Lütfen bekleyin..

SEDAT ERİŞ

BEŞİR DEMİREL’İN MEKTUBU—1

05 Nisan 2018, 21:39 - Okunma: 1713

Merhum şeyh Muhammed Kazım hazretlerine gidip geldiğim ilk aylardan birinde şeyh hazretleriyle divanda oturup konuştuğumuz bir gün aniden kapı açıldı. Benim yaşlarımda bir kişi içeri girdi. Heyecanlı hali, seri ve hızlı konuşma üslubu, jest ve mimiklerindeki sıradışılık hemen gözüme çarptı.a

Şeyh hazretleri karşısındaki insanı dinlerken ona duyduğu sevgiyi öylesine yansıtıyordu ki bu durum hemen dikkatimi çekti.

Aradan bir süre geçtikten sonra kadim ve değerli dostum İrfan Sarıkla bir yerde otururken o gün divana gelen kişi içeri girdi ve masamıza oturdu. Sevgili can yoldaşım İrfan Sarık bana dönerek Beşir Demirel’i senle tanıştırayım deyince hafifçe tebessüm ettim.

Geçen zaman sürecinde Beşir Demirel ile diyalogum gelişerek devam etti. Merhum Şeyh hazretleriyle irtibatım Beşir Demirel üzerinden sürüyordu. Şeyh Muhammed Kazım Hazretleri makalemde şeyhin son görüşümdeki İstanbul’a gidişi ve şeyhin beni görmek istediğini söyleyip havaalanına gelmemi söyleyen isimde Beşir Demireldi. Merhum şeyh hazretleriniyle tüm irtibatlarımdaki kilit isim Beşir Demireldi. Şeyh hazretlerini kaybettikten sonrada bir iki kez telefonla Beşir Demirel’le görüştüm. Sonraları ise Demirel’in izini, adresini yitirmiştim.

Aradan uzun bir zaman geçti. Şeyh Muhammed Kazım Hazretleri makalesi yayınlandıktan bir süre sonra Beşir Demirel dostum aradı. Sesindeki şeyhe duyduğu hasreti, özlemi hissettiğimde hayli duygulandım ve etkilendim.

Geçenlerde Beşir Demirel’den bir mektup aldım.

O mektubu siz değerli okurlarımla paylaşmak istiyorum.

***

Şöyle diyordu mektubunda Beşir Demirel;

Değerli kardeşim

Makalenizde insanların ahlaki çöküşünün serzenişini hissettim o anda bizdeki serzenişe tercüman oldunuz hemen rahmetli mürşidimiz Şeyh Muhammed Kazım hazretleri sizin bu tespitlerinizi 30 yıl önce bizlerle paylaşmış üzüntüsünü dile getirmişti.

Bu çöküntüyü durdurmanın yıllar önce reçetesini vermişti.

Tespitleri şöyleydi; Ahlaki çöküntünün sebebi cehalettir, cehaletin panzehiri ise ilimdir. Cehaleti yenmenin tek yolu ilmiyle amil, muhlis alim yetiştirmektir. Böylece âlimler çoğalacak ilim güçlenecek cehalet zayıflayacaktır.

Ha yeri gelmişken halk arasında okumamış insanlara cahil deniliyor.

Ancak inancımıza göre; Cahil insanın tarifi: Allah’ı tanımayan, Allah’a isyan eden kişiye cahil deniliyor. İlmiyle amil muhlis alimin bir diğer adı mürşidi kamildir.

Cehaletin panzehiri ilim ve irşad olduğuna göre günümüzde bu görevi üstlenen medreseler ve ilahiyat fakülteleridir.

Bu müesseslerin tebliği görevini ifa edecek olan mürşid-i kamilleri yetiştirmesi gerekir. Bu arada mürşidi kamilin evsaflarını vermemiz gerekiyor

Mürşidi kamilin ilmi yönden 4 ilme vakıf olması gerekir. (1- tefsir ilmi 2- hadis ilmi 3-fıkıh(şeriat) ilmi 4- tasavvuf ilmi) bu terim biraz açalım.

Tefsir ilim: kuranı kerimin Arapça gramer kurallarına göre ayetlerin meallerin kaç mana ifade ettiğini ayetlerin nüzul sebepleri indikleri yeri kimleri neleri ihtiva ettiğini bildiren bir ilim dalıdır.

Hadis ilmi: hadis-i kutsi ve hadisi nebevi diye ikiye ayrılır hadis-i kutsi: Yüce Allahın Cebrail A.S vasıtasıyla peygamber efendimiz (S.A.V) me indirildiği hadislerdir. Söyleyeni yüce Allah insanlara tebliğ eden peygamber efendimiz (S.A.V) dir. Fıkıh(şeriat) ilmi: Allahın Emir (yap dediği şeyler, Nehiy (yapma dediği şeyler.) Helal, haram mubah, mekruh olan imanı ve ameli inananmış ve davranışların tamamını içine alan bir ilim dalıdır. Günümüzde bazı insanlar işte kuran kerim. İşte peygamber efendimiz (S.A.V) işte örnek insan işte hadis-i kutsiler, işte hadis-i nebeviler işte icma işte kıyas bunların her birini birer mürşid. Mürşide ne gerek var. diyorlar. Burada kaidelerden bahsetmemiz gerekir. Dünyada çeşitli meslekler vardır. Her mesleğin bir ustası erbabı vardır. İstisnalar kaideyi bozmaz. Bütün meslekler birer ustadan öğrenilir. Basit bir sanat sanatkârız öğrenilmiyorsa Allaha ulaşmak gibi dünyanı en titiz sanatı sanatkârız nasıl öğrenilsin İstisna kaideyi bozmaz demiştik. İstisna olarak bazı insanlar usta olmadan sanat öğrenebiliyor. Ancak bunlar parmakla sayılacak kadar azdır. Buna ilahi bir yetenek ister. Hatta ustanın eli altında yetişen ustalar gibi sanatı icra etmezler. Kaldı ki bu istisnadır kaidede ille de sanatı bir sanatçıdan öğrenmeniz gerekiyor insanlar dünyada yaşarken işlerini istisnaya bağlamazlar kaideye garantiye bağlarlar. Hülasa sanat sanatkarsız öğrenilmiyorsa dünyada mesleklerin en önemlisi olan Allaha ulaşma sanatı sanatkarsız nasıl öğrenilir Takdirlerinize sunuyoruz.

Devam Edecek…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
95 gün önce
102 gün önce
109 gün önce
118 gün önce
120 gün önce
153 gün önce
248 gün önce
288 gün önce
350 gün önce
378 gün önce
380 gün önce
381 gün önce
381 gün önce
385 gün önce
386 gün önce
387 gün önce
412 gün önce
484 gün önce
486 gün önce
491 gün önce
496 gün önce
635 gün önce
648 gün önce
649 gün önce
650 gün önce
665 gün önce
665 gün önce
672 gün önce
674 gün önce
759 gün önce
816 gün önce
834 gün önce
875 gün önce
879 gün önce
886 gün önce
898 gün önce
901 gün önce
918 gün önce
BELEDİYE ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ?

sanalbasin.com üyesidir

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=