Lütfen bekleyin..

ATİLLA ATAY

BELEDİYE NE İŞ YAPAR?

19 Aralık 2014, 16:01 - Okunma: 1852

Belediyeler bir kentin alt yapısıyla ilgilenir, alt yapıda meydana gelen aksaklıkları ivedilikle çözme sorumluluğuna sahiptir.

Çevre düzenlemesi ve temizliği belediyelerin görev alanlarıdır.

Şehir içinde yollar, çarşılar, pazarlar…

Kültürel faaliyetler, müzeler, eğitimle ilgili bazı işler…

Hepsi belediyenin sorumluluğundadır.

Hâsılı bir ilde belediyenin görevleri saymakla bitmez.

Batman Belediyesine bakalım…

Defalarca gazetemizde ve diğer yerel basında ilimizin sorunları, vatandaşların dilekleri-şikâyetleri duyuruldu. Ancak yerel seçimlerden sonra “Yeni yöneticiler hizmet erbabıdır, halka hizmet için gelmişlerdir” denilen bugünkü belediye organizasyon şemasında yerlerini alan yöneticiler ne yazık ki herkesi hayal kırıklığına uğratmış bulunuyorlar.

Özellikle şu doğalgaz şebekelerinin yollarımızda, vatandaşın tabiri ile “bebek mezarı” büyüklüğünde açtığı gediklere bir çözüm bulunamaması, eş başkanların “asfalt sezonu bitti” diyerek bizi koca bir kış çamur içinde kalmış, delik deşik olmuş yollarla baş başa bırakması elbette vatandaşı zor durumda bıraktı.

Ben sadece bunu Eş Başkanlara hitaben de demiyorum. Başkanlar, belediyenin idaresinden sorumludur, doğru. Kendisine yetki verilmiş, falanca işler müdürleri de bir inisiyatif kullanamıyor mu? Başkanın haberi olmadan Batman Belediyesinde kuş uçurtulmuyor mu? Kendilerine verilen yetkileri kullanmaya muktedir olmayan bütün idareciler bu işin vebalini taşıyor. Kimse kötü niyetlidir, Batmanın düşmanıdır demiyoruz. Ancak şunu diyoruz, hizmet noktasında geri kalınıyor.

Sizin öncelik verdiğiniz şeylerle çoğu vatandaşın önceliği bir değil. Bir tutarsızlık var.

Evet, bölge siyaseti karma karışık… Ancak belediye seçimleri, yerel seçimler bittiği gibi belediye, özünde siyasi bir kurum olmaktan çıkar ve hizmet moduna girer.

Ha, Türkiye’de bunu yüzde yüz sağlayan bir belediye yoktur, ama zaruri işleri nazara almak da belde belediyelerinden Büyükşehir belediyelerine kadar her belediye idaresinin borcudur.

Önümüzdeki süreçte Büyükşehir belediye sayısının artacağı ve Batman belediyesinin de bu Büyükşehir belediyeleri arasında olacağı vurgulanıyor. Doğrudur, Batman da Batmanlı da bunu hak ediyor. Şehrin merkezi noktaları zaten almış başını gidiyor. Ama biz bu anlayışla bunun altından kalkamayız.

Belediyemiz şuan Batman şehir merkezine bu hizmetleri sağlayamıyorsa, yarın ilçelere, köylere hizmet götürmesini nasıl bekleyebiliriz? Büyükşehirlerde il özel idarelerinin Büyükşehir belediyelerine bağlanması olayı var. Bu durumda il sınırları içindeki her şeye belediyeler bakacak, ilgilenecek.

Bizim belediyemizden bugüne bakarak bu performansı beklememiz mümkün mü?

Kenar mahalleler belediyenin yetersizliğinden yeterli hizmeti sağlayamamasından şikayetçi, şehrin göbeğindeki vatandaş çevre kirliliğinden çamur deryasından şikayetçi, esnaf alt yapıdan şikayetçi, sürücüler yollardan şikayetçi…

Bu kadar şikâyet odağı haline gelmek normal mi?

Vizyon Proje Batman’ın çehresini değiştirecek denildi ki gerçekten Batman’a modern bir görünüm kazandırdı ancak beklenen görselliği sağlayamadı.

Keza Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine – eski adıyla Endüstri Meslek Lisesi – geçmek için yolun öbür tarafında bulunan birinin baya bir dolanması lazım ki yaya geçidine ulaşabilsin. Okul kapısının hemen karşısında bir yaya geçidi yapılamaz mıydı? Herkes refüje çıkıp karşıya geçiyor. Bundan önceki belediye idaresi döneminde yapılmış uygulamalarda hata varsa bunların da tespit edilmesi, düzeltilmesi gerekmez mi?

Bundan bir önceki dönemde Necdet Başkanın başından geçen adli süreç nedeniyle halk sabırla bekledi. Ancak bu dönemde şimdiden yükselen sesleri işitiyoruz. Bunu belediyeye iletmemiz görevimiz.

Bizim arzumuz daha modern, daha gelişmiş bir Batman…

Sadece Eş Başkanlar değil, bir bütün halinde fen işlerinden park bahçeye, temizlik işlerine kadar bütün belediye yapılanmasının faal bir şekilde görev ve sorumluluklarını bilmesi ve Batman’a hak ettiği imajı kazandırması gerekir. İnisiyatif alınmalı, amirinden memuruna…

Artık Batman bu makûs talihini aşsın…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
91 gün önce
168 gün önce
237 gün önce
469 gün önce
491 gün önce
506 gün önce
547 gün önce
599 gün önce
628 gün önce
735 gün önce
750 gün önce
756 gün önce
763 gün önce
784 gün önce
826 gün önce
851 gün önce
860 gün önce
875 gün önce
890 gün önce
900 gün önce
904 gün önce
914 gün önce

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=