Lütfen bekleyin..

SEDAT ERİŞ

MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLARINA ÖNERİLER

06 Mayıs 2018, 22:59 - Okunma: 2221

24 Haziran Seçimler ile siyasete atılan aday adaylarına bazı önerilerle katkı sağlamaya çalışayım.

1- Her aday kendine bir felsefe oluşturmalıdır.

Bu felsefe sizin hayat öykünüz, aday olacağınız siyasi partinin ilkeleri ve aday olduğunuz kentin sosyolojisiyle uyumlu olmalıdır.

2- Aday adayı oluşunuzun nedenleri ve gerekçelerini yalın bir dil sade ve abartısız iki üç cümleyle önce parti üst kurullarına daha sonra kentinizin seçmenine anlatın. Bu anlatımı yerel medya ve sosyal medya başta olmak üzere çeşitli iletişim araçlarıyla sürekli tekrarlayın.

3- Başta gençler ve kadınlar olmak üzere seçmen kitlenizin sorunlarına dokunacak söylem geliştirin.

4- 24 Haziran seçimleri sonrasında yeni bir yönetim sistemine geçeceğiz. “Yeni sistemde artık nitelikli siyasetçilere ihtiyaç var” bu noktada kentimiz ve halkımızın sorunlarına çözüm bulmak adına siyasete girmem zorunlu oldu sloganını kullanın.

5- Kentin her noktasında siyasi gezilere çıkın çünkü siyasette “görünür” olmak hayati derecede önemlidir.

6- Aday adaylığı bir unvan değildir. Reklam brojürlerinin veya yerel gazetelerde  “aday adayı” yazmayın.

7- Gereksiz tartışmalara girmeyin sinirlerinizi kontrol etmeyi öğrenin Siyasette en önemli kurallardan biride Öfke Kontrolünü başarabilmektedir. Yetenekli birçok siyasetçi öfkelerini kontrol edemediği için politika sahnesinden silindi.

8- Özellikle Ak Parti başta olmak üzere tüm partilerin kurumsal kimlikleri vardır. Kafanıza göre slogan belirlemeyin, afiş, broşür bastırmayın. Partinizin söylem, strateji ve taktiği sürekli yineleyen bir kişisel strateji geliştirin.

9-Kendiniz olun. Giyiminizde, yürüyüşünüzde söz ve davranışlarınızda alçakgönüllü olun Toplumun hava atma türünde bir algıya saplanabilmesine neden olacak her türlü davranıştan uzak durun ve bu noktada çok duyarlı davranışa özen gösterin.

10- Lüks araçlarla seçim propagandası yapmayın. Halktan biri gibi görüneceğim diye hurda araçlara da binmeyin.

11- Giyiminize, kuşamınıza azami dikkat edin. Güneş gözlüğü iticidir, kullanmayın. Beyaz çorap giymeyin.

12- Siz artık aday adayısınız. Yani sıradan bir insan değilsiniz. Yürüyüşünüze, tavır ve davranışlarınıza çok dikkat edin. Herkes sizi izliyormuş gibi davranın. Mütevazı olun ama güçlü, etkileyici bakın. Genellikle ortamlara girerken herkesle selamlaşın, tevazu işe yaramaz. Salonlara, toplantılara girerken bakan tevazu ile davransa kimlik sorarlar. Ama siz şık kıyafetinizle, dik, kararlı, kendinizden emin yürüyüşünüzle, aday adayı olarak herkesin önünü ilikleyip size saygı duymalarını sağlayabilirsiniz.

13-,Riskli konulardan özenle kaçının. Sizin için konuşmalarda önemli olan içerik değil sesinizin gür ve tok olmasıdır.

14- Sosyal medyadaki her mecrada bir hesap açın. Aman ha siyasi konulara girmeyin.  Sizi aday adaylığından adaylığa taşıyacak mekanizmaları doğru tespit edin. Yanlış mevki ve isimlere yatırım yapmayın. Yükselmek istiyorsanız, her basamakta ağırlıklarınızı geride bırakın. Bazı durumlarda yolu yola çıktıklarınızla yürürseniz hep arkada kalırsınız; yolda bulduklarınıza sarılın ve yükseldikçe eskilerini satıp yenilerine yapışın.

15- “Seni aday yapacağım” “ya da listenin iyi yerine yazacağım” diyen dolandırıcılar musallat olacaktır, aman para kaptırmayın.

16- Aday olamazsanız ya da olur da seçilemezseniz siz artık siyasetin tam göbeğindesiniz ve bir gün mutlaka hedefinize ulaşacağınıza inanın.

Sevgili Okur;

6 Gün süren 24 Haziran seçimlerine bugünden bakış başlıklı yazı dizisinin sonuna geldik. Umarım bu çalışmamızdan sizler ve toplum bir yarar gördü.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
95 gün önce
102 gün önce
109 gün önce
118 gün önce
120 gün önce
153 gün önce
248 gün önce
288 gün önce
350 gün önce
378 gün önce
380 gün önce
381 gün önce
381 gün önce
385 gün önce
386 gün önce
387 gün önce
412 gün önce
484 gün önce
486 gün önce
491 gün önce
496 gün önce
635 gün önce
648 gün önce
649 gün önce
650 gün önce
665 gün önce
665 gün önce
672 gün önce
674 gün önce
759 gün önce
816 gün önce
834 gün önce
875 gün önce
879 gün önce
886 gün önce
898 gün önce
901 gün önce
918 gün önce
BELEDİYE ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ?

sanalbasin.com üyesidir

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=