Lütfen bekleyin..

SEDAT ERİŞ

KÜRŞAT BACANLI

14 Mayıs 2018, 21:55 - Okunma: 3228

‘Nasibinde varsa alırsın karıncadan bile ders. Nasibinde yoksa bütün cihan önüne serilse sana ters.’ Diyor Hz Mevlana.

Yine Batı kökenli bir filozofta ‘Tesadüf bir başlangıçtır. Finali sen oynarsın, perdeyi kader kapatır’ diyor.

Evet, tesadüflerin sırlarını anlamak çok zordur.

Tamamen ilginç ve şaşırtıcı bir hadise sonrasında planlanmamış, kendiliğinden gelişen bir randevu ortamında tanıdım Kürşat Bacanlı’yı.

Konuştukça babası ile tanış olmamın şokunu üstümden atamadım bir süre.

Sohbetin ileri aşamalarında kendisini çok iyi yetiştirmiş güçlü bir bürokrat beyinin karşımda durduğunu anladım.

Ülkemiz coğrafyasının toprağından mıdır suyundan mı bilmem,  kişilerle ilgili olumlu ve başarı öykülerinin bizde bıraktığı çıplak duygu ve düşüncelerimizi net, şeffaf, sade ve yalın bir dille anlatmakta zorlanırız.

Son yıllarda toplumsal algıda övgüye layık insanlardan söz ederken yalakalık mı yapıyor, abartıyor mu, diye alaya anılmaktan korkar, haklı övgülere layık, doğru insan bildiğimiz ve takdir ettiğimiz kişilikleri anlatmada çekingen davranırız.

Bugün ülkemiz insanlarının çoğu, bardağa sürekli boş tarafından bakarak acımasız eleştiri yapmayı sever,  değerlerimize alabildiğine yüklenmekten kendisini alamaz.

Bizler bu fani ve yalan dünyada kıymetli değerleri yaşarken anlamayız, anlatmayız ama o insanları kaybettiğimizde artık iş işten çoktan geçmiştir.

Hayatımda geçirdiğim tüm deneyimler ve bilgiler ışığında, bugün şu gerçekliğe tüm kalbim ve kalemimle imza atıyorum.

***

Herkesin bir öyküsü vardır.

Topluma hizmet etmeye aday kişi ve kurumların hayat öyküleri de mutlaka tarihe not olarak düşülmelidir. Bunu ihmal edersek ağır bir vebali omuzlarımızda taşımaya mahkum oluruz.

Aktarmaya çalıştığım duygu ve inanç ışığında, tesadüfler sonucunda tanıştığım Kürşat Bacanlı’yı bir makale konusu yaparken, yukarıda belirttiğim olumsuz düşünce ve anlayışlara bir isyan ve yaşayan güzel insanların toplumda pek bilinmeyen özelliklerini, duygusallığa kaçmadan tüm çıplaklığıyla anlatabilmek adına bu satırları kâğıda dökmeye çalıştım. Dik ve tok duruşlu, son derece zeki, bir bakışta adeta insanın zihin ve ruh dünyasının emarını çekecek kadar dikkatli ve kendine müthiş bir özgüveni olan ama bir o kadar da içten samimi isim karşımdaydı.

Kürşat Bacanlı’nın hayat hikayesini dinledikçe onun bulunduğu yer ve konumun asla tesadüfe dayanmadığını, Şans faktörünün ise bu hayat hikayesinde yer almadığına tanıklık ettim.

Kürşat Bacanlı başarı öyküsünün temelinde ise tırnaklarla kazınarak yoğun emekle örgülenmiş bir örnek olaylar dizisini gördüm. Bu fani dünyada yakaladığı üstün başarılara rağmen geçmişinden kopmadan ve memleketi Yozgat’tan anılar kesitlerini böbürlenmeden ifade etmesi tevazuunun en güzel örneğini ortaya koyuyordu.

Devlete hizmet adına yaptığı çalışmalar görev, yetki ve sorumluluğuna ne kadar bağlı ve severek emeğine yüreğini katan bir kişilik olduğu ise her söz ve davranışında anlaşılıyordu.

Bürokrasi ve Yozgat Tarihine tanıklık edenler zihin ve gönül dünyaları kendine hizmet edecekleri nasıl unutmayacak ve hayırla anacaksa, Kürşat Bacanlı ismi de zihin ve gönül dünyalarda mutlaka bir yere not edilecektir.

Kürşat Bacanlı hayat öyküsü tüm başarı hikâyelerinin ana temasında olduğu gibi çile ve zorluklarla doludur. Yazı masamdan bu satırları kağıda döktüğümden Kürşat Bacanlı’nın haberi bile yok. Tevazuu güzeldir ama biz acılarla dolu başarı öykülerini çocuklarımıza anlatmasak onları nasıl başarıya ve azimli olmaya yöneltebiliriz? Günümüz Türkiye’sinde her şeyin kolayına alıştırılan, okumayı değil, internet aleminde saçma sapan zaman kaybeden gelecek nesillerin ufkunu nasıl açabiliriz? Yeni nesillere tırnaklarla kazıyarak, taşın suyunu çıkararak, yılmadan yıkılmadan her emeğin ve azmin başarıya ulaşacağını nasıl gösterebiliriz?

Millete siyaseten hizmet etmek adına yola çıkan Kürşat Kardeş,

ALLAH yar ve yardımcın olsun.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
96 gün önce
103 gün önce
109 gün önce
119 gün önce
120 gün önce
153 gün önce
288 gün önce
350 gün önce
378 gün önce
380 gün önce
381 gün önce
381 gün önce
385 gün önce
386 gün önce
387 gün önce
412 gün önce
484 gün önce
486 gün önce
491 gün önce
497 gün önce
635 gün önce
648 gün önce
649 gün önce
651 gün önce
665 gün önce
665 gün önce
672 gün önce
674 gün önce
759 gün önce
816 gün önce
834 gün önce
875 gün önce
879 gün önce
887 gün önce
898 gün önce
901 gün önce
919 gün önce
BELEDİYE ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ?

sanalbasin.com üyesidir

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=