Lütfen bekleyin..

İZZETTİN İÇİN

SEN NE KADAR BÜYÜKSÜN?

31 Aralık 2017, 16:43 - Okunma: 651

Genellikle her insan kendisini büyük kabul eder veya büyük olmak ister.

Ancak büyüklük öyle demekle olmuyor.

Büyük olmak için büyük şeyler yapmak gerekiyor.

Bir gece, geç saatte annem hastalandı. Bütün aramalarımıza rağmen taksi bulamadık. Çaresiz sırtımızda aşağıya indirmeye çalışırken, bir komşumuzun pijamalı haliyle merdivenleri ikişer ikişer indiğini ve hemen araba getirin diye bize seslendiğini gördüm. Komşumuzun yardımı sayesinde annemi zamanında hastaneye yetiştirmiş ve gerekli müdahaleler zamanında yapılmıştı.

Ey komşum, ne kadar büyüksün?

Tek erkek çocuğu vardı. El bebe gül bebe büyütmüştü. Zamanı gelince de askere yolladı. Teskeresine bir hafta kala şehit olduğu haberi geldi. Bütün acısını içine gömdü ve ağlamadı. Cenazesinde; “şehit babası olmaktan gurur duyuyorum” diyordu.

Ey baba, ne kadar büyüksün?

Ahmet, ekonomik yönden orta halli sayılırdı. Buna rağmen, fakir ve kalabalık bir aileye sahip olan kardeşinin ev kirasının bir kısmını her ay düzenli olarak ödüyordu.

Ahmet, ne kadar büyüksün?

Hasan, mahalle arkadaşı Ali’yi çok seviyordu. Daha sonra, okulu da birlikte okudular. Hasan’ın babası,  fakir olduğu için oğluna harçlık veremiyordu. Bu yüzden Ali, kendi harçlığını devamlı kendisiyle paylaşıyordu. Defterlerini, kalemlerini ve hatta elbiselerini bile paylaştığı çok olmuştur. Lise sıralarında Ali’nin babasının tayini başka ile çıktı ve ayrıldılar. O günkü imkânlarla görüşmek mümkün olmadı. Hasan okulu bitirmiş, iyi bir işe girmişti. Ali’yi bulmak istiyordu. Aradı ve sonunda buldu. Ali, depremde her şeyini kaybetmişti. İşi de yoktu. Hasan, O’nu teselli etti ve dedi ki; “Ali, şimdi sıra bende. Hadi gidelim.’

Hasan, ne kadar büyüksün?

Murat, yatalak olan babasını hiç üzmedi. Her akşam gelir, altını temizler, yemeğini verir ve bir emri olup olmadığını sorardı. Babasının sadece dudakları hafifçe oynardı. Murat ta; “âmin” derdi. Hanımı,  ne dediği biliyor musun diye sorduğunda; “Evet, bize dua ediyor ve ben de âmin diyorum” derdi.

Murat, seksen yaşlarında hastalandı. Son günlerinde, çocukları ve torunlarının kendisine hizmet etmek için yarışa girdiğini görüyordu.

Murat, ne kadar büyüksün?

Böyle bir milletin bir ferdi olmaktan şeref duyuyorum.

Ey milletim,  ne kadar büyüksün?

Hayatımda, böyle bir şey olmadı diyenlere sormak gerekir;

Siz ne için yaşadınız?

Sadece kendisini düşünen, kendi kadar büyüktür.

Çevresini düşünen, çevresi kadar büyüktür.

İnsanlığı düşünen ise insanlık kadar büyük olur.

Sahi, az daha sormayı unutuyordum;

Siz ne kadar büyüksünüz?

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
musa doğruer
22 gün önce
İNSAN DOĞRULUĞA VE İYİLİĞE HİZMET ETMESİ KADAR BÜYÜKTÜR.KENDİ YOKLUK ÇEKEİP DAHA ÇOK İHTİYACI OLANLARA VERMEKLE BÜYÜK..BİR MAZLUMUN FERYADI DUYMAKKADAR BÜYÜK KENDİ İHTİYACINDA KISIP GERÇEK MUHTAÇLARA VERMEK KADAR BÜYÜK..
YÜREĞİN DERT GÖRMESİN...
Yazarın Diğer Yazıları
12 gün önce
19 gün önce
22 gün önce
35 gün önce
57 gün önce
63 gün önce
89 gün önce
109 gün önce
111 gün önce
137 gün önce
139 gün önce
141 gün önce
209 gün önce
214 gün önce
245 gün önce
274 gün önce
277 gün önce
294 gün önce
301 gün önce
305 gün önce
306 gün önce
322 gün önce
344 gün önce
377 gün önce
378 gün önce
384 gün önce
385 gün önce
414 gün önce
422 gün önce
424 gün önce
444 gün önce
456 gün önce
494 gün önce
545 gün önce
BELEDİYE ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ?

sanalbasin.com üyesidir

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=