Lütfen bekleyin..

SEDAT ERİŞ

İSMAİL KAHRAMAN’IN BATMAN GEZİSİ

31 Ocak 2018, 22:50 - Okunma: 2909

2017 yılının Ekim ayında TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman, Batman’ımıza bir gezi yapacaktı. 
2017 yılı Ekim ayında yapılması planlanan bu seyahat kentimizde büyük bir heyecan ve beklenti oluşturmuştu. 
Bu duygusal beklenti ve coşku sonucunda bende o günlerde İzmir’de bir hastane köşesinde Dava ve Gönül Eri İsmail Kahraman başlıklı bir makaleyi kaleme almıştım. 
Olmadı. Ne bu gezi pratiğe geçti ne de Sayın İsmail Kahraman, Batmanlıların duygu dünyasında kendisinin nasıl algılandığını anlatan o makaleden haberdar oldu.
O günlerde ülkemizde aniden gelişen siyasi olaylar sonucunda yapılması planlanan bu gezi ertelenmişti. 
İşin hüzünlü tarafı bu gezinin iptalinden sonra Sayın İsmail Kahraman’ın sekretaryasının Batman kamuoyuna gezinin iptal nedenlerini anlatan bir resmi açıklama yapmamasıdır.  Estetik yönden bu açığı kapatmak ve bu gezinin ertelendiğini açıklamak Batman Birlik Vakfının Yönetimine kalmıştı.
Yapılması planlanan bu gezinin ertelenmesi üzerine birçok Batmanlı hemşerimiz ‘Kentimiz ve İnsanımız neden bu kadar şanssız. Neden her aksilik bu şehri buluyor’ olumsuz yargısına kapılmıştı.
Şimdi yazılan bu makaleden sonra inşallah TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman’ın Batman’a yapacağı seyahat yine ertelenmez.
***
Batman Kenti sosyolojik, jeolojik ve ekopolitik yönünden Güneydoğu’nun en önemli stratejik kentlerinden biridir, belki de birincisidir. 
Güneydoğu kentlerinden ve Anadolu coğrafyasından birçok insan bu şehre göç etmiştir. 
Bu bağlamda bu kent büyük bir sosyolojik mozaiği andırır. 
Sosyolojik dokunun bu zenginliği beraberinde büyük yapısal sorunları da ortaya çıkarmaktadır.
Bu kentin sorunları çok ama bu problemleri aşacak büyük bir potansiyele sahiptir Batman.
Türk Silahlı Kuvvetleri Suriye’nin Afrin Bölgesine büyük bir operasyon yaparken ve uluslar arası kamuoyunun tüm nazarları ülkemize çevrilmişken Sayın İsmail Kahraman’ın, kentimize yapacağı gezinin birçok yönden ilginç olduğunu söylemek abartı olmaz.
Önce şunu belirteyim; 
2019 yılı Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinden sonra Türkiye’nin yönetim şekli baştan aşağı değişecek. Cumhuriyetimizin ilk yıllarından beri uygulanan Başbakanlık sistemi artık tarihe karışacak. 
Yine Bakanlar Kurulu sistemi uygulamadan kalkacak. 
Yönetim Cumhurbaşkanı liderliğinde oluşacak bir kadro tarafından yürütülürken bu süreçte Parlamentomuzun işlevi farklı ve yeni bir konuma taşınacak.
Bu noktadan baktığımızda yönetim sistemi yenilenmeden önceki son süreçte TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Batman’ımızı ziyaret edecek.
Bu bağlamda 3 Şubat 2018 Yılında Sayın Cumhur Reis Recep Tayyip Erdoğan’ın Batman’a yapacağı gezi öncesinde TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman’ın Batman’a yapacağı seyahat daha bir önem kazanmaktadır.
Meseleye bu açıdan baktığımızda TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman’ın Batman’a yapacağı bu iş seyahati çok önemlidir.
***
Sayın İsmail Kahraman’ın Batmanımıza yapacağı iş gezisinde edindiğim ilk bilgiler ışığında bu heyette birçok Bakanın ve iş dünyasındaki önemli insanların yer alacağını belirteyim. Özellikle Batman’ın bir evladı olan Sayın Mehmet Şimşek’in bu heyette olması, Batmanlıların ‘sorunlarımıza artık somut çözümler üretilsin’ talebini daha da tetiklemektedir.
Batman, il olduğundan itibaren bu türden çok gezilere ev sahipliği yaptı. 
Devletin üst kadrolarının yaptığı her seyahat öncesi kentimizde sorunların çözümüne yönelik somut bazı gelişmelerin olacağı beklentisi sonraki günlerde büyük bir hayal ve umut kırılmalarına neden oldu.
On yıllarca öncesinden beri yapılan ve dostlar alışverişte görsün anlayışının egemen olduğu bu göstermelik ziyaretler kent insanımızın duygu ve zihin dünyasında güvensizlik ve umutsuzluk tohumlarını yeşertti.
Bu noktadan hareket ederek bir öneride bulunmak isterim.
TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman’ın yapacağı bu seyahat sonrasında Batman’ın sorunlarına karşı nasıl bir önlem alınacağı, bu problemlerin çözümüne yönelik somut çözüm ve projelerin neler olacağı bir deklarasyonla halkımıza duyurulmalı ve anlatılmalıdır.
6 Ekim 2017 yılında kaleme aldığım Dava ve Gönül Eri İsmail Kahraman başlıklı makalemin giriş cümlesinde Hz Mevlana’nın bir sözünü yazmıştım. 
Bugünkü makalemin sonunu yine bu dizelerle bağlayayım.
“Bir adamın birçok hüneri, makamı ve fen bilgisi sahibi olduğuna bakma. Verdiği sözde duruyor mu? Vefası var mı? Asıl ona bak. Hakla ettiği sözleşmeyi yerine getiriyorsa, insanlara verdiği sözde duruyorsa, vefalıysa onu istediğin kadar öv. Onun iyi vasıflarını bir bir say. O senin övgünden, saydığın meziyetlerden daha üstün bir kişidir

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
94 gün önce
101 gün önce
107 gün önce
117 gün önce
119 gün önce
152 gün önce
247 gün önce
287 gün önce
349 gün önce
377 gün önce
379 gün önce
380 gün önce
380 gün önce
383 gün önce
385 gün önce
386 gün önce
411 gün önce
483 gün önce
485 gün önce
490 gün önce
495 gün önce
633 gün önce
646 gün önce
647 gün önce
649 gün önce
664 gün önce
664 gün önce
670 gün önce
672 gün önce
758 gün önce
814 gün önce
832 gün önce
873 gün önce
877 gün önce
885 gün önce
897 gün önce
899 gün önce
917 gün önce
BELEDİYE ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ?

sanalbasin.com üyesidir

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=