Lütfen bekleyin..

SEDAT ERİŞ

SON NOTLAR-4

01 Ocak 2018, 20:23 - Okunma: 1799

Kıymetini bilmediğimiz, değerini anlamadığımız insanları kaybettiğimizde ‘Aklın Başına Yenimi geldi?’ suçlamasıyla karşılaşırız.

Genel olarak bu ülkenin insanlarının tümüne yakını dünyevi çıkarların ardından koşarken kişisel egoların hırsına kapılıp körleşir ve yaşayan değerleri yeterince önemsemez. Anne baba ve eşini kaybettikten sonra neden onların kıymetini zamanında anlamadım yakınmalarını çoğu kez duymuşsunuzdur.

Şeyh Muhammed Kazım Hazretleri yazısını okuyan okuyuculardan bazıları yukarıda belirttiğim düşünceye saplanıp ‘Şeyhin kıymetini şimdi mi anladın?’ O yaşarken bu duygu ve düşüncelerini net bir biçimde ona anlattın mı? Diye bir soruyu kendilerine dillendirebilirler.

Onların bu merakına cevap vereyim.

Evet, Şeyh Hazretleri yaşarken ona, yazdığım tüm makalelerdeki duygu, düşünce ve çözümlerimi kısaca ilettim, söyledim.

Bu söyleme karşılıklı bir diyalogla olmadı. Onun velilik makamına ulaştığının hissiyatını yoğun yaşadığım ve duygulandığım bir günün akşamında zatına seslenen bir mektup yazdım.

Bu mektubu yazarken yaşadığım somut bazı hadisleri anlatmayacağım. Çünkü mektubu yazarken meydana gelen olağandışı bazı olayları okura aktardığımda beşeri aklın esaretine kapılacak birçok okurun zihin dünyasında ‘Hadi canım sende’ düşüncesi uyanır ve anlatacağım olağandışı olaya gıybet etme tehlikesine kimse uğramazsın diye bu bilgileri bir gün ancak anlayanlara anlatacağım.

Şeyh Muhammed Kazım Hazretleri yazı dizsinin küçük bir örneğini taşıyan bu mektubu şeyhe verip, Apo şeyh ben gittikten sonra bu mektubu oku demiştim.

Daha sonra bu mektubu vefatına yakın bir süreye kadar iç cebinde taşıdığını biliyorum.

Şu anda Şeyh Hazretlerine seslendiğim o mektup nerededir bilmiyorum.

Şeyh Hazretlerine yazdığım bu mektup sonrası ona seslenecek bir yazıyı kaleme almaya onlarca yıl cesaret edemedim.

***

Bir yıldan fazla Batman Sonsöz gazetesinde ve kısa bir süre öncesine kadar Siirt Sonsöz gazetesinde ekonomik, siyasi ve toplumsal mesellere yönelik bakış açımı anlatan yazılarım yayınlanıyordu. Ülkenin yaşadığı günlük sorunlara yönelik yazmayı düşündüğüm her konudan önce özellikle Batman Sonsöz Gazetesi sahibi Ercan Atay dostumla hangi konuyu yazacağımı konuşurdum. Aralık ayının ilk haftasının son gününde 2018 yılında ülkenin karşılaşabileceğini düşündüğüm sosyal ve ekonomik çalkantılar üzerine derinlikli bir konuyu ele alacağımı Batman Sonsöz Gazetesi sahibi Ercan Atay’a gece vakti söyledim. Bilgisayarımın başına geçtiğimde beynim durmuş parmaklarım kilitlenmişti.

Bir türlü kendimi toparlayamıyordum. Defalarca karalamaya çalıştığım düşüncelerim adeta bir yere çakılıp kalmıştı. Gecenin ilerlemiş saatinde evimin balkonuna çıkıp bir hava almayı ve kendime gelmeyi düşündüm. Gökyüzü berrak, hava insanı üşütecek kadar soğuktu. Semaya bakıyordum. Bir anda şeyh Muhammed Kazım Hazretlerinin siması gözlerime oturdu. Onu tanıdığım ilk günden başlayan serüven zihin dünyamda bir resmi geçite başlamıştı. Gözlerim atmosferin en üst katmanlarının ardındaki bir noktaya adeta asılı kalmıştı. Ne kadar bir zaman geçti, inanın hatırlamıyorum ama bilgisayarımın başına geçtiğimde saat gecenin birini gösteriyordu. Zihin dünyam aydınlık ve ışıklı bir hale gelmiş, parmaklarım bilgisayar klavyesinin üstünde dans ediyordu. Sabah ezanı okunduğunda yazı dizinin birinci bölümü bitmişti. Şeyh Muhammed Kazım Hazretleri yazı dizisini hem yazıyor hem o günleri tekrar yaşıyordum. Sabah kahvaltısından sonra zorla kalkabildiğim yazı masamın tekrar başına geçtim.

Anlatacağım o kadar olay, çözümlediğim o kadar bilgi vardı ki o tempoda devam etseydim yüzlerce sayfa yazı kâğıda dökülecekti ama gazetenin yayın politikası ve okurun sıkılabileceğini düşündüğüm için o yazı dizisinde yazmadığım bir çok olağandışı öyküyü, şeyhin manevi dünyasının içine girerek çözümlediğim öğretileri, onun mirasını ve hal diliyle anladığım vasiyetini beynimde yazdım ama kağıda dökemedim

Yarından sonra bahsettiğim tüm olayları ve bilgiyi sizlere aktarmaya çalışacağım.

Devam Edecek…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
49 gün önce
55 gün önce
57 gün önce
69 gün önce
71 gün önce
74 gün önce
76 gün önce
78 gün önce
79 gün önce
142 gün önce
218 gün önce
219 gün önce
226 gün önce
232 gün önce
242 gün önce
244 gün önce
277 gün önce
372 gün önce
412 gün önce
474 gün önce
502 gün önce
504 gün önce
505 gün önce
508 gün önce
510 gün önce
511 gün önce
536 gün önce
608 gün önce
610 gün önce
615 gün önce
620 gün önce
758 gün önce
771 gün önce
772 gün önce
774 gün önce
789 gün önce
789 gün önce
795 gün önce
797 gün önce
883 gün önce
939 gün önce
957 gün önce
998 gün önce
1002 gün önce
1010 gün önce
1022 gün önce
1024 gün önce
1042 gün önce

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=