Lütfen bekleyin..

ATİLLA ATAY

BAYRAMLARI YAŞATALIM

13 Haziran 2018, 15:20 - Okunma: 1162

Bayramlar, kültürümüzde önemli bir yere sahiptir. Özellikle de dini bayramlar…

Milli bayramlarda, bayram günü televizyonlardan ya da canlı olarak kent meydanlarında-statlarında düzenlenen gösterileri izleriz ve dağılırız. Bürokrasi ve siyaset de resepsiyonlarla ve bir dizi etkinliklerle milli bayramları kutlar. Tabi bu da güzel. Milli bayramların vatandaşa etkisinin dini bayramlar kadar olduğunu düşünmüyorum ama.

Dini bayramlar biraz farklı oluyor. Havayı soluduğunuzda daha farklı, daha rahmani bir duyguya kapılıyorsunuz. Eskiden bayram gününe has toplumsal bir reaksiyonun sonucu mu bilinmez ama genel olarak herkes birbiriyle kaynaşırdı. Herkes birbirini ziyaret eder, insanlar hal-hatır sorardı. Komşular, akrabalar, arkadaşlar… Belki tanrı misafirleri.

Eski Bayramlar…

Çocukken yeni elbiselerimizi giyer, yeni ayakkabılarımızı giyer fırlardık dışarı. Komşuları, akrabaları gezerdik. Öğretmenlerimize özellikle giderdik. Ayrı bir anlamı vardı. Şimdi hangimiz küçüklüğümüzdeki bayramları özlemiyoruz ki? Çocukken sadece bayramları yaşardık, sonuna kadar eğlenir, bayramın tadını alırdık. Şimdi eskisi kadar geniş yelpazeli olduğunu düşünmüyorum bayramın. Yeni nesil arasında da diğer günlerden çok farkı olduğunu düşünmüyorum.

Ramazan bayramı…

Bir ay boyunca oruç tuttuk, kimimiz teravihlere gitti. Aç kaldık, susuz kaldık. Sabırla beklemeyi bildik ezanı şerifi. Maddi yardımlar etti kimimiz. Hayırlar işledik. Allah kabul etsin.

İşte bu güzelliklere değinmek istiyorum. Bunları yapan biz, bayram sabahıyla beraber bambaşka biri oluyoruz. Bütün Müslümanlığını sadece bir aya, ramazan ayına sığdıran insanlar var. Ben dini yaşama olayına bir şey diyemem, -Kul ile Allah arasındadır- ama ramazanda edinilen güzel özelliklerin bayramdan sonra da devam etmesini istiyorum. Keza bizim bayramları yaşatmamız lazım. Yaşatmalıyız ki gelecekte de bayram yaşayabilelim. Toplumdaki güzel özelliklerin bir bir yok olması gerçekten beni üzüyor. Nesli tükenen hayvanları gündeme getiriyoruz, ama nesli tükenen geleneklerimizi düşünmüyoruz. Hissettirmeden kayboluyorlar. İşte bence bayramlar da bu riski taşıyor. Bayramı bayram gibi yaşamalıyız ve eski bayramlarda uyguladığımız ritüelleri bence teker teker bu bayram ve bundan sonraki tüm bayramlarda uygulamalıyız.

Sabahtan erkekler abdestini alır camilere doğru yol alırlar. Şekerlikler çıkarılır şekerler doldurulur. Tepsilerde kolonyalar, şekerlik ve lokumlar hazırlanır. Namazdan sonra eve uğranır kahvaltı yapılır. Sonra komşular, akrabalar ve arkadaşlar gezilir. Toplu gezmeler ise bayramlarda en sevdiğim olaylardan bir tanesidir. Bir mahalle ya da akraba grubundan 10-15 kişi peşi sıra ziyaretlerde bulunur. Aslında kapıdan hal hatır sorar ve şekerini alır gider. Bence gayet hoş bir seremoni.

Özüne bakalım bayramların…

Yardımseverlik, hal-hatır sormak, iyilikte bulunmak, çocukları sevindirmek, yaşlıları mutlu etmek…

Bizim bayramlarımızın özü budur.

Mehmet Akif’in bayramla ilgili şu mısralarını da sizinle paylaşmadan edemeyeceğim;

Âfâk bütün hande, cihan başka cihandır;

Bayram ne kadar hoş, ne şetâretli zamandır!

(Ufuklar hep gülmekte, dünya başka dünyadır;

Bayram ne kadar hoş, ne neş'eli bir zamandır!)

Bayramda güler çehre-i mâ'sûm-i sabâvet,

Ümmîd çocuk sûret-i sâfında iyandır.

(Çocukluğun masum çehresi bayram gülümser,

Umut, saf bir çocuk suretinde görünür.)

Âlâm-ı hayâtın iki kat büktüğü ecsâd

Feyzindeki te'sîr ile âsûde revandır.

(Hayat acılarının iki kat büktüğü bedenler,

Onun bereketiyle huzur içinde dik yürürler.)

Lütfen bayramları yaşayalım ve yaşatalım. Hepinizin bayramını en içten dileklerimle kutlarım. Nice mutlu bayramlar dilerim.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
24 gün önce
59 gün önce
73 gün önce
176 gün önce
413 gün önce
481 gün önce
661 gün önce
722 gün önce
799 gün önce
868 gün önce
1077 gün önce
1100 gün önce
1122 gün önce
1137 gün önce
1178 gün önce
1224 gün önce
1230 gün önce
1259 gün önce
1366 gün önce
1381 gün önce
1387 gün önce
1394 gün önce
1415 gün önce
1457 gün önce
1470 gün önce
1482 gün önce
1491 gün önce
1506 gün önce
1521 gün önce
1531 gün önce
1535 gün önce
1545 gün önce

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=