Lütfen bekleyin..

SEDAT ERİŞ

BEŞİR DEMİREL’İN MEKTUBU—2

15 Nisan 2018, 21:57 - Okunma: 1855

Tasavvuf; ilmine göre Mürşid-i kâmil manevi kalp doktorudur. Kalpteki Riya, tekebbür, hasret gibi hastalıkların teşhisini yapar. Bunların izalesi için birebir veya umumi sohbetler yaparak. Terapi uygular. Eğer inşalar bu terapi reçeteleri kullanırlarsa Allah’ın inayetiyle kalp manevi hastalıklardan temizlenir. Temizlenen kalpte Allah’ın zikri yeşerir zikrin yeşerdiği kalpte gaflet sıfırlanır kalpte tefekkür olur. Dünya yatıldığından beri her konuda istismar ve cehalet olduğu gibi Allah’a ulaşma yolunda da istismar ve cehalet olacaktır. Bunları dışarıda tutuyoruz. İstismarcıların söz ve davranışlarını örnek göstererek bu müesseseye zarar vermek.

Günümüzde olduğu gibi fitneleri tetiklemektir fitne ise adam öldürmekten beterdir. Yüce Allah bizi fitne yaratan insanlardan muhafaza etsin. Kulun Allaha olan sevgisini taahtını ibadetini takvasını güçlendiren kulu şevklendiren peygamber (A.S)’ma tabi olmayı emreden peygamber(A.S) sevgisini aşılayan kısacası kulun Allah’a ve resulüne karşı muhabbetini aşkını artıran bir ilim dalı tasavvuf ilmi: kapılarını hurafelere bidatlara karşı kapatmıştır. Şeriata uymayan davranış ve hareketleri zındıklık olarak kabul eden Ehli sünnet ve cemaat  akidesine sıkı sıkıya bağlıdır. Seri hükümlerde Ayet, Hadis, icma, kıyas sıralamasına göre hüküm verilir. Bu sıralamaları çiğneyen akidelere itibar etmez. Mürşidi kamilin ahlaki yönden ahlakında 12 tane sıfat olması lazım İki tanesi yüce Allah’tan hediye olarak gelir 1-Gaffar 2-Settar olur Gaffar: affedici hoş görülü settar: Ayıp örtücü insanların ayıplarını ortaya çıkarmaz iki tanesi peygamber efendimiz (S.A.V) den: şefik olur refik olur. Şefik: insan, hayvan ve nebatata şefkati olur Refik: Ferahlık ve Darlıkta insan hayvan olur iki tanesi Hz. Ebubekiressıdikin o ahlakından sadık olur, musaddık olur sadık: Allah ve Resulünü nefsinden, anne babasından, çocuklardan dünyadaki her şeyden daha fazla sever Musaddık: her zaman kendini feda etmeye hazır Allahın indirdiği ayeti kerimeleri Peygamber efendimiz (S.A.V) min söylediklerim şeksiz şüphesiz kabul eder. Miraç hadisesini tasdik ettiği gibi: o söylediyse miraca çıkmıştır. iki tanesi Hz. Ömer (R.A)dan Emri bil maruf nehiy amil münker yapar. Emri bil maruf: Allahın yapın dediği şeyleri yapın. Şeyleri yapın der. Ve yapar. Nehiy amil münker: yapmayın dediği şeyleri yapmayın der. Onlardan kaçar iki tanesi Hz. Osman (R.A)dan Kaimbileyl: Gecenin bir kısmını; ibadetle geçirir ihya eder. Mert olur; mal mülk ve canını Allah ve resulüne feda eder.

