BAYRAMLARI YAŞATALIM - ATİLLA ATAY - Batman Sonsöz Gazetesi
Lütfen bekleyin..

ATİLLA ATAY

BAYRAMLARI YAŞATALIM

13 Haziran 2018, 15:20 - Okunma: 961

Bayramlar, kültürümüzde önemli bir yere sahiptir. Özellikle de dini bayramlar…

Milli bayramlarda, bayram günü televizyonlardan ya da canlı olarak kent meydanlarında-statlarında düzenlenen gösterileri izleriz ve dağılırız. Bürokrasi ve siyaset de resepsiyonlarla ve bir dizi etkinliklerle milli bayramları kutlar. Tabi bu da güzel. Milli bayramların vatandaşa etkisinin dini bayramlar kadar olduğunu düşünmüyorum ama.

Dini bayramlar biraz farklı oluyor. Havayı soluduğunuzda daha farklı, daha rahmani bir duyguya kapılıyorsunuz. Eskiden bayram gününe has toplumsal bir reaksiyonun sonucu mu bilinmez ama genel olarak herkes birbiriyle kaynaşırdı. Herkes birbirini ziyaret eder, insanlar hal-hatır sorardı. Komşular, akrabalar, arkadaşlar… Belki tanrı misafirleri.

Eski Bayramlar…

Çocukken yeni elbiselerimizi giyer, yeni ayakkabılarımızı giyer fırlardık dışarı. Komşuları, akrabaları gezerdik. Öğretmenlerimize özellikle giderdik. Ayrı bir anlamı vardı. Şimdi hangimiz küçüklüğümüzdeki bayramları özlemiyoruz ki? Çocukken sadece bayramları yaşardık, sonuna kadar eğlenir, bayramın tadını alırdık. Şimdi eskisi kadar geniş yelpazeli olduğunu düşünmüyorum bayramın. Yeni nesil arasında da diğer günlerden çok farkı olduğunu düşünmüyorum.

Ramazan bayramı…

Bir ay boyunca oruç tuttuk, kimimiz teravihlere gitti. Aç kaldık, susuz kaldık. Sabırla beklemeyi bildik ezanı şerifi. Maddi yardımlar etti kimimiz. Hayırlar işledik. Allah kabul etsin.

İşte bu güzelliklere değinmek istiyorum. Bunları yapan biz, bayram sabahıyla beraber bambaşka biri oluyoruz. Bütün Müslümanlığını sadece bir aya, ramazan ayına sığdıran insanlar var. Ben dini yaşama olayına bir şey diyemem, -Kul ile Allah arasındadır- ama ramazanda edinilen güzel özelliklerin bayramdan sonra da devam etmesini istiyorum. Keza bizim bayramları yaşatmamız lazım. Yaşatmalıyız ki gelecekte de bayram yaşayabilelim. Toplumdaki güzel özelliklerin bir bir yok olması gerçekten beni üzüyor. Nesli tükenen hayvanları gündeme getiriyoruz, ama nesli tükenen geleneklerimizi düşünmüyoruz. Hissettirmeden kayboluyorlar. İşte bence bayramlar da bu riski taşıyor. Bayramı bayram gibi yaşamalıyız ve eski bayramlarda uyguladığımız ritüelleri bence teker teker bu bayram ve bundan sonraki tüm bayramlarda uygulamalıyız.

Sabahtan erkekler abdestini alır camilere doğru yol alırlar. Şekerlikler çıkarılır şekerler doldurulur. Tepsilerde kolonyalar, şekerlik ve lokumlar hazırlanır. Namazdan sonra eve uğranır kahvaltı yapılır. Sonra komşular, akrabalar ve arkadaşlar gezilir. Toplu gezmeler ise bayramlarda en sevdiğim olaylardan bir tanesidir. Bir mahalle ya da akraba grubundan 10-15 kişi peşi sıra ziyaretlerde bulunur. Aslında kapıdan hal hatır sorar ve şekerini alır gider. Bence gayet hoş bir seremoni.

Özüne bakalım bayramların…

Yardımseverlik, hal-hatır sormak, iyilikte bulunmak, çocukları sevindirmek, yaşlıları mutlu etmek…

Bizim bayramlarımızın özü budur.

Mehmet Akif’in bayramla ilgili şu mısralarını da sizinle paylaşmadan edemeyeceğim;

Âfâk bütün hande, cihan başka cihandır;

Bayram ne kadar hoş, ne şetâretli zamandır!

(Ufuklar hep gülmekte, dünya başka dünyadır;

Bayram ne kadar hoş, ne neş'eli bir zamandır!)

Bayramda güler çehre-i mâ'sûm-i sabâvet,

Ümmîd çocuk sûret-i sâfında iyandır.

(Çocukluğun masum çehresi bayram gülümser,

Umut, saf bir çocuk suretinde görünür.)

Âlâm-ı hayâtın iki kat büktüğü ecsâd

Feyzindeki te'sîr ile âsûde revandır.

(Hayat acılarının iki kat büktüğü bedenler,

Onun bereketiyle huzur içinde dik yürürler.)

Lütfen bayramları yaşayalım ve yaşatalım. Hepinizin bayramını en içten dileklerimle kutlarım. Nice mutlu bayramlar dilerim.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
2 gün önce
16 gün önce
119 gün önce
356 gün önce
424 gün önce
604 gün önce
665 gün önce
742 gün önce
811 gün önce
1020 gün önce
1043 gün önce
1065 gün önce
1080 gün önce
1121 gün önce
1167 gün önce
1173 gün önce
1202 gün önce
1309 gün önce
1324 gün önce
1330 gün önce
1337 gün önce
1358 gün önce
1401 gün önce
1413 gün önce
1425 gün önce
1434 gün önce
1449 gün önce
1464 gün önce
1474 gün önce
1478 gün önce
1488 gün önce

BELEDİYE ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ?
sanalbasin.com üyesidir

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=