İSMAİL KAHRAMAN’IN BATMAN GEZİSİ - SEDAT ERİŞ - Batman Sonsöz Gazetesi
Lütfen bekleyin..

SEDAT ERİŞ

İSMAİL KAHRAMAN’IN BATMAN GEZİSİ

31 Ocak 2018, 22:50 - Okunma: 2313

2017 yılının Ekim ayında TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman, Batman’ımıza bir gezi yapacaktı. 
2017 yılı Ekim ayında yapılması planlanan bu seyahat kentimizde büyük bir heyecan ve beklenti oluşturmuştu. 
Bu duygusal beklenti ve coşku sonucunda bende o günlerde İzmir’de bir hastane köşesinde Dava ve Gönül Eri İsmail Kahraman başlıklı bir makaleyi kaleme almıştım. 
Olmadı. Ne bu gezi pratiğe geçti ne de Sayın İsmail Kahraman, Batmanlıların duygu dünyasında kendisinin nasıl algılandığını anlatan o makaleden haberdar oldu.
O günlerde ülkemizde aniden gelişen siyasi olaylar sonucunda yapılması planlanan bu gezi ertelenmişti. 
İşin hüzünlü tarafı bu gezinin iptalinden sonra Sayın İsmail Kahraman’ın sekretaryasının Batman kamuoyuna gezinin iptal nedenlerini anlatan bir resmi açıklama yapmamasıdır.  Estetik yönden bu açığı kapatmak ve bu gezinin ertelendiğini açıklamak Batman Birlik Vakfının Yönetimine kalmıştı.
Yapılması planlanan bu gezinin ertelenmesi üzerine birçok Batmanlı hemşerimiz ‘Kentimiz ve İnsanımız neden bu kadar şanssız. Neden her aksilik bu şehri buluyor’ olumsuz yargısına kapılmıştı.
Şimdi yazılan bu makaleden sonra inşallah TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman’ın Batman’a yapacağı seyahat yine ertelenmez.
***
Batman Kenti sosyolojik, jeolojik ve ekopolitik yönünden Güneydoğu’nun en önemli stratejik kentlerinden biridir, belki de birincisidir. 
Güneydoğu kentlerinden ve Anadolu coğrafyasından birçok insan bu şehre göç etmiştir. 
Bu bağlamda bu kent büyük bir sosyolojik mozaiği andırır. 
Sosyolojik dokunun bu zenginliği beraberinde büyük yapısal sorunları da ortaya çıkarmaktadır.
Bu kentin sorunları çok ama bu problemleri aşacak büyük bir potansiyele sahiptir Batman.
Türk Silahlı Kuvvetleri Suriye’nin Afrin Bölgesine büyük bir operasyon yaparken ve uluslar arası kamuoyunun tüm nazarları ülkemize çevrilmişken Sayın İsmail Kahraman’ın, kentimize yapacağı gezinin birçok yönden ilginç olduğunu söylemek abartı olmaz.
Önce şunu belirteyim; 
2019 yılı Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinden sonra Türkiye’nin yönetim şekli baştan aşağı değişecek. Cumhuriyetimizin ilk yıllarından beri uygulanan Başbakanlık sistemi artık tarihe karışacak. 
Yine Bakanlar Kurulu sistemi uygulamadan kalkacak. 
Yönetim Cumhurbaşkanı liderliğinde oluşacak bir kadro tarafından yürütülürken bu süreçte Parlamentomuzun işlevi farklı ve yeni bir konuma taşınacak.
Bu noktadan baktığımızda yönetim sistemi yenilenmeden önceki son süreçte TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Batman’ımızı ziyaret edecek.
Bu bağlamda 3 Şubat 2018 Yılında Sayın Cumhur Reis Recep Tayyip Erdoğan’ın Batman’a yapacağı gezi öncesinde TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman’ın Batman’a yapacağı seyahat daha bir önem kazanmaktadır.
Meseleye bu açıdan baktığımızda TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman’ın Batman’a yapacağı bu iş seyahati çok önemlidir.
***
Sayın İsmail Kahraman’ın Batmanımıza yapacağı iş gezisinde edindiğim ilk bilgiler ışığında bu heyette birçok Bakanın ve iş dünyasındaki önemli insanların yer alacağını belirteyim. Özellikle Batman’ın bir evladı olan Sayın Mehmet Şimşek’in bu heyette olması, Batmanlıların ‘sorunlarımıza artık somut çözümler üretilsin’ talebini daha da tetiklemektedir.
Batman, il olduğundan itibaren bu türden çok gezilere ev sahipliği yaptı. 
Devletin üst kadrolarının yaptığı her seyahat öncesi kentimizde sorunların çözümüne yönelik somut bazı gelişmelerin olacağı beklentisi sonraki günlerde büyük bir hayal ve umut kırılmalarına neden oldu.
On yıllarca öncesinden beri yapılan ve dostlar alışverişte görsün anlayışının egemen olduğu bu göstermelik ziyaretler kent insanımızın duygu ve zihin dünyasında güvensizlik ve umutsuzluk tohumlarını yeşertti.
Bu noktadan hareket ederek bir öneride bulunmak isterim.
TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman’ın yapacağı bu seyahat sonrasında Batman’ın sorunlarına karşı nasıl bir önlem alınacağı, bu problemlerin çözümüne yönelik somut çözüm ve projelerin neler olacağı bir deklarasyonla halkımıza duyurulmalı ve anlatılmalıdır.
6 Ekim 2017 yılında kaleme aldığım Dava ve Gönül Eri İsmail Kahraman başlıklı makalemin giriş cümlesinde Hz Mevlana’nın bir sözünü yazmıştım. 
Bugünkü makalemin sonunu yine bu dizelerle bağlayayım.
“Bir adamın birçok hüneri, makamı ve fen bilgisi sahibi olduğuna bakma. Verdiği sözde duruyor mu? Vefası var mı? Asıl ona bak. Hakla ettiği sözleşmeyi yerine getiriyorsa, insanlara verdiği sözde duruyorsa, vefalıysa onu istediğin kadar öv. Onun iyi vasıflarını bir bir say. O senin övgünden, saydığın meziyetlerden daha üstün bir kişidir

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
2 gün önce
4 gün önce
98 gün önce
139 gün önce
201 gün önce
229 gün önce
231 gün önce
231 gün önce
232 gün önce
235 gün önce
237 gün önce
238 gün önce
263 gün önce
334 gün önce
337 gün önce
341 gün önce
347 gün önce
485 gün önce
498 gün önce
499 gün önce
501 gün önce
516 gün önce
516 gün önce
522 gün önce
524 gün önce
610 gün önce
666 gün önce
684 gün önce
725 gün önce
729 gün önce
737 gün önce
748 gün önce
751 gün önce
769 gün önce

BELEDİYE ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ?
sanalbasin.com üyesidir

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=