İki tanesi Hz. Ali (R.A) dan Ahim olur. Korkusuz olur. Allahtan başka kimseden korkmaz. İlmin istediğini icra eder işte ilim ve ahlak yönünden bu vasıfları taşıyan insana mürşidi kâmil deniliyor peygamber efendimiz (S.A.V) in işaret ettiği: (insanların vücudunda  yumruk kadar bir et parçası vardır. O ıslah olursa bütün vücut ve azalar ıslah olur. O fesat olursa bütün vücut azalar fesat olur.) diyerek insanın kalbini işaret eder işte bundan dolayıdır ki Mürşidi kamillerin hedefi; kalbin ıslahı olmuştur. Tasavvuf ilmini ihtisas dalı olarak seçmiş her biri birerşanslıdırlar. Kalp doktoru olmuştur kap doktorunun görevi öncelikle insanı Allaha tam alıkoyan manevi kalp rahatsızlıklarını teşhis etmek. Çeşitli yöntemlerle hastalıklarla mücadele kalp hastalıklarından temizlenmeye kadar mücadeleye devam eder Mürşidi kamiller sohbetlerinde insanlara terapi uygularlar insan ruh ve cesetten mürekkeptir. Cesedi besleyen ceset babasıdır. Ruhu besleyene ise ruh babası denilmiştir. Bazı insanlar bu iki nimeti bir arada bulabiliyorlar. Bu iki nimeti bir arada bulanlar şanslıdırlar. Ancak, bu şansı yakalamayanlarda kendilerine bir ruh babası arıyarak ona teslim olmak suretiyle ruhların kötü sıfatlarından arındırma şansını yakalayabilir. Bizler bu şansı yakalayanlardanız. Tevafukla 1976 yılında ruh babası olan Mürşid-i kâmil şeyh Muhammed kazım Hz. leri ile tanıştık terbiyesi altına girdik. Tek kelime ile bir baba ancak bu kadar olabilirdi bize öz çocuklarından daha fazla emek sarf ettiğini söylesek mübalağa etmiş olmayız mürşid-i kamillerde insanlar arasında ayrım yoktur istidatlarına göre insanlara verilmesi gereken ne varsa yükleye bildikleri kadar yükler. Allah emeklerinin karşılığını versin. Hz. peygamber (A.S) a haşretsin.

***

Şeyh Muhammed Kazım hazretleri sohbetlerinin birinde insanların iç aleminde vardır. Diyorlardı Bir taraf akıl, iman diğer taraf nefis şeytan, Akıl iman Allah dostu. Nefis şeytan ise Allahı kulunun düşmanlarıdır. Bunlar devamlı mücadele halindedir. Akıl İman galip geldiği zaman kul doğru yolu bulur. Nefis ve şeytan galip geldiği zaman kul yoldan çıkar kulun dostu olan akıl kalıcı, İman ise geçicidir. Kulun düşman olan Nefis kalıcı şeytan ise geçicidir. Kul zikir yaptığı zaman şeytan kalpte ise hemen kalpten çıkar gider. Çünkü kalp bir anda iki şeyle uğraşamaz. Bu durumda nefis tek başına kalır. Akıl imamın nefisle mücadelesi kolaylaşır.

Nefis allahın sevmediği şeyleri talep ettiği zaman akıl iman nefsi ortaya alarak taleplerini gemlerler. Bir iki üç derken nefis artık istediklerini sahibine yaptıramayacağını anladığı zaman sahibine teslim olur. Öyleyse yüce Allah peygamberlerinden en son peygamber Hz. Muhammed (S.A.V) ve kullarından kendisini zikretmelerini şeytanı kalpten kovmak ve nefsi tek başına bırakmak istiyor. Kullarının onun rızasını kazanmaları için kullarına yardım eder. Böylece kalp mutmain olur. Yüce Allah kalbi mutmain olan kullarına seslenerek

“Ey müzmin olan nefis Rabbine dön Rabbin senden razıdır, senden Rabbinden razısın. Cennetime girecek olan kullarımla sende gir.” Hitabıyla kuluna müjde vermektedir. Ya rabbi sana yalvarıyoruz. Nefsimiz Mutmain olması için bize yardım et. İşte Mürşidi Kamiller Müridlerinin en kısa yoldan en hızlı şekilde ulaşmaları için telkinde bulunurlar. Yüce Allah onları Mükâfatlandırsın. 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
9 gün önce
11 gün önce
13 gün önce
16 gün önce
18 gün önce
19 gün önce
157 gün önce
158 gün önce
165 gün önce
172 gün önce
181 gün önce
183 gün önce
216 gün önce
311 gün önce
351 gün önce
413 gün önce
441 gün önce
443 gün önce
444 gün önce
444 gün önce
448 gün önce
449 gün önce
450 gün önce
475 gün önce
547 gün önce
549 gün önce
554 gün önce
559 gün önce
698 gün önce
710 gün önce
711 gün önce
713 gün önce
728 gün önce
728 gün önce
735 gün önce
737 gün önce
822 gün önce
879 gün önce
897 gün önce
937 gün önce
942 gün önce
949 gün önce
961 gün önce
964 gün önce
981 gün önce

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=