Lütfen bekleyin..

SEDAT ERİŞ

SON NOTLAR-4

01 Ocak 2018, 20:23 - Okunma: 1235

Kıymetini bilmediğimiz, değerini anlamadığımız insanları kaybettiğimizde ‘Aklın Başına Yenimi geldi?’ suçlamasıyla karşılaşırız.

Genel olarak bu ülkenin insanlarının tümüne yakını dünyevi çıkarların ardından koşarken kişisel egoların hırsına kapılıp körleşir ve yaşayan değerleri yeterince önemsemez. Anne baba ve eşini kaybettikten sonra neden onların kıymetini zamanında anlamadım yakınmalarını çoğu kez duymuşsunuzdur.

Şeyh Muhammed Kazım Hazretleri yazısını okuyan okuyuculardan bazıları yukarıda belirttiğim düşünceye saplanıp ‘Şeyhin kıymetini şimdi mi anladın?’ O yaşarken bu duygu ve düşüncelerini net bir biçimde ona anlattın mı? Diye bir soruyu kendilerine dillendirebilirler.

Onların bu merakına cevap vereyim.

Evet, Şeyh Hazretleri yaşarken ona, yazdığım tüm makalelerdeki duygu, düşünce ve çözümlerimi kısaca ilettim, söyledim.

Bu söyleme karşılıklı bir diyalogla olmadı. Onun velilik makamına ulaştığının hissiyatını yoğun yaşadığım ve duygulandığım bir günün akşamında zatına seslenen bir mektup yazdım.

Bu mektubu yazarken yaşadığım somut bazı hadisleri anlatmayacağım. Çünkü mektubu yazarken meydana gelen olağandışı bazı olayları okura aktardığımda beşeri aklın esaretine kapılacak birçok okurun zihin dünyasında ‘Hadi canım sende’ düşüncesi uyanır ve anlatacağım olağandışı olaya gıybet etme tehlikesine kimse uğramazsın diye bu bilgileri bir gün ancak anlayanlara anlatacağım.

Şeyh Muhammed Kazım Hazretleri yazı dizsinin küçük bir örneğini taşıyan bu mektubu şeyhe verip, Apo şeyh ben gittikten sonra bu mektubu oku demiştim.

Daha sonra bu mektubu vefatına yakın bir süreye kadar iç cebinde taşıdığını biliyorum.

Şu anda Şeyh Hazretlerine seslendiğim o mektup nerededir bilmiyorum.

Şeyh Hazretlerine yazdığım bu mektup sonrası ona seslenecek bir yazıyı kaleme almaya onlarca yıl cesaret edemedim.

***

Bir yıldan fazla Batman Sonsöz gazetesinde ve kısa bir süre öncesine kadar Siirt Sonsöz gazetesinde ekonomik, siyasi ve toplumsal mesellere yönelik bakış açımı anlatan yazılarım yayınlanıyordu. Ülkenin yaşadığı günlük sorunlara yönelik yazmayı düşündüğüm her konudan önce özellikle Batman Sonsöz Gazetesi sahibi Ercan Atay dostumla hangi konuyu yazacağımı konuşurdum. Aralık ayının ilk haftasının son gününde 2018 yılında ülkenin karşılaşabileceğini düşündüğüm sosyal ve ekonomik çalkantılar üzerine derinlikli bir konuyu ele alacağımı Batman Sonsöz Gazetesi sahibi Ercan Atay’a gece vakti söyledim. Bilgisayarımın başına geçtiğimde beynim durmuş parmaklarım kilitlenmişti.

Bir türlü kendimi toparlayamıyordum. Defalarca karalamaya çalıştığım düşüncelerim adeta bir yere çakılıp kalmıştı. Gecenin ilerlemiş saatinde evimin balkonuna çıkıp bir hava almayı ve kendime gelmeyi düşündüm. Gökyüzü berrak, hava insanı üşütecek kadar soğuktu. Semaya bakıyordum. Bir anda şeyh Muhammed Kazım Hazretlerinin siması gözlerime oturdu. Onu tanıdığım ilk günden başlayan serüven zihin dünyamda bir resmi geçite başlamıştı. Gözlerim atmosferin en üst katmanlarının ardındaki bir noktaya adeta asılı kalmıştı. Ne kadar bir zaman geçti, inanın hatırlamıyorum ama bilgisayarımın başına geçtiğimde saat gecenin birini gösteriyordu. Zihin dünyam aydınlık ve ışıklı bir hale gelmiş, parmaklarım bilgisayar klavyesinin üstünde dans ediyordu. Sabah ezanı okunduğunda yazı dizinin birinci bölümü bitmişti. Şeyh Muhammed Kazım Hazretleri yazı dizisini hem yazıyor hem o günleri tekrar yaşıyordum. Sabah kahvaltısından sonra zorla kalkabildiğim yazı masamın tekrar başına geçtim.

Anlatacağım o kadar olay, çözümlediğim o kadar bilgi vardı ki o tempoda devam etseydim yüzlerce sayfa yazı kâğıda dökülecekti ama gazetenin yayın politikası ve okurun sıkılabileceğini düşündüğüm için o yazı dizisinde yazmadığım bir çok olağandışı öyküyü, şeyhin manevi dünyasının içine girerek çözümlediğim öğretileri, onun mirasını ve hal diliyle anladığım vasiyetini beynimde yazdım ama kağıda dökemedim

Yarından sonra bahsettiğim tüm olayları ve bilgiyi sizlere aktarmaya çalışacağım.

Devam Edecek…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
5 gün önce
12 gün önce
18 gün önce
28 gün önce
30 gün önce
63 gün önce
158 gün önce
198 gün önce
260 gün önce
288 gün önce
290 gün önce
291 gün önce
294 gün önce
296 gün önce
297 gün önce
322 gün önce
394 gün önce
396 gün önce
401 gün önce
406 gün önce
544 gün önce
557 gün önce
558 gün önce
560 gün önce
575 gün önce
575 gün önce
581 gün önce
583 gün önce
669 gün önce
725 gün önce
743 gün önce
784 gün önce
788 gün önce
796 gün önce
808 gün önce
810 gün önce
828 gün önce

BELEDİYE ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ?

sanalbasin.com üyesidir

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=