Lütfen bekleyin..

SEDAT ERİŞ

NİCE YILLARA ERCAN ATAY

03 Temmuz 2018, 22:10 - Okunma: 3379

Nice Büyük Başarılara Batman Sonsöz

“İnsanları tanımak ve anlamak çok zor bir iştir. Tanıdığınız bir insanın yeteneklerini keşfetmek ise imkânsıza yakın bir zorluktadır. Böyle bir insanı fark ettiğiniz de ise bir an durmadan, duraksamadan o insana ‘sen bir değersin’ demekten çekinmeyin” diyor bir İslam Alimi.

Yıllar önce bu sözü duymuş, çok etkilenmiştim.

Bu sözden esinlendiğimde ve hayatta edindiğim tecrübeler ışığında şu gerçeği acı tecrübeleri öğrenmiştim. Bizler yaşamda tanıdığımız değerli insanların kıymetini yeteri kadar bilmiyor, o insanları kaybettikten sonra iş işten geçmiş oluyordu.

Ercan Atay benim yaşarken bir değer olduğuna inandığım insanlardan biridir.

Bu fani dünyada Ercan Atay’a sen bir değersin demek için bu satırları Ankara’daki çalışma odamdan kağıda dökerken tek isteğim bu güzel insanın kamuoyunca daha iyi bilinmesiydi.

3o yıl önce bu güzel insanı tanıdım.

O yıllarda Batmandaki yerel bir gazetenin çalışanıydı.

Tam bir basın emekçisiydi Ercan Atay.

Ercan Atay Son derece zeki, dikkatli, işini severek yapan kişilik olarak zihin ve gönül dünyamda yer edindi.

Ercan Atay’ı tanıdığım ilk yıllarda onun bir kişilik yönü dikkatimi çekti.

Az ve öz konuşuyor, genellikle dinlemeyi seviyordu.

Onun bu ağır duruşunu birçok insan ilk anda yanlış algılıyor, soğuk, kendini beğenmiş, egosu yüksek bir insan olarak algılıyordu.

Zaman içinde Ercan Atay ile diyalogu ilerletenler aslında soğuk ve durgun bu duruşun ardında sevecen, sempatik, esprili bir yüzü görüyordu.

Ercan Atay’ın ruh dibine inildiğinde ise başka bazı vasıflar göze çarpıyordu.

Bu vasıfların en belirgin olanı ise onun duygu ve düşüncelerini anlatmada sıkıntılı bir durumdu. Bu durumun kaynağı ise Ercan Atay’ın son derece duygusal ve kırılgan nazik yapısıydı. Nezih yönü is kırıldığında bile karşısındakini kırmamasıdır.

Nice yıllara Ercan Atay cümlesini okuyanlar onun doğum günümü diye düşünebilir. Bir kısım tipler ise Sedat Eriş neden Ercan Atay’ı övüyor diye düşünebilir.

Yazıma Ercan Atay’a nice yıllar diye başlamamın temel gerekçesi ise onun hayat öyküsünün devamını okuyarak anlamakla mümkündür.

Ercan Atay yıllar sonra kendi gazetesini kurdu.

Bu gazetenin adı ise ilginçti

Batman Sonsöz

Gazetenin bu açılımını hep Batmanlının son sözü olarak algıladım.

Ercan Atay’ın gazetesi Batmanın sesi, kulağı nefesi olmuştu.

Batman’da ve Güneydoğu kentlerinde gazeteler, sahiplerinin adıyla anılır.

Batman Sonsöz Gazetesi derken aslında okuyucu Ercan Atay’ın gazetesi olarak algılar.

Elbette gazetenin başka ortakları vardır onlara da haksızlık etmeyeyim ama bu gazetenin hem isim babası hem de gazeteyi bugünlere taşıyan isim Ercan Atay’dır.

Başkentte ulusalda yayın yapan bir gazetenin genel yayın yönetmemenin danışmanıyla konuştuğumda onun söyledikleri çok etkileyici ve sarsıcıydı.

Duayen o isim şunları söyledi;

Dünyada en zor iş kollarından biri gazeteyi yönetmektir. Çünkü başta yazarlar olmak üzere diğer etkin isimleri idare etmek çok zordur. Çünkü medyanın bu kesiminde çalışanların egosu çok yüksektir. Zira bu çalışanların hepsi okuyan, kalemi güçlü olan, teknik bilgisi üstün olan bu yüksek kapasiteli insanları bir hedefe doğru gidişte yönetmek çok zordur.

Bu çok doğru bir yaklaşımdı ama Ercan Atay için bu geçerli değildi. Her çalışanı yönetmedeki yeteneği, gazetenin her bir görüşe saygı duyan bir çizgide kişilerin görüşlerine demokratik yaklaşan Ercan Atay, Batman gibi çok değişik ve değişken sosyolojik yapısı olan Batman’da doğru ve dürüst yayıncılığı başarıyla sürdürdü.

***

Batman Sonsöz Gazetesinin 5 yılını kutlarken bu gazetede alın teri döken, emeğine yüreğini katan çalışanları yok saymıyor, onları da en az Ercan Atay kadar kutluyor ve tebrik diyorum.

Ama şu gerçeği de bir örnekle anlatmayı görev biliyorum.

Dünya’nın en iyi müzisyenlerini bir araya getirip başlarına acemi bir maestro yani şef koyarsanız ortaya anlamsız bir müzik çıkar. Ercan Atay iyi bir maestrodur.

Ercan Atay’ı Batman Sonsöz’ün altından çekip alın gazetenin ömrü bir yıldan fazla olmaz.

İyi ki varsın Ercan Atay.

İyi ki Batman Sonsöz Gazetesinin dümeninde senin gibi işinin ehli biri var.

Nice yıllara Ercan Atay.

Sen bu gazete uğruna sağlığını bile kaybettin ve neredeyse Batman Sonsözü daha iyi olsun diye yoğun çalışırken seni kaybedecektik Allah korusun.

Son sözüm şu; en çok sevdiğim şey ise Ercan Atay, seni kızdırmak, damarına basmak.

Senin o anda durgunlaşmandan çok zevk alıyorum.

NOT:  Mütevazı Ercan Atay onu yazmamdan hoşnut olmaz ve bu makaleyi yayınlamaz diye düşündüm ona telefon açarak “ben senle alakalı bir makale yazacağım tek bir kelimesini yayınlamazsan senle hukukum biter” diye tehdit edip bu makale bu şekilde yayımlattım.

Hatta seni eleştirmeğim sakın kızma” diye de ters manüplasyon yaptım.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
57 gün önce
64 gün önce
70 gün önce
80 gün önce
82 gün önce
115 gün önce
210 gün önce
250 gün önce
312 gün önce
340 gün önce
342 gün önce
343 gün önce
343 gün önce
346 gün önce
348 gün önce
349 gün önce
374 gün önce
446 gün önce
448 gün önce
453 gün önce
458 gün önce
596 gün önce
609 gün önce
610 gün önce
612 gün önce
627 gün önce
627 gün önce
633 gün önce
635 gün önce
721 gün önce
777 gün önce
795 gün önce
836 gün önce
840 gün önce
848 gün önce
860 gün önce
862 gün önce
880 gün önce

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=