Lütfen bekleyin..

SEDAT ERİŞ

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNE BUGÜNDEN BAKIŞ – 3

24 Nisan 2018, 17:05 - Okunma: 1526

24 Haziran Erken Seçim Kararı Neden Alındı?

Her olayın ve her kişinin bir hikâyesi vardır.

24 Haziran erken seçim kararına giden sürecin hikayesinin yazılış gereksinmelerinden biri toplumsal algının büyük bölümünde, yanlış bir değerlendirmenin yapılmasıdır.

Bazı Liderlerin kamuya dönük konuşmaları önce üstü kapalı mesajlar göndermeyle başlar. Bu mesajlar liderin beynin arka tarafındaki plana, programa yönelik destek isteme, rakibi bu mesajlarla köşeye sıkıştırma gibi akıl oyunlarına dayanan stratejileri kapsar.

Liderlerin akıl oyunlardaki hamle hataları ne yazık ki aydın geçinen, bazı kalemşorlar tarafından tam anlamıyla çözümlenemez.

Toplumumuz, insanımız, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin meclisteki son grup konuşmasında yaptığı erken seçim çağrısına yüzeysel bakmıyor, bu çağrının hemen o anda yapılan bir söylem olmadığını bilmektedir ama hangi aşamalar sonrasında bu çağrının gündeme taşındığı konusunda tam bir bilgi sahibi değildir.

Erken seçim kararından sonra düşünen insanlar haklı olarak şu söylemi dillendirdi.

Mademki ülkenin erken bir seçime ihtiyacı vardı bu talep neden ayaküstü ağızdan birden bire çıkan bir söylemle gerçekleşti?

Toplum bu konuda önceden hazırlansa daha iyi olmazmıydı?

Seçmeni şok eden bu acele karar neden daha önce konuşulmadı, tartışılmadı?

Bahçeli’nin dillendirdiği siyasi hamlede sadece muhalefet partileri değil seçmende ters köşe oldu.

Siyasal tarihimiz bir gün Bahçeli’nin bu söyleminin perde arkasını mutlaka açıklayıp geleceğe not düşecektir.

MHP lideri Devlet Bahçeli kendi başına düşünüp taşınıp böyle bir karar aldı iddiası gerçekçi bir bakış açısı değildir.

Cumhur reis Recep Tayyip Erdoğan iktidar hayatı boyunca hiç erken seçim yapmamıştır ve Erdoğan’a erken seçim kararı aniden dayatılamaz. 

Bu realiteden yola çıkarak erken seçim kararı Erdoğan –Bahçeli arasında görüşülmüş ve karara bağlanmış bir meseledir.

Bahçeli’nin erken seçim açıklamasının zamanlaması, dile getirildiği şekil (ayaküstü söylem) bu talebin dile getirildiği yer birlikte düşünüldüğünde çok çarpıcı ve siyasette akıl oyunlarının ne denli etkin olduğunun görürüz.

Suriye krizi ile dış politikada sıkıntılı günler yaşanılan bir zaman dilinde ve FETÖ operasyonlarının devam ettiği bir süreçte, ekonomik krizle boğuşup zamların yağmur misali aktığı dönemde böyle bir teklifi milletin önüne getirmek çok mu tesadüf?

***

24 Haziran erken seçimlerine gidiş süreciyle ilgili 5 iddia ve bu iddialarla alakalı senaryoları sizle paylaşayım;

1- Anayasa Mahkemesi "Eşitlik ilkesinin bozulduğu iddiasıyla" yapılan ittifakların geçersiz sayılması ile ilgili başvuruda eşitlik ilkesi siyasette temsilde adalete uygun değil kararını alacak ve ittifakları yok sayacak hükmünü verecekti. Bu durumda Ak Parti ile MHP arasındaki Cumhur ittifakı yasal yönden yok sayılacaktı. Bu durumu öğrenen Bahçeli erken seçim hamlesiyle bu durumu önledi.

