Lütfen bekleyin..

SEDAT ERİŞ

KÜRŞAT BACANLI

14 Mayıs 2018, 21:55 - Okunma: 3477

‘Nasibinde varsa alırsın karıncadan bile ders. Nasibinde yoksa bütün cihan önüne serilse sana ters.’ Diyor Hz Mevlana.

Yine Batı kökenli bir filozofta ‘Tesadüf bir başlangıçtır. Finali sen oynarsın, perdeyi kader kapatır’ diyor.

Evet, tesadüflerin sırlarını anlamak çok zordur.

Tamamen ilginç ve şaşırtıcı bir hadise sonrasında planlanmamış, kendiliğinden gelişen bir randevu ortamında tanıdım Kürşat Bacanlı’yı.

Konuştukça babası ile tanış olmamın şokunu üstümden atamadım bir süre.

Sohbetin ileri aşamalarında kendisini çok iyi yetiştirmiş güçlü bir bürokrat beyinin karşımda durduğunu anladım.

Ülkemiz coğrafyasının toprağından mıdır suyundan mı bilmem,  kişilerle ilgili olumlu ve başarı öykülerinin bizde bıraktığı çıplak duygu ve düşüncelerimizi net, şeffaf, sade ve yalın bir dille anlatmakta zorlanırız.

Son yıllarda toplumsal algıda övgüye layık insanlardan söz ederken yalakalık mı yapıyor, abartıyor mu, diye alaya anılmaktan korkar, haklı övgülere layık, doğru insan bildiğimiz ve takdir ettiğimiz kişilikleri anlatmada çekingen davranırız.

Bugün ülkemiz insanlarının çoğu, bardağa sürekli boş tarafından bakarak acımasız eleştiri yapmayı sever,  değerlerimize alabildiğine yüklenmekten kendisini alamaz.

Bizler bu fani ve yalan dünyada kıymetli değerleri yaşarken anlamayız, anlatmayız ama o insanları kaybettiğimizde artık iş işten çoktan geçmiştir.

Hayatımda geçirdiğim tüm deneyimler ve bilgiler ışığında, bugün şu gerçekliğe tüm kalbim ve kalemimle imza atıyorum.

***

Herkesin bir öyküsü vardır.

Topluma hizmet etmeye aday kişi ve kurumların hayat öyküleri de mutlaka tarihe not olarak düşülmelidir. Bunu ihmal edersek ağır bir vebali omuzlarımızda taşımaya mahkum oluruz.

Aktarmaya çalıştığım duygu ve inanç ışığında, tesadüfler sonucunda tanıştığım Kürşat Bacanlı’yı bir makale konusu yaparken, yukarıda belirttiğim olumsuz düşünce ve anlayışlara bir isyan ve yaşayan güzel insanların toplumda pek bilinmeyen özelliklerini, duygusallığa kaçmadan tüm çıplaklığıyla anlatabilmek adına bu satırları kâğıda dökmeye çalıştım. Dik ve tok duruşlu, son derece zeki, bir bakışta adeta insanın zihin ve ruh dünyasının emarını çekecek kadar dikkatli ve kendine müthiş bir özgüveni olan ama bir o kadar da içten samimi isim karşımdaydı.

Kürşat Bacanlı’nın hayat hikayesini dinledikçe onun bulunduğu yer ve konumun asla tesadüfe dayanmadığını, Şans faktörünün ise bu hayat hikayesinde yer almadığına tanıklık ettim.

Kürşat Bacanlı başarı öyküsünün temelinde ise tırnaklarla kazınarak yoğun emekle örgülenmiş bir örnek olaylar dizisini gördüm. Bu fani dünyada yakaladığı üstün başarılara rağmen geçmişinden kopmadan ve memleketi Yozgat’tan anılar kesitlerini böbürlenmeden ifade etmesi tevazuunun en güzel örneğini ortaya koyuyordu.

Devlete hizmet adına yaptığı çalışmalar görev, yetki ve sorumluluğuna ne kadar bağlı ve severek emeğine yüreğini katan bir kişilik olduğu ise her söz ve davranışında anlaşılıyordu.

Bürokrasi ve Yozgat Tarihine tanıklık edenler zihin ve gönül dünyaları kendine hizmet edecekleri nasıl unutmayacak ve hayırla anacaksa, Kürşat Bacanlı ismi de zihin ve gönül dünyalarda mutlaka bir yere not edilecektir.

Kürşat Bacanlı hayat öyküsü tüm başarı hikâyelerinin ana temasında olduğu gibi çile ve zorluklarla doludur. Yazı masamdan bu satırları kağıda döktüğümden Kürşat Bacanlı’nın haberi bile yok. Tevazuu güzeldir ama biz acılarla dolu başarı öykülerini çocuklarımıza anlatmasak onları nasıl başarıya ve azimli olmaya yöneltebiliriz? Günümüz Türkiye’sinde her şeyin kolayına alıştırılan, okumayı değil, internet aleminde saçma sapan zaman kaybeden gelecek nesillerin ufkunu nasıl açabiliriz? Yeni nesillere tırnaklarla kazıyarak, taşın suyunu çıkararak, yılmadan yıkılmadan her emeğin ve azmin başarıya ulaşacağını nasıl gösterebiliriz?

Millete siyaseten hizmet etmek adına yola çıkan Kürşat Kardeş,

ALLAH yar ve yardımcın olsun.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
9 gün önce
11 gün önce
14 gün önce
16 gün önce
18 gün önce
19 gün önce
157 gün önce
158 gün önce
165 gün önce
172 gün önce
181 gün önce
183 gün önce
216 gün önce
351 gün önce
413 gün önce
441 gün önce
443 gün önce
444 gün önce
444 gün önce
448 gün önce
449 gün önce
450 gün önce
475 gün önce
547 gün önce
549 gün önce
554 gün önce
559 gün önce
698 gün önce
711 gün önce
712 gün önce
713 gün önce
728 gün önce
728 gün önce
735 gün önce
737 gün önce
822 gün önce
879 gün önce
897 gün önce
937 gün önce
942 gün önce
949 gün önce
961 gün önce
964 gün önce
981 gün önce

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=