıradan bir kişi gibi gezer.
Şehrin delisi; verdikçe mutlu olan, paylaştıkça sevinen, sağlığından, ailesinden, kendinden fedakârlık yapan, bütün yorgunluğuna karşı sadece “dua” bekleyen bir farklı delidir.
Kendisi gibi düşünen, kendi gibi heyecan duyan, kendi gibi şehrin delisi bir ekibe sahiptir. Projeleriyle önce şehrini örnek hale getirir, sonra onu bölgeye ve ülkeye açacak coşkuya sahiptir.
Kimsenin hayal bile edemediğini düşünebilen şehrin delisi, hayallerine burun kıvıran, moral bozan bazı kesimlere karşı her hizmetinde vatandaşı arkasına alabilendir.
***
Şehrin delisinin düşmanı yoktur. Herkesle çalışır, herkese değer verir. Vatandaşlardan hiç kimseyi dışlamaz. Çünkü o; “insan bilmediğinin düşmanıdır” sözünü çoktan öğrenmiştir.
Şehrin delisi cesurdur. Hatta hizmet hususunda gözü karadır. Mesai kavramına inanmaz. Şehirde bir işsizin, bir yoksulun var olmasını kendi hatası olarak görür.
İşe başladığı gün, sizden veya bizden demeden herkesi hizmet kervanına davet eder. Herkesin bilgisinden, tecrübesinden istifade yoluna gider. Herkesi kucaklar. Şehrin her ferdini “hizmet” şemsiyesi altına toplar. Yaydığı sinerji herkese yansır. Şehre hizmeti, artık herkes için ortak bir dava haline getirmiştir.
Bütün kavgası, daha çok hizmet diye kendisiyledir. Tembellere, asalaklara ve yağcılara fırsat vermeyecek kadar zekidir. Şehrin üç kuruşu için yollara düşen, ter döken, milyarları kendi reklamı için değil, yollara, sulara, sokaklara harcayandır şehrin delisi…
Mahallelerin nabzını tutabilen, alkolsüz, sigarasız, ganyansız, lotosuz bir şehir kuran, gençleri şehrin sevdalısı bir sporcu olarak yetiştirendir.
Aldığı görevin vebalini iyi anlamış, harcamalarında şeffaf, kararlarında katılımcı, müşfik bir insandır. Vatandaşın acılarını ve sevinçlerini paylaşır.
Şehrin delisi, şehrin elli yıllık ufkunu görebilen, ona göre planlamalar yapabilen, çocuklara daha iyi bir şehir bırakmanın sorumluluğuyla hareket edendir.
Şehrin delisi; şehrin insanını maddi ve manevi alanda yetiştirebilendir. 
Siz isterseniz, Belediye Başkanı, isterseniz milletvekili, isterseniz vali, isterseniz eşraf deyin. Hiç fark etmez, nihayette yaşadığı şehrin lideridir.                                                              
Yani; şehrin delisi…
Yazıyı bitirince; “işte bizim aradığımız deli bu“ dediğinizi duyar gibiyim. Çünkü ben de aynı şeyi hissettim.
Şehrin delisini aramaya devam. Elbette biri bulunur.
Bu kadar akıllı(!) arasında…

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
51 gün önce
73 gün önce
116 gün önce
150 gün önce
161 gün önce
163 gün önce
189 gün önce
192 gün önce
196 gün önce
281 gün önce
288 gün önce
291 gün önce
304 gün önce
315 gün önce
326 gün önce
332 gün önce
358 gün önce
378 gün önce
380 gün önce
406 gün önce
408 gün önce
410 gün önce
478 gün önce
483 gün önce
514 gün önce
543 gün önce
546 gün önce
563 gün önce
570 gün önce
574 gün önce
575 gün önce
591 gün önce
613 gün önce
645 gün önce
647 gün önce
653 gün önce
653 gün önce
683 gün önce
691 gün önce
693 gün önce
713 gün önce
725 gün önce
763 gün önce
814 gün önce

BELEDİYE ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ?

sanalbasin.com üyesidir

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=