Lütfen bekleyin..

SEDAT ERİŞ

BİR GENÇ KIZIN DUYGULARI

03 Haziran 2018, 22:30 - Okunma: 6338

Tansu Feyza Özdemir.

Bu ismi Batmanda kaç kişi bilir, tanır bilmem ama bu genç kızımızdan aldığım duygu yüklü bir mektuptan çok etkilendim.

Tansu Feyza Özdemir Batmanın etkin siyasi isimlerinden Faris Özdemir’in son evladı olan genç bir kızımızdır.

Babası Faris Özdemir’le Tansu Feyza doğmadan yıllar önce siyasi alanda birlikte Batmana hizmet etmek için yoğun bir tempoda mücadele ettik, çalıştık.

Yıllar içinde Faris Özdemir’le ilişkim siyasi boyuttan güçlü ve kadim bir dostluğa dönüşmüştü. Can dostum Faris Özdemir’le bir gün anı al, morlu mor olmuş bir şekilde biraraya geldiğimizde hayırdır, Ağabey dediğimde heyecan ve sevincini gemlemeye çalışırken titrek bir sesle ‘bir kızım oldu’ diyebildi.

Baba olmanın o ağır yükü, yeni bir evlada sahip olmanın muhteşem sevinç duygusuyla birleşince kaya gibi sağlam duruşu olan dostumu bile çok etkilemişti.

Yıllar su gibi ömürden bir şeyler çalıp giderken o yıllarda küçük bir çocuk olan Tansu Feyza’yı bir iki kez görmüş, gözlerindeki durgun ve hüzünlü ifadeyi bir türlü anlayamamıştım. Yıllar beni silkeleyip savurdu, Faris Dostum ise merhum Fahrettin Özdemir ağayı kaybedince Batmana gitti yerleşti, ben Başkentte kaldım.

Gözden uzak olunca gönüller burkulur der Mevlana Hazretleri. Faris Özdemir’le telefon dışında yüz yüze görüşmelerimize gurbetin duvarları girdi. Tansu Feyza’yı da anılarımda unutmuştum. Geçen gün kendisinden bana gelen mektubu şimdi sizlerle paylaşayım;

***

Sedat Amca Merhaba;

Size bir iki şey söylemek istedim. O zamanlar ben daha küçüğüm hiçbir şeyden anlamam hiçbir şey bilmem tek bildiğim babamın çok yoğun iş hayatı olduğu.

Çocukluğum ondan uzak ve onu hep özlemekle geçti.

Gece yatağa girdiğimde gözlerim dolu dolu anneme bakıp “babam bugün de mi geç gelecek?” diye soru sorar annemin de üzüntüsünü fark edip “gel biz beraber uyuyalım o da gelir” beraber uyurduk.

Ama mümkün mü babam benden çok uzaktaydı. Ama biliyorum ki halka, dostlarına yakındı.

Bilirdim ki babam o gece başka bir çocuğa baba, abi ya da ne biliyim dede, amca, dayı... İhtiyacı olana, yokluk çekene, hasretle yanıp tutuşana. İlaç işte sağlam bir ağrı kesici gibi. Annem mi? annem de babamın babası, abisi, dostu, kardeşi, ilacı. Ben onların kalbimdeki, ruhumdaki varlığıyla büyüdüm. Ben çaldığım her kapıda, gittiğim her mekânda onlara edilen dualarla karşılandım.

Ne büyük gurur olsa gerek. Allah’a şükür ne ben ne büyüklerim onları mahçup edecek, başlarını yere eğdirecek hiçbir şey yapmadık.

Bu zamana kadar en güzel şekilde yetiştirilerek, en güzel imkânlarla bugünlere geldik. Velhasıl demek istediğim; memleketimin insanları, ben, abilerim ve ablalarım, sizlerin uğruna Babamızı feda ettik.

Allah’a şükür pişman değiliz, olmayız da.

Yine yeniden feda etmeye hazırız.

Bıraktık Faris Özdemir Batmanın olsun.

Varsın akşam Batmanlı öksüz, yetim, gariban gençlere sarılsın, onların elinden tutup kaldırsın, o genç kızların, delikanlıların okul mezuniyetine, onların düğünlerine, onların sofrasına, gitsin, biz verdiği gururla bir ömür yaşarız.

Biz onun ailemize bırakacağı adı ömür boyu şerefle taşımaya hazırız.

Hürmet ve Sevgiyle ellerinden öperim

Tansu Feyza Özdemir.

***

Mektup burada bitiyor ama bende bıraktığı derin etki ömrümün sonuna kadar bitmeyecek.

Tansu Feyza

***

Babanın can yoldaşı bir Ağabeyin, Amcan olarak bende sana bu gazete köşemden birkaç sözü boğazıma düğümlenen duygularla söyleyeyim. Bir gün benimde ölüm haberini aldığında bu satırlara bir kez daha göz atmanın dileğiyle bu satırları senin hayat öyküne kısa bir not olarak düşeyim.

Kızım;

Topluma mal olmak, Hakka ve halka kendini adamak çok ağır bir yük ve sorumluluğu olan bir vebaldir. Ödenecek bedel çok ağırdır. Şimdi hayatta mıdır bilmem ama ülkenin önemli bir siyasi figürü ile bir sohbette kendisine şöyle bir soru sormuştum; ‘Ağabey sen ki Türk siyasetine damga vuran önemli bir isimsin ve şimdi köşene çekildin bu fani dünyada gözün arkada kalır mı? Kendinle yüzleştiğinde, ben nerde hata yaptım diye kendine hiç soru sordun mu?

Cevabı hala beynimde zonkluyor. Gözlerinden iki damla yaş akarken şöyle demişti;

‘Evet, gözüm arkada kalacak. Çünkü 2 evladıma tam anlamıyla bir baba sevgisi veremedim ve onlar hep beni bu konuda suçladı.”

***

Senin bana yolladığın mektubun her satırını okurken yıllar önce seni ne kadar ihmal ettiğimizi bir kez daha anladım.

Sen şimdi üniversiteli genç bir kız oldun ama Baban Faris Özdemir, Annen Amcaların, Dayıların, Halaların için hala küçük ve sevimli bir çocuksun.

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
95 gün önce
102 gün önce
109 gün önce
118 gün önce
120 gün önce
153 gün önce
248 gün önce
288 gün önce
350 gün önce
378 gün önce
380 gün önce
381 gün önce
381 gün önce
385 gün önce
386 gün önce
387 gün önce
412 gün önce
484 gün önce
486 gün önce
491 gün önce
496 gün önce
635 gün önce
648 gün önce
649 gün önce
650 gün önce
665 gün önce
665 gün önce
672 gün önce
674 gün önce
759 gün önce
816 gün önce
834 gün önce
875 gün önce
879 gün önce
886 gün önce
898 gün önce
901 gün önce
918 gün önce
BELEDİYE ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ?

sanalbasin.com üyesidir

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=