Lütfen bekleyin..

SEDAT ERİŞ

SON NOTLAR -1

26 Aralık 2017, 18:29 - Okunma: 1324

6 gün süren Şeyh Muhammed Kazım Hazretleri yazı dizisinin Batman Sonsöz ve Siirt Sonsöz gazetelerinde yayınlanmasından sonra yazılanların binlerce insan tarafından okunmasına çok sevinirken, aynı zamanda olumlu tepkilerin tarafıma iletilmesinden son derece mutlu oldum.

Merhum Şeyh Muhammed Kazımın Hazretlerinin yerine vekalet sorumluluğunu üstlenen oğlu Şeyh Muiniddin Bey başta olmak üzere birçok Şeyh Muhammed Kazım Hazretlerinin sevenlerinin de nezaket dolu incelikleri, açtıkları telefonda duygu dolu söylemleri beni etkileyen diğer bir faktör oldu.

Bu bağlamda Şeyh Muhammed Kazım Hazretleri yazı dizisinin ve Son Notlar makalelerinin yayınlanmasında Batman Sonsöz Gazetesi sahibi Ercan Atay, Siirt Sonsöz gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İzzettin İçin ve bu iki gazetenin tüm çalışanlarının sağladıkları katkıya teşekkür ediyorum.

***

Tekraren şunu bir kez daha belirteyim.

Şeyh Muhammed Kazım Hazretleri yazı dizisini ve yeni gündeme gelecek olan ‘Son Notlar’ makalelerini okuyandan da, okutandan da, bu makalelerin okunmasına vesile olanlardan da Cenabı Allah razı olsun.

Son Notlar başlıklı yazı dizisini kamuoyunun gündemine taşımama Şeyh Muhammed Kazım Hazretlerini seven bazı kişilerin telefondaki ‘Devamını Bekleriz’ cümlesindeki dilek, talep ve istekleri oldu. Beni son derece şaşırtan şey bu dileğin dile getirilmesiydi. Belli ki gönül gözü açık bu güzel insanlar bende anlatılmamış, söylenmemiş, birçok bilginin ve notun olduğunu hissettiler. Onların manevi ve duygusal beklentilerini karşılamak üzere 6 yıl boyunca Şeyh Muhammed Kazım Hazretleriyle süren tanışma sürecinden vefatına kadar süren, arkadaşlığım ve ‘yol dostluğum’ sonucunda elde ettiğim ve tarafımda saklı, bir konu, olay hariç tüm özel bilgileri paylaşmamın gerekli olduğuna kanaat getirince okuyacağınız bu yazı dizisini kaleme aldım.

***

Son Sözler yazı dizisine başlamadan önce şu hususun özellikle altını kalın çizgilerle çizeyim.

Siirt coğrafyasının topraklarında yatan Veysel Karani hazretleri başta olmak üzere, Fakirüllah Haziretleri, onun talebesi İbrahim Hakkı Hazretleri, Şeyh Hazin Haziretleri, Şeyh Muhammed Kazım Hazretlerinin babası şeyh Şerafettin Hazretleri, şeyh Celalettin Kardeş, şeyh Musa ve adını yazamadığım yüzlerce ‘Allah Dostu’, Veli insanı da saygıyla, hürmetle, minnetle, sevgiyle anıyorum.

Daha önce yayınlanan şeyh Muhammed Kazım hazretleri yazı dizisi ve okuyacağınız Son Notlar yazı makalelerinin bugünlerde yazılış gayelerinden biri olan, ‘Toplum Allah Dostlarını Ne Kadar Tanıyor’ konusundan bahsetmek isterim.

***

Bu konudaki 4 tespitim şunlardır.

1-Şeyh Muhammed Kazım Hazretleri gibi gerçek Allah Dostları, Evliyaların yeterince insanlara anlatılmamaları ve bu eksiklikten dolayı bugün ortaya çıkan din bezirganlarının, şarlatanların din âlimi postuna bürünmüş kişiliklerin yüce İslamı kendi amaç çıkar ve menfaatlerine alet etmeleri sonucunda başta gençlerimiz olmak üzere yeni nesilin büyük çoğunluğu dinden soğumakta, kopmakta ve inançsızlık uçurumuna yuvarlanmaktadır.

2-Toplumsal gerilimin, kutuplaşmanın, şiddettin, dolandırıcılığın, yozlaşmanın insanlığı ve insanlarımızı Ruh Kanseri misali sarılıp sarmaladığı bu yüzyılda Allah Dostlarının kişilikleri, topluma yol gösteren söylem, duruş ve davranış modellerinin toplum belleğinden silinme süreci Büyük Bir Toplumsal Çöküşün, Yıkımın Habercisidir.

3-Maddeleşme, güce, paraya tapınma, ufuksuz ve çapsız kişiliklerin siyasi ve ekonomik güce ulaştıklarında girdikleri Ne Oldum Delisi tavırları, nokta kadar menfaat için virgül kadar eğilen ruhsal anlayışın egemenliği insanların zihin ve gönül zenginliklerini yok eden bir virüs gibi yayılmaktadır. Hastalıklı bu durum önlenmedikçe Toplumda yaşanan cinnet ve intiharlar yanlarına cinayetleri de alarak Toplumsal dokuyu tahrip edecektir. Kötü bu gidiş ancak merhum Şeyh Muhammed Kazım Hazretleri gibi Allah Dostlarının daha iyi anlaşılmasıyla, anlatılmasıyla önlenebilir.

4-Cenabı Allah’ın kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’de çerçevesini çizdiği ve Fahri Alem Peygamberimiz Hazreti Muhammed(SAV) eliyle pratiğe aktardığı ve bu emaneti vekaleten üstlenen Şeyh Muhammed Kazım Hazretleri gibi velilerin insanlara öğretmek için omuzlarında taşıdığı -tüm değerler- Saygı, yardımlaşma-hoşgörü-paylaşım, yardımlaşma vs-  azaldıkça İnsanlık, İnsan olma vasfından uzaklara savrulacaktır.

Şeyh Muhammed Kazım Hazretlerini tanıdığım o günden bugüne kadarki onunla alakalı tüm somut olayları ve Hal Dilinden çözümlediğim tüm bilgileri, öğretileri, şeyhin mirasını, onun vasiyetini siz okudukça, dinledikçe ben yazacağım.

Devam Edecek

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
5 gün önce
12 gün önce
18 gün önce
28 gün önce
29 gün önce
63 gün önce
157 gün önce
198 gün önce
259 gün önce
288 gün önce
290 gün önce
290 gün önce
291 gün önce
294 gün önce
296 gün önce
322 gün önce
394 gün önce
396 gün önce
401 gün önce
406 gün önce
544 gün önce
557 gün önce
558 gün önce
560 gün önce
575 gün önce
575 gün önce
581 gün önce
583 gün önce
668 gün önce
725 gün önce
743 gün önce
784 gün önce
788 gün önce
796 gün önce
807 gün önce
810 gün önce
828 gün önce

BELEDİYE ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ?

sanalbasin.com üyesidir

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=