Lütfen bekleyin..

ATİLLA ATAY

AMBULANSLAR…

17 Eylül 2014, 16:18 - Okunma: 2358

Geçen gün Turgut Özal Bulvarı üzerinde bir çay ocağında oturmuştum. Karşıda tıkanan trafiğin içinde kendine yol bulmaya çalışan ambulansın halini görünce üzüldüm.

Belki bir insanın canını kurtarmaya gidiyordu, belki bir yakınınız, yakınımız da olabilirdi.

Yoldaki çoğu araç yol vermekten imtina ededursun ambulanstan yükselen siren seslerine aldırış eden de yoktu.

Bakınız, dünya halidir; o ambulansın içindeki yakınınız eşiniz dostunuz da olabilir.  Ambulansı bekletmeden kenara çekilmek gerekiyor. İnsana saygı bunu gerektirir.

İnsan canının ucuz olduğunu ne yazık ki biliyoruz. Bizim bölgemizde böyle. Her gün kadın cinayetleri, intihar haberleri, “tavuğuma kış dedi diye öldürdüm” tarzı haberleri okuyoruz, izliyoruz. Acil durumlarda hastaların hayatını kurtarmaya giden ambulanslara yol vermemek, onları boş yere meşgul etmek de bence bunlardan pek farklı sayılmaz.

Medeniyetten, şefkat ve merhametten nasbimizi almadığımız sürece bu tür haberleri de izlemeye devam ederiz, olayları da yaşamaya devam ederiz.

Köy arabası bulamadığı için ambulansı arayıp bizi ilçeye götür diyenden tutun da acil bir durumu olmadığı halde “hastaneye muayeneye gitmem gerekiyor” diyerek ambulansları meşgul eden nice vatandaşlar var. Ambulansın acil durumlarda devreye girdiğini bilmeden! Siz o ambulansı fuzuli yere meşgul ederken o esnada, Allah göstermesin, bir trafik kazası olsa, acil bir durum olsa o insanlarının günahına girmiş olmayacak mısınız? Biraz düşünceli olalım. Siz o ambulansı meşgul ederken bir yakınınıza acil müdahale gerektiren bir durum olsa siz o yakınınızın canına kast etmiş olmuyor musunuz?

Yine sağlıkçılar ile ilgili de şikâyetler var. Bazı personellerin hasta taşırken, görevlerini yapmadıkları, yemek-içmekle meşgul olduklarını da duydum. İlçelerden-köylerden Batman’a hasta taşırken yol kenarında durup çayını sigarasını içenden yol kenarında oturup yemek yiyenine kadar duyduk, şok olduk. Ambulanslarda merkezden takip sistemi var. Tüm ambulansların düzenli bir şekilde takip edilmesi gerekiyor. Bildiğini okuyan, denetlenmeyen personel de ne yazık ki insan canına mal olabiliyor. Bunun önüne geçilmesi gerekiyor. 

Koyun can derdinde, kasap et derdinde. Bunu yapan personeller gerçekten varsa bunların tespit edilmesi, haklarında gerekli işlemlerin yapılması lazım. Üç-beş kişinin yaptıkları yüzünden bütün sağlıkçılara karşı bir güvensizlik oluşmasına engel olunması lazım.

Yaşanan vakalarda, ne olursa olsun orda sağlıkçı müdahalesini, görevini yapmak ve en kısa sürede hastayı hastaneye ulaştırmak zorundadır. 

Şikâyet edin. Görevini yapmayan personeli şikâyet edin. Anında arayın. Dilekçeler verin. BİMER üzerinden şikâyet edin. İnsan canına kast eder mahiyette davranışlardır bunlar ve bunların hesabının sorulması gerekir.

Görevini layıkıyla yapan sağlıkçılar, acil personeli olduğu gibi ne yazık ki görevini ihmal eden bu denli çalışanlar da var. Canımızı kime emanet ettiğimizi bilmiyoruz. Özellikle ilçelerde yoğunlaşan şikâyetler var. Bunları görmek duymak gerekiyor.

Denetimler, kontroller en çok sağlık alanında yoğunlaşmalı. Ambulanslardaki tıbbi araç-gereç-cihazlardan, ambulans araçlarının bakım onarımına, takip mekanizmalarına, tekerleklerine ve en önemlisi personele varıncaya kadar kontroller yoğunlaştırılmalı. Vatandaş güven içinde 112’leri aramayı bilmelidir.

Doktor eksiği-ihtiyacı olan sağlık kuruluşlarına doktor atamalarının yapılaması da gerekiyor.

Tüm bunlarla beraber Sağlık Bakanlığına bağlı personellerin de şikâyet ve tavsiyeleri nazara alınmalı, gerekenler yapılmalıdır. Hem vatandaşlardan hem de sağlık ekiplerinden insan canının kıymetini nazara almalarını bekliyoruz.

Allah herkese sağlık sıhhat versin…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
52 gün önce
120 gün önce
300 gün önce
361 gün önce
438 gün önce
507 gün önce
739 gün önce
761 gün önce
776 gün önce
817 gün önce
869 gün önce
898 gün önce
1005 gün önce
1020 gün önce
1026 gün önce
1033 gün önce
1054 gün önce
1097 gün önce
1109 gün önce
1121 gün önce
1145 gün önce
1160 gün önce
1170 gün önce
1174 gün önce
1184 gün önce

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=