Lütfen bekleyin..

SEDAT ERİŞ

SON NOTLAR -1

26 Aralık 2017, 18:29 - Okunma: 2131

6 gün süren Şeyh Muhammed Kazım Hazretleri yazı dizisinin Batman Sonsöz ve Siirt Sonsöz gazetelerinde yayınlanmasından sonra yazılanların binlerce insan tarafından okunmasına çok sevinirken, aynı zamanda olumlu tepkilerin tarafıma iletilmesinden son derece mutlu oldum.

Merhum Şeyh Muhammed Kazımın Hazretlerinin yerine vekalet sorumluluğunu üstlenen oğlu Şeyh Muiniddin Bey başta olmak üzere birçok Şeyh Muhammed Kazım Hazretlerinin sevenlerinin de nezaket dolu incelikleri, açtıkları telefonda duygu dolu söylemleri beni etkileyen diğer bir faktör oldu.

Bu bağlamda Şeyh Muhammed Kazım Hazretleri yazı dizisinin ve Son Notlar makalelerinin yayınlanmasında Batman Sonsöz Gazetesi sahibi Ercan Atay, Siirt Sonsöz gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İzzettin İçin ve bu iki gazetenin tüm çalışanlarının sağladıkları katkıya teşekkür ediyorum.

***

Tekraren şunu bir kez daha belirteyim.

Şeyh Muhammed Kazım Hazretleri yazı dizisini ve yeni gündeme gelecek olan ‘Son Notlar’ makalelerini okuyandan da, okutandan da, bu makalelerin okunmasına vesile olanlardan da Cenabı Allah razı olsun.

Son Notlar başlıklı yazı dizisini kamuoyunun gündemine taşımama Şeyh Muhammed Kazım Hazretlerini seven bazı kişilerin telefondaki ‘Devamını Bekleriz’ cümlesindeki dilek, talep ve istekleri oldu. Beni son derece şaşırtan şey bu dileğin dile getirilmesiydi. Belli ki gönül gözü açık bu güzel insanlar bende anlatılmamış, söylenmemiş, birçok bilginin ve notun olduğunu hissettiler. Onların manevi ve duygusal beklentilerini karşılamak üzere 6 yıl boyunca Şeyh Muhammed Kazım Hazretleriyle süren tanışma sürecinden vefatına kadar süren, arkadaşlığım ve ‘yol dostluğum’ sonucunda elde ettiğim ve tarafımda saklı, bir konu, olay hariç tüm özel bilgileri paylaşmamın gerekli olduğuna kanaat getirince okuyacağınız bu yazı dizisini kaleme aldım.

***

Son Sözler yazı dizisine başlamadan önce şu hususun özellikle altını kalın çizgilerle çizeyim.

Siirt coğrafyasının topraklarında yatan Veysel Karani hazretleri başta olmak üzere, Fakirüllah Haziretleri, onun talebesi İbrahim Hakkı Hazretleri, Şeyh Hazin Haziretleri, Şeyh Muhammed Kazım Hazretlerinin babası şeyh Şerafettin Hazretleri, şeyh Celalettin Kardeş, şeyh Musa ve adını yazamadığım yüzlerce ‘Allah Dostu’, Veli insanı da saygıyla, hürmetle, minnetle, sevgiyle anıyorum.

Daha önce yayınlanan şeyh Muhammed Kazım hazretleri yazı dizisi ve okuyacağınız Son Notlar yazı makalelerinin bugünlerde yazılış gayelerinden biri olan, ‘Toplum Allah Dostlarını Ne Kadar Tanıyor’ konusundan bahsetmek isterim.

***

Bu konudaki 4 tespitim şunlardır.

1-Şeyh Muhammed Kazım Hazretleri gibi gerçek Allah Dostları, Evliyaların yeterince insanlara anlatılmamaları ve bu eksiklikten dolayı bugün ortaya çıkan din bezirganlarının, şarlatanların din âlimi postuna bürünmüş kişiliklerin yüce İslamı kendi amaç çıkar ve menfaatlerine alet etmeleri sonucunda başta gençlerimiz olmak üzere yeni nesilin büyük çoğunluğu dinden soğumakta, kopmakta ve inançsızlık uçurumuna yuvarlanmaktadır.

2-Toplumsal gerilimin, kutuplaşmanın, şiddettin, dolandırıcılığın, yozlaşmanın insanlığı ve insanlarımızı Ruh Kanseri misali sarılıp sarmaladığı bu yüzyılda Allah Dostlarının kişilikleri, topluma yol gösteren söylem, duruş ve davranış modellerinin toplum belleğinden silinme süreci Büyük Bir Toplumsal Çöküşün, Yıkımın Habercisidir.

3-Maddeleşme, güce, paraya tapınma, ufuksuz ve çapsız kişiliklerin siyasi ve ekonomik güce ulaştıklarında girdikleri Ne Oldum Delisi tavırları, nokta kadar menfaat için virgül kadar eğilen ruhsal anlayışın egemenliği insanların zihin ve gönül zenginliklerini yok eden bir virüs gibi yayılmaktadır. Hastalıklı bu durum önlenmedikçe Toplumda yaşanan cinnet ve intiharlar yanlarına cinayetleri de alarak Toplumsal dokuyu tahrip edecektir. Kötü bu gidiş ancak merhum Şeyh Muhammed Kazım Hazretleri gibi Allah Dostlarının daha iyi anlaşılmasıyla, anlatılmasıyla önlenebilir.

4-Cenabı Allah’ın kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’de çerçevesini çizdiği ve Fahri Alem Peygamberimiz Hazreti Muhammed(SAV) eliyle pratiğe aktardığı ve bu emaneti vekaleten üstlenen Şeyh Muhammed Kazım Hazretleri gibi velilerin insanlara öğretmek için omuzlarında taşıdığı -tüm değerler- Saygı, yardımlaşma-hoşgörü-paylaşım, yardımlaşma vs-  azaldıkça İnsanlık, İnsan olma vasfından uzaklara savrulacaktır.

Şeyh Muhammed Kazım Hazretlerini tanıdığım o günden bugüne kadarki onunla alakalı tüm somut olayları ve Hal Dilinden çözümlediğim tüm bilgileri, öğretileri, şeyhin mirasını, onun vasiyetini siz okudukça, dinledikçe ben yazacağım.

Devam Edecek

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
55 gün önce
61 gün önce
62 gün önce
75 gün önce
77 gün önce
80 gün önce
82 gün önce
84 gün önce
85 gün önce
148 gün önce
224 gün önce
225 gün önce
232 gün önce
238 gün önce
248 gün önce
250 gün önce
283 gün önce
378 gün önce
418 gün önce
480 gün önce
508 gün önce
510 gün önce
511 gün önce
511 gün önce
514 gün önce
516 gün önce
542 gün önce
614 gün önce
616 gün önce
621 gün önce
626 gün önce
764 gün önce
777 gün önce
778 gün önce
780 gün önce
795 gün önce
795 gün önce
801 gün önce
803 gün önce
889 gün önce
945 gün önce
963 gün önce
1004 gün önce
1008 gün önce
1016 gün önce
1028 gün önce
1030 gün önce
1048 gün önce

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=