2- Önümüzdeki günlerde, aylarda siyasette olağandışı hadiseler yaşanacaktı. Ak Parti’den 30’un üzerinde Milletvekili dışlandıklarını iddia ederek partilerinden istifa edip İYİ Partiye geçecekti. Ak Parti’den istifa eden vekillerin yanı sıra MHP ve CHP den de az sayıda vekil onları takip edecekti. İYİ Parti mecliste grup kuracak ve Meral Akşener 2018 sonlarında ciddi bir siyasi rüzgar yakalayacaktı.

3- TSK içinde hala temizlenmemiş kripto FETÖCÜLER küçük çaplı bir darbeye kalkışacaktı bilgisi alınmıştı. Bu iddiaları dillendirenler tezlerini desteklemek için şu hususa dikkat çekiyorlar. Milli Savunma Bakanının erken seçim gündeme geldiği gün Meclis’te 3 binin üzerinde görevdeki askerin FETÖ’cü olduğunun tespit edildiğini ve bu kişilerin ordudan atılacağı bilgisini vermesi böyle bir kalkışmanın olacağı sinyalini vermektedir.

4- ABD’ Rusya ile diyalogdan vazgeçmeyen Cumhur reis Erdoğan ve Ak Parti iktidarını Ortadoğu coğrafyasında zora sokacak bir plan yapıyordu. Bu plan Suriye’de Türkiye’yi devre dışı bırakacak Suudi Arabistan Mısır destekli ve içine de YPG’nin alınacağı 60 bin kişilik bir ordu kurarak bu gücü Suriye’de konuşlandıracaktı. Bu planı Temmuz Ağustos ayında planlayan ABD’ye karşı erken seçim kararı alarak güçlü bir yönetim oluşturmak için 24 Haziranda erken seçim yapma kararı alındı. Bu tezi öne sürenler Cumhur reis Erdoğan’ın erken seçim kararını açıklarken Suriye’de ve Irakta önemli gelişmeler olacak uyarısını dillendiriyorlar.

5- Anayasa değiştirilmediği için mahalli seçimlerin tarihi ile oynamak mümkün değil. Bu durumda MHP'nin yerelde alacağı sonuçların çok kötü olacağını ciddi bir araştırma sonucunda öğrenen Bahçeli böylesi bir durumda partisinde meydana gelecek moral bozukluğu, dağılmayı önlemek istedi. Kurt siyasetçi Bahçeli böylesine bir durumun sonra yapılacak Milletvekili seçimlerine mutlaka yansıyacağını gördü ve böyle bir hamle yaptı. Erdoğan’ı da 16 Nisan halk oylamasında başta İstanbul ve Ankara’daki Ak Partideki oy kayıplarının 2019 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerini olumsuz yönde etkileyebileceğini söyleyerek ikna etti.

***

Şu bir gerçektir;

Yerel seçim önce yapılsaydı, onun sonucu sonra yapılacak iki seçimi etkileyebilecekti; Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimleri erkene alındığından, cumhurbaşkanlığı seçimi sonradan yapılacak yerel seçimler sonucunu etkileyecektir.

Başkentin siyasi dehlizlerindeki tezleri ve dedikoduları sizlerle paylaştım.

Elbette Siyasetimizin Millet nazarındaki itibarını artması isteniyorsa bu tezlerin doğruluğu veya yanlışlığı bu seçim kararını alanlar tarafından net olarak ortaya konmalıdır.

Devam Edecek…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
96 gün önce
102 gün önce
109 gün önce
119 gün önce
120 gün önce
153 gün önce
248 gün önce
288 gün önce
350 gün önce
378 gün önce
380 gün önce
381 gün önce
381 gün önce
385 gün önce
386 gün önce
387 gün önce
412 gün önce
484 gün önce
486 gün önce
491 gün önce
497 gün önce
635 gün önce
648 gün önce
649 gün önce
651 gün önce
665 gün önce
665 gün önce
672 gün önce
674 gün önce
759 gün önce
816 gün önce
834 gün önce
875 gün önce
879 gün önce
887 gün önce
898 gün önce
901 gün önce
919 gün önce
BELEDİYE ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ?

sanalbasin.com üyesidir

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=