Lütfen bekleyin..

SEDAT ERİŞ

KÜRŞAT BACANLI

14 Mayıs 2018, 21:55 - Okunma: 2973

‘Nasibinde varsa alırsın karıncadan bile ders. Nasibinde yoksa bütün cihan önüne serilse sana ters.’ Diyor Hz Mevlana.

Yine Batı kökenli bir filozofta ‘Tesadüf bir başlangıçtır. Finali sen oynarsın, perdeyi kader kapatır’ diyor.

Evet, tesadüflerin sırlarını anlamak çok zordur.

Tamamen ilginç ve şaşırtıcı bir hadise sonrasında planlanmamış, kendiliğinden gelişen bir randevu ortamında tanıdım Kürşat Bacanlı’yı.

Konuştukça babası ile tanış olmamın şokunu üstümden atamadım bir süre.

Sohbetin ileri aşamalarında kendisini çok iyi yetiştirmiş güçlü bir bürokrat beyinin karşımda durduğunu anladım.

Ülkemiz coğrafyasının toprağından mıdır suyundan mı bilmem,  kişilerle ilgili olumlu ve başarı öykülerinin bizde bıraktığı çıplak duygu ve düşüncelerimizi net, şeffaf, sade ve yalın bir dille anlatmakta zorlanırız.

Son yıllarda toplumsal algıda övgüye layık insanlardan söz ederken yalakalık mı yapıyor, abartıyor mu, diye alaya anılmaktan korkar, haklı övgülere layık, doğru insan bildiğimiz ve takdir ettiğimiz kişilikleri anlatmada çekingen davranırız.

Bugün ülkemiz insanlarının çoğu, bardağa sürekli boş tarafından bakarak acımasız eleştiri yapmayı sever,  değerlerimize alabildiğine yüklenmekten kendisini alamaz.

Bizler bu fani ve yalan dünyada kıymetli değerleri yaşarken anlamayız, anlatmayız ama o insanları kaybettiğimizde artık iş işten çoktan geçmiştir.

Hayatımda geçirdiğim tüm deneyimler ve bilgiler ışığında, bugün şu gerçekliğe tüm kalbim ve kalemimle imza atıyorum.

***

Herkesin bir öyküsü vardır.

Topluma hizmet etmeye aday kişi ve kurumların hayat öyküleri de mutlaka tarihe not olarak düşülmelidir. Bunu ihmal edersek ağır bir vebali omuzlarımızda taşımaya mahkum oluruz.

Aktarmaya çalıştığım duygu ve inanç ışığında, tesadüfler sonucunda tanıştığım Kürşat Bacanlı’yı bir makale konusu yaparken, yukarıda belirttiğim olumsuz düşünce ve anlayışlara bir isyan ve yaşayan güzel insanların toplumda pek bilinmeyen özelliklerini, duygusallığa kaçmadan tüm çıplaklığıyla anlatabilmek adına bu satırları kâğıda dökmeye çalıştım. Dik ve tok duruşlu, son derece zeki, bir bakışta adeta insanın zihin ve ruh dünyasının emarını çekecek kadar dikkatli ve kendine müthiş bir özgüveni olan ama bir o kadar da içten samimi isim karşımdaydı.

Kürşat Bacanlı’nın hayat hikayesini dinledikçe onun bulunduğu yer ve konumun asla tesadüfe dayanmadığını, Şans faktörünün ise bu hayat hikayesinde yer almadığına tanıklık ettim.

Kürşat Bacanlı başarı öyküsünün temelinde ise tırnaklarla kazınarak yoğun emekle örgülenmiş bir örnek olaylar dizisini gördüm. Bu fani dünyada yakaladığı üstün başarılara rağmen geçmişinden kopmadan ve memleketi Yozgat’tan anılar kesitlerini böbürlenmeden ifade etmesi tevazuunun en güzel örneğini ortaya koyuyordu.

Devlete hizmet adına yaptığı çalışmalar görev, yetki ve sorumluluğuna ne kadar bağlı ve severek emeğine yüreğini katan bir kişilik olduğu ise her söz ve davranışında anlaşılıyordu.

Bürokrasi ve Yozgat Tarihine tanıklık edenler zihin ve gönül dünyaları kendine hizmet edecekleri nasıl unutmayacak ve hayırla anacaksa, Kürşat Bacanlı ismi de zihin ve gönül dünyalarda mutlaka bir yere not edilecektir.

Kürşat Bacanlı hayat öyküsü tüm başarı hikâyelerinin ana temasında olduğu gibi çile ve zorluklarla doludur. Yazı masamdan bu satırları kağıda döktüğümden Kürşat Bacanlı’nın haberi bile yok. Tevazuu güzeldir ama biz acılarla dolu başarı öykülerini çocuklarımıza anlatmasak onları nasıl başarıya ve azimli olmaya yöneltebiliriz? Günümüz Türkiye’sinde her şeyin kolayına alıştırılan, okumayı değil, internet aleminde saçma sapan zaman kaybeden gelecek nesillerin ufkunu nasıl açabiliriz? Yeni nesillere tırnaklarla kazıyarak, taşın suyunu çıkararak, yılmadan yıkılmadan her emeğin ve azmin başarıya ulaşacağını nasıl gösterebiliriz?

Millete siyaseten hizmet etmek adına yola çıkan Kürşat Kardeş,

ALLAH yar ve yardımcın olsun.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
32 gün önce
39 gün önce
45 gün önce
55 gün önce
57 gün önce
90 gün önce
225 gün önce
287 gün önce
315 gün önce
317 gün önce
318 gün önce
318 gün önce
321 gün önce
323 gün önce
324 gün önce
349 gün önce
421 gün önce
423 gün önce
428 gün önce
433 gün önce
571 gün önce
584 gün önce
585 gün önce
587 gün önce
602 gün önce
602 gün önce
608 gün önce
610 gün önce
696 gün önce
752 gün önce
770 gün önce
811 gün önce
815 gün önce
823 gün önce
835 gün önce
837 gün önce
855 gün önce

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=