Lütfen bekleyin..

SEDAT ERİŞ

MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLARINA ÖNERİLER

06 Mayıs 2018, 22:59 - Okunma: 2383

24 Haziran Seçimler ile siyasete atılan aday adaylarına bazı önerilerle katkı sağlamaya çalışayım.

1- Her aday kendine bir felsefe oluşturmalıdır.

Bu felsefe sizin hayat öykünüz, aday olacağınız siyasi partinin ilkeleri ve aday olduğunuz kentin sosyolojisiyle uyumlu olmalıdır.

2- Aday adayı oluşunuzun nedenleri ve gerekçelerini yalın bir dil sade ve abartısız iki üç cümleyle önce parti üst kurullarına daha sonra kentinizin seçmenine anlatın. Bu anlatımı yerel medya ve sosyal medya başta olmak üzere çeşitli iletişim araçlarıyla sürekli tekrarlayın.

3- Başta gençler ve kadınlar olmak üzere seçmen kitlenizin sorunlarına dokunacak söylem geliştirin.

4- 24 Haziran seçimleri sonrasında yeni bir yönetim sistemine geçeceğiz. “Yeni sistemde artık nitelikli siyasetçilere ihtiyaç var” bu noktada kentimiz ve halkımızın sorunlarına çözüm bulmak adına siyasete girmem zorunlu oldu sloganını kullanın.

5- Kentin her noktasında siyasi gezilere çıkın çünkü siyasette “görünür” olmak hayati derecede önemlidir.

6- Aday adaylığı bir unvan değildir. Reklam brojürlerinin veya yerel gazetelerde  “aday adayı” yazmayın.

7- Gereksiz tartışmalara girmeyin sinirlerinizi kontrol etmeyi öğrenin Siyasette en önemli kurallardan biride Öfke Kontrolünü başarabilmektedir. Yetenekli birçok siyasetçi öfkelerini kontrol edemediği için politika sahnesinden silindi.

8- Özellikle Ak Parti başta olmak üzere tüm partilerin kurumsal kimlikleri vardır. Kafanıza göre slogan belirlemeyin, afiş, broşür bastırmayın. Partinizin söylem, strateji ve taktiği sürekli yineleyen bir kişisel strateji geliştirin.

9-Kendiniz olun. Giyiminizde, yürüyüşünüzde söz ve davranışlarınızda alçakgönüllü olun Toplumun hava atma türünde bir algıya saplanabilmesine neden olacak her türlü davranıştan uzak durun ve bu noktada çok duyarlı davranışa özen gösterin.

10- Lüks araçlarla seçim propagandası yapmayın. Halktan biri gibi görüneceğim diye hurda araçlara da binmeyin.

11- Giyiminize, kuşamınıza azami dikkat edin. Güneş gözlüğü iticidir, kullanmayın. Beyaz çorap giymeyin.

12- Siz artık aday adayısınız. Yani sıradan bir insan değilsiniz. Yürüyüşünüze, tavır ve davranışlarınıza çok dikkat edin. Herkes sizi izliyormuş gibi davranın. Mütevazı olun ama güçlü, etkileyici bakın. Genellikle ortamlara girerken herkesle selamlaşın, tevazu işe yaramaz. Salonlara, toplantılara girerken bakan tevazu ile davransa kimlik sorarlar. Ama siz şık kıyafetinizle, dik, kararlı, kendinizden emin yürüyüşünüzle, aday adayı olarak herkesin önünü ilikleyip size saygı duymalarını sağlayabilirsiniz.

13-,Riskli konulardan özenle kaçının. Sizin için konuşmalarda önemli olan içerik değil sesinizin gür ve tok olmasıdır.

14- Sosyal medyadaki her mecrada bir hesap açın. Aman ha siyasi konulara girmeyin.  Sizi aday adaylığından adaylığa taşıyacak mekanizmaları doğru tespit edin. Yanlış mevki ve isimlere yatırım yapmayın. Yükselmek istiyorsanız, her basamakta ağırlıklarınızı geride bırakın. Bazı durumlarda yolu yola çıktıklarınızla yürürseniz hep arkada kalırsınız; yolda bulduklarınıza sarılın ve yükseldikçe eskilerini satıp yenilerine yapışın.

15- “Seni aday yapacağım” “ya da listenin iyi yerine yazacağım” diyen dolandırıcılar musallat olacaktır, aman para kaptırmayın.

16- Aday olamazsanız ya da olur da seçilemezseniz siz artık siyasetin tam göbeğindesiniz ve bir gün mutlaka hedefinize ulaşacağınıza inanın.

Sevgili Okur;

6 Gün süren 24 Haziran seçimlerine bugünden bakış başlıklı yazı dizisinin sonuna geldik. Umarım bu çalışmamızdan sizler ve toplum bir yarar gördü.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
9 gün önce
11 gün önce
13 gün önce
16 gün önce
18 gün önce
19 gün önce
157 gün önce
158 gün önce
165 gün önce
172 gün önce
181 gün önce
183 gün önce
216 gün önce
311 gün önce
351 gün önce
413 gün önce
441 gün önce
443 gün önce
444 gün önce
444 gün önce
448 gün önce
449 gün önce
450 gün önce
475 gün önce
547 gün önce
549 gün önce
554 gün önce
559 gün önce
698 gün önce
710 gün önce
711 gün önce
713 gün önce
728 gün önce
728 gün önce
735 gün önce
737 gün önce
822 gün önce
879 gün önce
897 gün önce
937 gün önce
942 gün önce
949 gün önce
961 gün önce
964 gün önce
981 gün önce

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=