Lütfen bekleyin..

AHMET KIZILBULUT

SPOR YAPAN ERKEN ÖLÜYOR!...

10 Temmuz 2019, 15:52 - Okunma: 1706

Herkes çıldırmışçasına spor yapıyor salonlarda, sizce abartmıyor muyuz bu olayı da her şeyi abarttığımız gibi.
Salona adımımı bir atıyorum, dambıllara çocukları gibi sarılanlar mı dersin, koşu bandında hamster gibi koşturanlar mı dersin, Crunch, mekik, barfiks, şınav’dan deliye dönenler mi dersin!
Fakat durun bir dakika, kalp damar göğüs hastalıkları doktor ve uzmanları pek de öyle demiyor.
Belli bir yaştan sonra bu yapılanların son derece riskli hareketler olduğunu ve vücudun çok da fazla zorlamaya gelmediğini ifade ediyorlar.
Geçenlerde okuduğum makalede;
Uludağ Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Erkut Tutkun, ağır spor yapanların erken öldüğünün bilimsel olarak ortaya konulduğunu belirterek, "Fiziksel aktivite dünyanın en güzel şeyidir. Haftada 45 kez ağır eforlu antrenmanlı işler yapıyorsanız, bilin ki kısa zamanda öleceksiniz" dedi. 
Türkiye liglerinin bir yılda 360 milyon Avro'ya hükmettiğini bunun Hollanda ve Portekiz'deki futbol bütçesinden yüksek olduğuna dikkat çeken Tutkun, "Türkiye'de futbol hariç 30 federasyon var. Devlet bunlara 3 milyon lira civarında katkı sağlıyor" diye konuştu. 
U.Ü. Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Erkut Tutkun, ASGD 2. uluslararası Spor ve Turizm Zirvesi’nde düzenlenen panelde adeta ezber bozarak katılımcıları şaşırtan açıklamalar yaptı.
Yurtiçi ve yurtdışından katılan basın mensuplarına, “spor ekonomisi” konulu panelde seslenen Tutkun, global dünyada sporun ekonomik yapısı hakkında sayısal verilere dayalı bilgiler verirken, finali dinleyicileri şok eden sözlerle tamamladı.
Bilim insanı olarak vardığı sonucu, “Spor Öldürür” tespitini aktararak özetleyen Doç Dr. Erkut Tutkun, “Spor yaparsanız, bilin ki erken öleceksiniz” dedi.
“Dünyada büyük bir değişim var. Uzun ve sağlıklı yaşam için spor önerisi artık geçerli değil” diyen Tutkun, “Yapılan bütün bilimsel araştırmalar, düzenli spor yapanların uzun yaşamadıklarını ortaya koyuyor. Fiziksel aktivite dünyanın en güzel şeyidir. Yarışma formundan çıkıp keyifle yürümek, bisiklet sürmek, ömrünüze ömür katar. Beyin nöronlarınızı artıracak dünyanın en muhteşem detoksudur bunlar. Ne zaman ki haftada dört veya beş kez ağır eforlu antrenmanlı işler yapıyorsunuz, bilin ki kısa zamanda öleceksiniz. Öleceksiniz, kurtuluşunuz yok. Çünkü yapılan araştırmalarda düzenli ve yüksek şiddette spor yapan canlı çok uzun yaşayamamıştır." şeklinde konuştu.
Şimdi biraz durup düşünmeye başlayın derim. 
Neyin koşturmacası bu Allah aşkına?
Ben her zaman derim aslında en mantıklı ve keyifli olan spor; yüzmektir.
Vücudu ve beyni inanılmaz rehabilite ediyor. 
Hem de bu dayanılmaz Batman sıcaklarına dur diyebilmenin tek yöntemi.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
50 gün önce
78 gün önce
141 gün önce
254 gün önce
285 gün önce
303 gün önce
310 gün önce
358 gün önce
365 gün önce
373 gün önce
401 gün önce
513 gün önce
520 gün önce
530 gün önce
541 gün önce
576 gün önce
583 gün önce
590 gün önce
611 gün önce
632 gün önce
681 gün önce
701 gün önce
730 gün önce
744 gün önce
749 gün önce
749 gün önce
765 gün önce
799 gün önce
828 gün önce
842 gün önce
895 gün önce
912 gün önce
947 gün önce
950 gün önce

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=