Lütfen bekleyin..

ATİLLA ATAY

MEMUR ADAYLARI…

02 Aralık 2014, 17:03 - Okunma: 3282

Gençlerimiz tedirgin. Geçenlerde Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in kamu personeli alımlarına ilişkin yaptığı açıklama, umudunu KPSS’ye bağlayan gençleri hayal kırıklığına uğrattı.

2014 yılında yapılan KPSS’nin ilk atama tercihlerinde çok az sayıda memur kontenjanı verildiği bir zamanda, önce Devlet Personel Başkanlığı 2015 yılında 74 bin memur istihdam edileceğini duyurdu. Herkes buna çok sevindi. Ardından Sayın Bakan’dan bundan sonraki atamalarda daha az kontenjan verileceği yönünde bir açıklama geldi ve memur adaylarını bir telaş sardı.

KPSS’ye girip iyi puan alan adaylar daha önce istedikleri kurumları ve illeri tercih ederdi. Neticede bir KPSS döneminde 4 atama yapılıyor. İlk atamalarda istedikleri kuruma atanamayan adaylar, belki de ömür boyunca yapacakları işi, ili, kurumu son atamaya kadar takip eder ve aldıkları yüksek puanı en iyi şekilde değerlendirirlerdi. Ancak tam da atama döneminde yapılan bu açıklamayla, adaylar “atanalım da ne olursa, neresi olursa olsun” mantığına büründüler.

Dershaneler, üniversiteler, özel kurslar, sertifikalar derken onca zaman harcayan ve onca masrafa giren, sadece kamu alımlarına hazırlanan bu gençlerin yerinde kim olursa aynı endişeyi taşıyacaktır. Elde herhangi bir teknik meslek yoksa meslek öğrenecek yaşı da çoktan geçmişseniz, çevrenizde herkes bir beklenti içine girmişse ve ilerde yuva kuracağınız kişi de sizi bekliyorsa gerçekten bu çok zor bir durum olur.

KPSS’de yapılan atamalarda zaten çoğunluğu öğretmenler, polisler ve sağlıkçılar oluşturuyor. Alımların azalmasında genel olarak iktisadi ve idari bilimler fakültelerinden mezun olan adaylar ve yüksek okul mezunları gibi memur adaylarının kontenjanından düşürülüyor. Lise mezunlarını söylemeye gerek yok, çünkü son dönemlerde sağlıkçılar dışında kontenjanları epey bir düştü.

Devletin 2007 yılından sonra her ilde üniversiteler kurmasından sonra, bu üniversitelerden mezun olan adaylarla birlikte büyük bir mezun-işsiz yığılması meydana geldi. Üniversitelerden mezun olup, kamuda istihdam edilmeyi bekleyen bunca insan varken,

özelleştirmeler de işin içine girince alımlarda kontenjanların düşürülmesi bu adaylarda “devlet artık memur almayacak” söylentilerine, endişelerine neden oldu.

Onca emek verip bunun karşılığını alamamak… Her defasında 2 yıl sonrasındaki sınava ümit bağlamak… Zor gerçekten.

Bazı kamu kurumlarında da memur alımlarında değişikliğe gidildi. Daha önce merkezi atamalarla memur alınırken, son dönemlerde bu kurumların mülakatlı alım yaptığı görülüyor. Bu alımlarda puan önemliyse de, sadece hak edenlerin mülakatla atandığını söyleyemeyiz.

Bu alımların merkezi atamalarla gerçekleşmesi daha doğru olurdu.

İşin doğrusu, daha önce KPSS kaldırılacak açıklamaları devlet erkanı tarafından dillendirilmişti.

Her kurumun kendi, alımlarını yapacağı bir memur alım sitemine geçilecekti. Kontenjanların düşürülmesi bunun belki de başlangıcıdır.

Neticede devletin çoğu kurumunda, çoğu yerde memur ihtiyacı var. Devletin bu vatandaşlarımızı, mezunları görmesi ve buna göre kadro kontenjanı açmasını istiyoruz. 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
53 gün önce
88 gün önce
102 gün önce
155 gün önce
205 gün önce
442 gün önce
510 gün önce
690 gün önce
751 gün önce
828 gün önce
897 gün önce
1106 gün önce
1129 gün önce
1151 gün önce
1166 gün önce
1208 gün önce
1253 gün önce
1259 gün önce
1288 gün önce
1395 gün önce
1411 gün önce
1416 gün önce
1423 gün önce
1487 gün önce
1500 gün önce
1511 gün önce
1520 gün önce
1535 gün önce
1550 gün önce
1560 gün önce
1564 gün önce
1574 gün önce
BELEDİYE ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ?

sanalbasin.com üyesidir

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=