Lütfen bekleyin..

YUSUF KAVAK

MAHALLENİN MUHTARLARINA KULAK VERİN

14 Ocak 2015, 15:30 - Okunma: 3191

Değerli okuyucular, 3 hafta önce “Mahalle’nin Muhtarları” adıyla Batman Sonsöz Gazetesi’nde bir köşe başlattım.

Bu çalışma kapsamında her hafta bir mahalleyi ziyaret edip, o mahallenin muhtarıyla görüşüyor ve o mahallenin sorunlarını dilim döndüğünce sayfamıza taşıyorum.

3 hafta boyunca İluh, Yeni Mahalle ve Kuyubaşı TOKİ (Yeni Şehir Mahallesi)’ne ziyaretler gerçekleştirdim.

İluh Mahalle Muhtarı Mehmet Bars, Yeni Mahalle Muhtarı Ali Fırat ve Kuyubaşı TOKİ Muhtarı Hamza Bulgan ile görüştüm.

Bu muhtarlarımız, semtin sorunlarını gayet iyi bilen ve tanıyan muhtarlardı.

Söyleşilerimizde Milli Eğitim Müdürü’ne, Vali’ye, Belediye’ye, Dedaş’a ve sivil toplum kuruluşlarına seslenerek beklentilerini dile getiriyorlar.

Bilhassa uyuşturucu bağımlılığının önüne geçilebilmesi ve okullardaki güvenlik önlemlerinin arttırılması için önemli beklentiler içerisindeler.

* Mesela bazı mahallelerde sokak lambaları yanmıyor, bu da oradaki suç oranını arttırıyor, çocuklar ve gençler için büyük tehlike arz ediyor. Bunun için Dedaş’tan acil çalışma yapması bekleniyor.

* Bazı mahalle muhtarlarımız ise okul istiyor. Mahallenin çocuklarının uzak bir semtte okula gidip gelmesi, güvenlik zafiyetini ortaya çıkarıyor. Bu konuda Milli Eğitim Müdürlüğü’nden duyarlılık isteniyor.

* Bazı mahallelerde sokak lambaları yanmıyor. Mahalle halkı karanlığa mahkûm. Ve bu da suç oranını arttırıyor, hırsızlık olaylarını ve uyuşturucu satıcılarının işlerini kolaylaştırıyor. Muhtarlar, bu konuda Vali’den ve Dedaş’tan ciddi bir çalışma bekliyor.

Biz, sorunları mahallelere indirgersek, daha fazla dikkate alınır ve çözümleri üzerinde daha fazla kafa yorulur diye büyük bir umutla başladık bu köşeye.

Her mahallede yaşanan en önemli sorunlar nelerdir, çözümleri için neler gerekir, bu sorunların çözümünde hangi kuruma ne gibi görevler düşer… Bunları büyük bir özenle konuşup masaya yatırıyor, büyük bir dikkatle kaleme alıyor ve kurum amirlerinin göreceği şekilde düzenleyip yayınlıyoruz.

Ancak Batman’da birçok kurum, bu tür sorunları görmezden geliyor.

Gözünü ve kulağını bu tür sorunlara kapatıp, mahalleleri kendi sorunlarına terk ediyorlar.

Oysaki amacımız, her mahalleyi tek tek gündeme getirip, sorunların çözümünü hızlandırmaktı.

Bu yüzden her Cumartesi günü yayınladığımız “Mahalle’nin Muhtarları” adlı köşemizin daha fazla dikkate alınmasını istiyorum…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
100 gün önce
412 gün önce
1094 gün önce
1249 gün önce
1275 gün önce
1291 gün önce
1310 gün önce
1316 gün önce
1332 gün önce
1346 gün önce
1367 gün önce
1454 gün önce
1503 gün önce
1505 gün önce

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=