SEVGİ VE MÜSLÜMAN - FATİH YOKUŞ - Batman Sonsöz Gazetesi
Lütfen bekleyin..

FATİH YOKUŞ

SEVGİ VE MÜSLÜMAN

06 Şubat 2018, 19:14 - Okunma: 1106

Sevgi, sıkıntıların giderilmesine, dertlerin azalmasına, masrafı olmayan, zorlanmadan, birazcık fedakârlıkla yapıla bilen, dağıttıkça artar, gönülleri fetih eden, kin ve düşmanlıkların azalmasına vesile olan Allah’ı en güzel bir nimetidir.
Sevgi, Müslüman’ın şiarı, ibadetlerin en makbulü, kardeşlik ve birliğin teminatı, bölücülüğü tedavin eden ilacı ve “yaratanı sev yaratandan ötürü” nün düsturudur.
Biz Müslümanlar her kese karşı (istisnalar olsa da) sevgi konusunda iyiyiz de, ancak birbirimize karşı sevgi konusunda cimri, bazen yok denecek kadar az, bazen de yok, hatta yerini kin ve nefret alabilmektedir.
Diyarbakır’da ittihadül ulemanın düzenlemiş olduğu ve bölgemizde bulunan değerli âlimlerin katıldığı bir panele ben de katıldım. 
Panel başlamadan önce selamlama konuşması yapıldı.
Bazı âlimler konuşmalarıyla beni gayet üzdü. 
Birlik ve kardeşlik vurgusu yapıldıktan sonra “sucu, bucu, kral, şu ülke…” ile başlayan suçlama ve nefret dili hiç de hoş değildi. 
Kendi kendime “birbirini seven, aynı fikir ve düşünceye sahip olan, ayrı gayrı olmayanlar zaten aralarında sıkıntı yok, önemli olan farklılıkları tahammül etmek, sevmesini bilmek” her neyse sabırla dinledim. Sıra konuşmacılara geldi onları dinleyince “iyi ki gelmişim ve beklemişim” dedim.
Konuşmacılardan İl Müftümüz Sayın Burhan İşler hocamız anlatımında önemli gördüğüm iki konuyu sizinle paylaşmak istedim. Hocamız:
“Ramazan ayında, sarhoşun biri sabahlayın bir dergâha gider “Açım bana yemek verin” der. Oradakiler, oruç tutmayan ve sarhoş olan bu adama çok sinirlenseler de hoca(şeyh) duymasın diye kibarca onu oradan uzaklaştırmaya çalışırlar. 
Ancak hoca olayı duyar ve “Ne istiyorsun” diye adama sorar. Adam “Açım bana yemek verin” hoca müritlerin sert bakışlarına aldırmadan “Bak adam aç hemen bir şeyler verin” mecburen hazırda bulunan kahvaltılık yiyeceklerden adama servis yaparlar. 
Bir müddet sonra hoca sarhoşun yanına gelir bakar ki adam verilenlerin tamamını yemiş ancak zeytinleri yememiş. 
Hoca “yemeğini yemişsin afiyet olsun da zeytinleri niye yememişsin”  adam “Hocam sarhoşsam gavur değilim. Bu içkili ağzımla Allah’ın Kur’anda adına yemin ettiği zeytini nasıl yerim.”
İçkili olsa dahi sevgi ve ilgiye ihtiyacı vardır, biz onu dışlayamayız…” demesi idi.
Bir başka tespiti de başında geçen olayı anlatması. Yer ve zaman vermediği olayı şöyle anlattı:
“İlçenin birinde imam’ın biri bana gelerek “Hocam ben çalışkan, vatanına, bayrağına bağlı… Biriyim, Müftüm benim yerimi değiştirmek istiyor.” 
Ben “Neden” o “O müftü FETO cu onun için.” 
Ben “Durumu kaymakama niye anlatmadın” 
o “Kaymakamda FETO cu.” 
Onu dinledikten sonra olayın gerçek yüzünü araştırmak için ilgili Müftüyü aradım ve aldığım cevap “Hocam o imam efendi geçen dönem (sene de olabilir) camisine gittiğimizde yerinde yoktu, çocuklara ders kitaplarını götürmüştük mihraba bıraktık geldiğinde görsün dağıtsın diye arada aylar geçmesine rağmen kitaplar bıraktığımız yerde ve ciltleri açılmamıştı. 
Bir yıldır göreve gitmiyor”  söyledi. 
Araştırdım imam efendi göreve gitmediği idi.” Ve devamla “Böyle görevini yapmayan ve insanlara iftira atanların her miting ve yürüyüşte en önde olmaları…” demesi.
İl müftümüz gibi hakkı gözeten biri değil de ya başkası olsaydı. 
Şua mağdur olan, işinden, aşından olan nice haksızlıkların kaynağı bu tür iftiralar değil midir? Sevginin yeri kin ve nefret alırsa…
Yüce Allah Maide suresi 8 ayet:
“Ey iman edenler! Allah için hakkı titizlikle ayakta tutun, adaletle şahitlik eden kimselerden olun. Bir topluluğa duyduğunuz kin, sizi adil davranmamaya itmesin. 
Adaletli olun.
Bu Allah korkusu ile takva ehline daha çok yakışan (bir davranış)tır. Allah yaptıklarınızı hakkı ile bilendir.” 
Müslümanların sevgi konusunda “Yahudi, Hıristiyan, Budist, dinsiz, komünist ile sevgi konusunda ufak tefek sıkıntılar olsa da genelde iyi durumdalar. Rusya, Sırbistan, Papa ziyareti, İsrail ile ticari ilişkiler örnek verilebilir.
Ancak sıkıntı, Müslümanların kendi aralarındaki sevgi eksikliği, devletleri, ırkları, siyasi görüşleri, tarikatları, cemaatleri… 
Farklı olanların bir birine karşı sevgi yerine kin beslemeleri ve merhametsiz olmalarıdır.
Selam ve dua ile

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
2 gün önce
5 gün önce
12 gün önce
14 gün önce
23 gün önce
38 gün önce
47 gün önce
50 gün önce
55 gün önce
58 gün önce
63 gün önce
70 gün önce
72 gün önce
72 gün önce
75 gün önce
76 gün önce
79 gün önce
86 gün önce
87 gün önce
89 gün önce
90 gün önce
92 gün önce
92 gün önce
96 gün önce
96 gün önce
97 gün önce
99 gün önce
104 gün önce
110 gün önce
114 gün önce
119 gün önce
123 gün önce
132 gün önce
133 gün önce
138 gün önce
142 gün önce
145 gün önce
147 gün önce
154 gün önce
161 gün önce
165 gün önce
174 gün önce
175 gün önce
180 gün önce
180 gün önce
183 gün önce
189 gün önce
199 gün önce
201 gün önce
203 gün önce
204 gün önce
209 gün önce
218 gün önce
221 gün önce
229 gün önce
238 gün önce
250 gün önce
266 gün önce
275 gün önce
292 gün önce

BELEDİYE ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ?
sanalbasin.com üyesidir

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=