Lütfen bekleyin..

SEDAT ERİŞ

SON NOTLAR-3

29 Aralık 2017, 11:45 - Okunma: 563

Cenabı Allah kâinat senaryosunu yazdığında sorunları nedenlerin içinde, nedenleri de çözümlerin arkasına örmüştür. Allah yoluna kendini adamış bütün veliler bütün tavır, davranış, düşünce ve yaşamlarını bu sisteme göre düzenlemişlerdir.
Bu bağlamda Şeyh Muhammed Kazımı çözümlerken Şeyh Hazine varır, Şeyh Muhammed Kazım hazretlerinin çocukluğunu gözlerinize getirdiğinizde babası şeyh Şerafettin’le bir noktada buluşur, şeyh Şerafettin’den izin isteyip yola çıktığınızda karşınıza hazreti Fakirullah çıkar.
Bütün Allah dostlarının yolu tek, kişilik ve karakterleri farklıdır. Her bir velinin izlediği temel yol kişilikleriyle uyumludur. Kimisinin delici bakışları varken, kimisinin insanın tüylerini ürperten ses tonu öne çıkar. Kimisi hazreti Muhammed Kazım gibi güven veren munis bakışlara ve huzur veren duruşa sahipken kimisi heybetli görünüşüyle sizi büyülü rüyalara taşır.
Marksı, Engelsi, Lenini okumadan, İslam dışı bu düşünürlerin mal-meta ilişkisiyle alakalı materyalist fikirlerini anlamadan bu evliyaların değerini ve insanlığın iç huzurunu sağlamak, duyguların kontrolünü ele almak adına ömür tüketerek yaptıkları bedeni ve ruhsal eğitimin önemini ve değerini anlamak mümkün değildir.
Dünya denen gezegende bugün İnsanlar büyük bir bunalım, kaos, ruhsal çöküş ve çürümüşlük tehlikesiyle karşı karşıyadır. Modernleşme denen bu çağda insanlık gittikçe mutsuzlaşmaktadır. Gelişen teknoloji ihtiyaç alanlarına yönelik üretim yaptıkça tatminsizlik, doyumsuzluk duygusu her geçen gün daha da fazlalaşmaktadır. Üretim araçlarını ele geçirenlerin sonu gelmeyen hırsları sonucunda oluşan vahşi kapitalizm insanların sadece bedenlerini değil ruhlarını da tutsak etmektedir. Başta ABD olmak üzere dünyanın tüm gelişmiş ülkelerinde insanlar büyük bir boşluk girdabından çıkmak adına sapık tarikatlara koşmaktadır. Teknolojik manada kurumsal yapıyı geliştiren batıcı anlayış kurumsallaşma kültürüyle insanlarının maddi ve sosyal ihtiyaçlarının tümünü karşıladığı halde Avrupa ve Batı hala insanlarını memnun etmekte zorlanmaktadır.
ABD derin sosyoloji ve psikoloji aklı Fahri Alem peygamberimiz Hazreti Muhammed(SAV) hadislerini mercek altına almış ve insanlarının psikolojik ve sosyal kurtuluşunu sağlayacak bir arayışın izlerini hadislerde aramaktadır.
Aradıklarını asla bulamayacaklar.
Çünkü Allah’a ulaşmanın, onun peygamberlerini anlamanın yolu ancak teslimiyetten geçer. Yapay zekâyla uğraşırken, gelişmiş robot sistemlerle ahir zaman sürecine girildiğini fark etmeyen modernizenin insanı ve insanlığı kurtarmak iddiası koca bir yalandır. Yazarak anlatamaya çalıştığım Şeyh Muhammed Kazım Hazretleri gibi velileri konu alan yazı dizisini ve Son Notlar başlıklı makaleyi okuyanların veli olan insanlara sadece dar bir pencereden bakmalarını istemediğim için bu izahı yapmayı bir zorunluluk gördüm.
Şeyh Muhammed Kazım Hazretlerinin evlatlarının ve müritlerinin aklına gelme ihtimali olan bir soruya cevap vermek isterim. Şeyh hazretlerini seven yol dostlarından bazıları şöyle düşünebilir.
***
On yıllarca biz Şeyh Hazretleriyle divanda bir araya geldik, onunla çok uzun zamanlar geçirdik, sofrasında yüzlerce kez bir araya gelip bir lokma yedik hatta seyahat ettik. Bu adam topu topu 6 yılın belki de bir ayında şeyhle bir araya gelmişken, hazretle alakalı bu kadar bilgiye nasıl ulaştı. Şeyhin vefatından yirmi yıl geçtiği halde hazreti bu kadar canlı, net ve sade bir biçimde nasıl yorumluyor ve bizden daha iyi şeyh hazretlerini nasıl tanıyor, anlatıyor. Bunun sırrı nedir.
Bu sorunun cevabı şudur.
Evlatları başta olmak üzere gerçek gönül dostlarını çok seven Şeyh Muhammed Kazım Hazretleri onları hep bir noktada tutmuş ve kendisinin velilik dünyasını çözmelerini istememiştir. 
Veliler ve Evliyalar bu yalan dünyada fizik olarak yaşarken kendi kimliklerini saklarlar. Sıradan insanların onlarda aradığı keramet diye tanımlanan olağandışı davranış, söylem ve hareketleri çoğu zaman neden yaptıklarını dahi bilmezler, çünkü Allah’a o kadar bir teslimiyetleri söz konusudur ki insanların algılarını ve anlama sistemlerinin kendilerini etkilemesini istemezler.
Kendilerinin velilikleriyle alakalı konuda konuşulmasından, böyle anılmalarından ve tanınmalarından hoşlanmazlar. Çünkü onlar edep ve haya timsalidirler.
Şeyh Hazretleri gibi olan Allah Dostları şunu çok iyi bilirler ki onları teorik yönde çözmeye kalkan sıradan insanlar keskin ve sert bir çatalın ucuna gelirler. Bu çatalın bir ucu ermişliğe gider diğer uçta ise Delilik ve Delirme vardır. Çatalın ortası ise dibi kayalıklarla dolu korkunç bir uçurumdur.
Ben gençliğimin getirdiği cehaletle Şeyh Hazretlerini çözmeye çalışırken o bunu farketimi bilmem ama şeyhi çözümlemelerime başladığımda çatalın ucuna gelmiştim. Tam bu anda şeyh vefat etti. 
Ben çatalın ortasındaki o korkunç uçuruma kafa üstü düştüm.
Bu uçurumun dibinde debelenirken Şeyh Muhammed Kazım Hazretleri yazı dizisini yazmaya başladım. Tanımlanamaz bu uçurumun girdabındayken okuduğunuz bu yazıları kaleme almaya başladım.
Yarın Şeyh Muhammed Kazım Hazretleri ve Son Notlar makalesinin yazılış öyküsünde buluşmak dileğiyle.
Devam Edecek

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
19 gün önce
21 gün önce
22 gün önce
22 gün önce
27 gün önce
28 gün önce
53 gün önce
125 gün önce
127 gün önce
132 gün önce
137 gün önce
275 gün önce
288 gün önce
289 gün önce
291 gün önce
306 gün önce
306 gün önce
312 gün önce
314 gün önce
400 gün önce
456 gün önce
474 gün önce
515 gün önce
519 gün önce
527 gün önce
539 gün önce
541 gün önce
559 gün önce
BELEDİYE ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ?

sanalbasin.com üyesidir

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=