Lütfen bekleyin..

SEDAT ERİŞ

SON NOTLAR-3

29 Aralık 2017, 11:45 - Okunma: 742

Cenabı Allah kâinat senaryosunu yazdığında sorunları nedenlerin içinde, nedenleri de çözümlerin arkasına örmüştür. Allah yoluna kendini adamış bütün veliler bütün tavır, davranış, düşünce ve yaşamlarını bu sisteme göre düzenlemişlerdir.
Bu bağlamda Şeyh Muhammed Kazımı çözümlerken Şeyh Hazine varır, Şeyh Muhammed Kazım hazretlerinin çocukluğunu gözlerinize getirdiğinizde babası şeyh Şerafettin’le bir noktada buluşur, şeyh Şerafettin’den izin isteyip yola çıktığınızda karşınıza hazreti Fakirullah çıkar.
Bütün Allah dostlarının yolu tek, kişilik ve karakterleri farklıdır. Her bir velinin izlediği temel yol kişilikleriyle uyumludur. Kimisinin delici bakışları varken, kimisinin insanın tüylerini ürperten ses tonu öne çıkar. Kimisi hazreti Muhammed Kazım gibi güven veren munis bakışlara ve huzur veren duruşa sahipken kimisi heybetli görünüşüyle sizi büyülü rüyalara taşır.
Marksı, Engelsi, Lenini okumadan, İslam dışı bu düşünürlerin mal-meta ilişkisiyle alakalı materyalist fikirlerini anlamadan bu evliyaların değerini ve insanlığın iç huzurunu sağlamak, duyguların kontrolünü ele almak adına ömür tüketerek yaptıkları bedeni ve ruhsal eğitimin önemini ve değerini anlamak mümkün değildir.
Dünya denen gezegende bugün İnsanlar büyük bir bunalım, kaos, ruhsal çöküş ve çürümüşlük tehlikesiyle karşı karşıyadır. Modernleşme denen bu çağda insanlık gittikçe mutsuzlaşmaktadır. Gelişen teknoloji ihtiyaç alanlarına yönelik üretim yaptıkça tatminsizlik, doyumsuzluk duygusu her geçen gün daha da fazlalaşmaktadır. Üretim araçlarını ele geçirenlerin sonu gelmeyen hırsları sonucunda oluşan vahşi kapitalizm insanların sadece bedenlerini değil ruhlarını da tutsak etmektedir. Başta ABD olmak üzere dünyanın tüm gelişmiş ülkelerinde insanlar büyük bir boşluk girdabından çıkmak adına sapık tarikatlara koşmaktadır. Teknolojik manada kurumsal yapıyı geliştiren batıcı anlayış kurumsallaşma kültürüyle insanlarının maddi ve sosyal ihtiyaçlarının tümünü karşıladığı halde Avrupa ve Batı hala insanlarını memnun etmekte zorlanmaktadır.
ABD derin sosyoloji ve psikoloji aklı Fahri Alem peygamberimiz Hazreti Muhammed(SAV) hadislerini mercek altına almış ve insanlarının psikolojik ve sosyal kurtuluşunu sağlayacak bir arayışın izlerini hadislerde aramaktadır.
Aradıklarını asla bulamayacaklar.
Çünkü Allah’a ulaşmanın, onun peygamberlerini anlamanın yolu ancak teslimiyetten geçer. Yapay zekâyla uğraşırken, gelişmiş robot sistemlerle ahir zaman sürecine girildiğini fark etmeyen modernizenin insanı ve insanlığı kurtarmak iddiası koca bir yalandır. Yazarak anlatamaya çalıştığım Şeyh Muhammed Kazım Hazretleri gibi velileri konu alan yazı dizisini ve Son Notlar başlıklı makaleyi okuyanların veli olan insanlara sadece dar bir pencereden bakmalarını istemediğim için bu izahı yapmayı bir zorunluluk gördüm.
Şeyh Muhammed Kazım Hazretlerinin evlatlarının ve müritlerinin aklına gelme ihtimali olan bir soruya cevap vermek isterim. Şeyh hazretlerini seven yol dostlarından bazıları şöyle düşünebilir.
***
On yıllarca biz Şeyh Hazretleriyle divanda bir araya geldik, onunla çok uzun zamanlar geçirdik, sofrasında yüzlerce kez bir araya gelip bir lokma yedik hatta seyahat ettik. Bu adam topu topu 6 yılın belki de bir ayında şeyhle bir araya gelmişken, hazretle alakalı bu kadar bilgiye nasıl ulaştı. Şeyhin vefatından yirmi yıl geçtiği halde hazreti bu kadar canlı, net ve sade bir biçimde nasıl yorumluyor ve bizden daha iyi şeyh hazretlerini nasıl tanıyor, anlatıyor. Bunun sırrı nedir.
Bu sorunun cevabı şudur.
Evlatları başta olmak üzere gerçek gönül dostlarını çok seven Şeyh Muhammed Kazım Hazretleri onları hep bir noktada tutmuş ve kendisinin velilik dünyasını çözmelerini istememiştir. 
Veliler ve Evliyalar bu yalan dünyada fizik olarak yaşarken kendi kimliklerini saklarlar. Sıradan insanların onlarda aradığı keramet diye tanımlanan olağandışı davranış, söylem ve hareketleri çoğu zaman neden yaptıklarını dahi bilmezler, çünkü Allah’a o kadar bir teslimiyetleri söz konusudur ki insanların algılarını ve anlama sistemlerinin kendilerini etkilemesini istemezler.
Kendilerinin velilikleriyle alakalı konuda konuşulmasından, böyle anılmalarından ve tanınmalarından hoşlanmazlar. Çünkü onlar edep ve haya timsalidirler.
Şeyh Hazretleri gibi olan Allah Dostları şunu çok iyi bilirler ki onları teorik yönde çözmeye kalkan sıradan insanlar keskin ve sert bir çatalın ucuna gelirler. Bu çatalın bir ucu ermişliğe gider diğer uçta ise Delilik ve Delirme vardır. Çatalın ortası ise dibi kayalıklarla dolu korkunç bir uçurumdur.
Ben gençliğimin getirdiği cehaletle Şeyh Hazretlerini çözmeye çalışırken o bunu farketimi bilmem ama şeyhi çözümlemelerime başladığımda çatalın ucuna gelmiştim. Tam bu anda şeyh vefat etti. 
Ben çatalın ortasındaki o korkunç uçuruma kafa üstü düştüm.
Bu uçurumun dibinde debelenirken Şeyh Muhammed Kazım Hazretleri yazı dizisini yazmaya başladım. Tanımlanamaz bu uçurumun girdabındayken okuduğunuz bu yazıları kaleme almaya başladım.
Yarın Şeyh Muhammed Kazım Hazretleri ve Son Notlar makalesinin yazılış öyküsünde buluşmak dileğiyle.
Devam Edecek

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
18 gün önce
80 gün önce
108 gün önce
110 gün önce
111 gün önce
111 gün önce
116 gün önce
117 gün önce
142 gün önce
214 gün önce
216 gün önce
221 gün önce
226 gün önce
365 gün önce
378 gün önce
379 gün önce
380 gün önce
395 gün önce
395 gün önce
402 gün önce
404 gün önce
489 gün önce
546 gün önce
564 gün önce
604 gün önce
609 gün önce
616 gün önce
628 gün önce
631 gün önce
648 gün önce

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=