Lütfen bekleyin..

ATİLLA ATAY

BATMAN’IN ÖBÜR YÜZÜ

18 Kasım 2014, 15:59 - Okunma: 2196

Batmanın öbür yüzüne bakalım.

Karşıyaka, Petrolkent, Seyitler Mahallesi, Yavuz Selim Mahallesi, Çay Mahallesi

Bu mahallelerde ve diğer kenar mahallelerde yaşayan vatandaşlarımız hizmet konusunda biraz şikâyetçi. Yüzümüzü çevirip baktığımızda gerçekten hak vermemek elde değil.

Bu mahallelere gittiğimizde karşımıza ilk çıkan şey kirli caddeler, bozuk yollar oluyor. Özellikle kışın çamurlara batarak okullarına giden çocukları gördüğümüzde bu mahallelerin şehrin bir parçası olduğunu anlamakta zorlanıyoruz.

Elektrik kesintileri, su kesintileri, internetteki aksaklıklar…

Hastanelere uzak olan bu mahallelerde sağlık ocaklarına-aile hekimlerine gidip sıra alan sonra da e-reçete üzerinden ilaçlarını alan vatandaşlar internetteki aksaklıklar, elektrik kesintileri yüzünden sağlık ocaklarında uzun süre bekliyorlar. Hizmet vermek isteyen doktorlar işlerini yapamıyor, bunun sıkıntısını çekiyorlar.

Bu mahallelerde asayiş noktasında da vatandaşlar tedirgin. Çocukları okula gidip gelinceye kadar endişeyle beklediklerini söylüyorlar. Son dönemlerde sigara, uyuşturucu madde kullanım yaşının düşmesi gözlerden uzak bu mahallelerdeki vatandaşları ürkütüyor.

Alt yapılarına da çözüm bulmak lazım. Çoğu eski yerleşim yeri olan bu mahallelerde patlayan su şebekeleri bir yana, patlayan kanalizasyon suları caddeleri sokakları kaplıyor. Küçük çocuklar caddelerde bu pis suların içinde oyun oynuyor, bu suların arasında okullarına gitmek zorunda kalıyor. Sağlık açısından da sıkıntılı bir durumdur bu.

Bu mahallelerde yaşayan vatandaşları artık görmemiz lazım. Şikâyetlerine kulak kabartmamız gerekiyor. Bu mahallelerde yaşayan çocuklar da yaşıtları gibi okula giderken zorlanmadan gidebilmeli, temiz parklarda oyunlar oynayabilmelidir. Ödevini yapmayan çocuk artık “elektrikler kesikti” bahanesine sığınmamalıdır. Vatandaşlar evlerinde temiz su kullanabilmeli, doktorlar işlerini aksaklıklar yaşamadan yapabilmelidir.

Batman’ın farklı noktaları için değişik projeler üretirken, Turgut Özal Bulvarı ve diğer merkezi yerleri modernleştirirken bu mahalleri de gözden çıkarmamak gerekir. En azından zaruri olan hizmetleri bu vatandaşlara ulaştırmak gerekiyor.

Alt yapısal sorunlar haricinde eğitim, sağlık ve asayiş noktasında da gerekli özeni göstermek gerekiyor.

Bir diğer konuya da değinmek istiyorum.

Bu mahallelerde yaşayan bayanlar ile ilgili de sağlık ve eğitim üzerine bazı projeler geliştirilmelidir. Herkesin bildiği gibi bu mahallelerde yaşayan vatandaşlarımızın, özellikle bayan vatandaşlarımızın eğitime devam noktasında bazı sıkıntıları oluyor. Bunun sosyolojik sebepleri vardır, farklı nedenleri vardır bu konulara girmeyeceğim. Ancak en azından bu bayanlara hafta sonu okullarda temel ilk yardım kursları verilebilir. Bebek bakımı, bebeğin sağlığı, çocuk yetiştirmede nelere dikkat edilmesi gerektiği de bu tür kurslarda konu alınabilir. Bu şekilde daha bilinçli bir şekilde nesiller yetiştirme imkânımız olacaktır.

Gerçekten bu tür mahalleler ile ilgili yetkililer kolları sıvamalı, Batman’ın bu diğer yüzünü de ihmal etmemelidirler.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
91 gün önce
168 gün önce
237 gün önce
469 gün önce
491 gün önce
506 gün önce
547 gün önce
599 gün önce
628 gün önce
735 gün önce
750 gün önce
756 gün önce
763 gün önce
784 gün önce
826 gün önce
851 gün önce
860 gün önce
875 gün önce
890 gün önce
900 gün önce
904 gün önce
914 gün önce

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=