Lütfen bekleyin..

AHMET KIZILBULUT

SAKAL FENOMENİ VE KAFELER

14 Mayıs 2018, 20:20

Yazı içeriği

Şöyle bir etrafa bakarsanız, etrafta sokakta, gördüğümüz çok sayıda sakallı erkeğin partner çekmek için tıraş olmadığını düşünebilirsiniz.

Ama sakalın açıklaması bu kadar basit değil.

Evrim açısından düşündüğümüzde sakalın işlevi nedir?

Çocuklar, kadınlar ve çok sayıda erkek sakalsız idare edebildiği halde bazı erkekler neden sakal bırakmayı seçiyor?

Erkeklerin görünümlerine dikkat etmesini sadece partner çekme amaçlı sanmak kolay.

Fakat sakal ve sesle ilgili yapılan araştırmalar, biraz da diğer erkekler arasında daha fazla dikkat çekmek için sakalın evrildiğini gösteriyor.

Diğer primatların dişi ve erkeklerine kıyasla kadın ve erkek arasındaki fark oldukça fazladır. Sakal bu farklardan biridir ve bu durum cins seçimi yoluyla evrim, yani çiftleşme olanaklarını artıran özellikler yararına işleyen süreçle açıklanıyor.

Ama ilginç olan şu ki kadınlar sakala çok ilgi göstermiyor. Bazı araştırmalarda bazı kadınların biraz ya da fazla sakaldan hoşlandığı görülse de, diğerlerinde de temiz ve tıraşlı yüzleri tercih ettikleri görülüyor. Bu konuda tutarlı veriler olmadığı için sakalın kadınları çekmek için evrildiği sonucunu çıkaramayız.

Araştırmacılar bu nedenle cevabın ikinci tür cins seçiminde saklı olabileceğini düşünüyor. Üremek için sadece çekici olmak yetmiyor.

Erkeğin sakalı tam olarak testosteron seviyesiyle ilgili değildir. Buna rağmen bazı araştırmalar kadınların da erkeklerin de sakallı erkeği daha yaşlı, daha güçlü ve daha saldırgan gördüğünü ortaya koyuyor. Dominant erkek de rakiplerini devre dışı bırakarak çiftleşme şansını artırır.

Ayrıca bazı veriler bekar erkek sayısının, bekar kadın sayısından çok daha fazla olduğu dönemlerde sakal ve bıyığın popüler hale geldiğini gösteriyor.

Dominantlık göstergesi sadece sakal değildir; ses de aynı işleve sahiptir.

İnsanların kalın ses tonuna sahip liderlere oy verdiği görülmüştür.

Çoğu zaman bir söylem haline getirilen ‘Sakal Erkeğin Makyajıdır’ ritüeli burada galiba haklılık gösteriyor.

Toplumda farklılaşayım derken herkesin bir anda birbirine benzemesi de ayrı bir komedi.

Son dönemde dile getirmek istediğim başka bir mevzu da, Batmanda ardı ardına açılan kafeler.

Tamam iyi hoş alternatifler yaratmak, fakat yemek fiyatlarının boğazda balık fiyatı olması içirilen çayların pier loti tepesinde içirilen çaylardan bile pahalı olması biraz sinir bozucu doğrusu.

Yorumlar
Yorum Yaz
Yazarın Diğer Yazıları


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=