Lütfen bekleyin..

EREN SEVDİ

VAY BAŞIMIZA GELENLER…

14 Mart 2018, 19:58 - Okunma: 1595

Toplumun müreffeh bir yaşam sürdürebilmesi için, belli bir bilinç düzeyinin üzerinde, çalışkan,  okuyan, sorgulayan, haksızlığın karşısında durmasını bilen, dürüstlüğü kendisine ilke edinmiş, ilkelerinden taviz vermeyen bireylerden oluşması gerekir.

Bu özelliklere sahip bireyler, yönetici seçerken, yukarıda belirtilen hususları bünyesinde barındıran mevcut içerisinde, en layığını seçmek mecburiyetinde ki, layık olduğu kalitede bir yaşam sürdürebilsin ve hizmeti kalite standartlarında alabilsin.

Bir ilin büyümesini hızlandıran, önünü açan, lobi faaliyeti yürüten, o ilde yaşayan insanların bireysel olarak yapmakta zorlanacakları konuları, ortak menfaatler gözetilerek gündeme getiren ve gündemde tutan yapıların başında Odalar ve Sivil Toplum Kuruluşları gelmektedir. Türkiye’nin gelişmiş illerine baktığımızda, bu yapıların da paralel olarak etkin oldukları hemen göze çarpar.

Bu derece önemli kuruluşların başında liyakat sahibi insanların olması önemlidir.

Zira liyakat sahibi insanlar, görevini layıkıyla yapar ve genelin menfaatlerini ön planda tutarlar.

Kendilerini hizmetkâr olarak görür ve hak hukuk gözetirler.

Çalışma arkadaşları ile tam bir ekiptirler ve inanılmaz çalışmalara imza atarlar.

Koltuk onlar için amaç değil araçtır.

Yaptıkları bu görevler kendileri için bir basamak olur ve birkaç yıl sonra çok daha üstün görevleri yaparlarken kendilerini izleriz.

Buna mukabil zaman zaman bu gibi kuruluşların başına liyakatten uzak ancak cüzdanı kabarık insanlar gelir. Satın aldıkları oylar sayesinde koltuk işgalinde bulunan bu insanların en büyük amaçları, isimlerinin önüne bir sıfat eklemektir.

İki kelimeyi bir araya getirmekten acizdirler.

Çevrelerinden yardım alamadan, gazeteye bir demeç veremezler. 

Koltuk onlar için araç değil amaçtır.

O koltuğa gelmek için harcadıkları paraları misli ile nasıl geri alabileceklerinin hesaplarını yapar dururlar.

Böylece, yönetimde bulundukları süre içerisinde, temsil ettikleri toplulukların hakkını yer, hukukunu çiğnerler.

Ülke genelinde faaliyetlerini sürdüren Oda ve STK’ların bir bölümünün toplumsal duyarlılık, memleketlerine hizmet etme ve üyelerine karşılıksız yarar sağlama noktasında bir yarış halinde oldukları hususunda şüphesi olanlardanım.

Farklı fikir ve düşüncelerin “köşe başı” olarak gördükleri ve “tutulması gerekli yerler” olarak değerlendirdikleri odalar ve STK’ların bir kısmı, asli görevlerini icradan uzak ve beklentilerin gerisinde bir duruş sergilemektedir.

Esnafın büyümesi ve gelişmesi noktasında sıçrama tahtası konumunda olan yapılardan hangilerinin, asli görevlerini yerine getirip getirmediklerini anlamamız hiç te zor değil.

İnternet sitelerinde yapacağınız küçük bir gezinti bile sizi fikir sahibi yapabilir.

Yakın bir zamanda ilimizde faaliyet gösteren bir vakfın yapmış olduğu çalıştaya izleyici olarak katıldım.

Bu programa TBMM Başkanı başta olmak üzere başbakan yardımcıları, eski ve yeni bakanlar, rektörler ve pek kıymetli konuklar katılım sağlayarak çalıştayın çok verimli geçmesine vesile olmuşlardı.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in sunumu, bizleri koltuklarımıza mıhlamıştı adeta. Namaz kılmak üzere kısa bir süreliğine ayrıldığım salondan lobiye geçerken gördüğüm manzara karşısında çok üzüldüğümü söyleyebilirim.

İçeride yapılan sunumu can kulağı ile dinlemesi gereken ve buralardan edinecekleri bilgiler ile donanarak, “Üyelerine Yol Gösterecek Yöneticiler” olması gerekenler dışarıdaydı.

Yaşadığımız ilde karşı karşıya geldiğimiz sorunların çözümü için, birkaç kuruluş haricinde çırpınan başka yapılar görememek, bir vatandaş olarak beni mustarip etti ve dikkat çekmek adına bende böyle bir yazı yazma ihtiyacı hâsıl oldu.

Bu yazıyı yazmak bir şey değiştirmeyecektir farkındayım ancak, meşhur hikâyedeki karınca misali “tarafım belli olsun” istedim.

Sağlıcakla kalın…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
batmanlı72
94 gün önce
yazıyı okurken oda başkanları bir filim şeriti gibi gözlerimin önünde geçti :)
kemal
94 gün önce
Batman gerçekten saçma sapan insanların tekelinde. hakkımızı helal etmiyoruz
ismet ünlü
94 gün önce
Türkiyenin her tarafında ortak olan bir soruna değinmişsiniz
BELEDİYE ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ?

sanalbasin.com üyesidir

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=