Lütfen bekleyin..

ERCAN ATAY

Genel Müdür Karagüzel’e Açık Mektup

19 Ocak 2015, 13:54 - Okunma: 3116

Sayın Murat Karagüzel, Dicle EDAŞ olarak vatandaşların mağduriyeti konusunda bilinçli bir politika izlemediğinizi biliyorum. Vatandaşların özellikle dondurucu soğuklarda karanlıkta kalması, ısınma sorunu yaşaması, öğrencilerin soğuk okullarda eğitim görmesi, akşamları ise çalışamaması, esnafın kepenk indirmesi, küçük ve orta ölçekli tesis ile fabrikaların şalter indirmesi hiç kuşkusuz sizi sevindiren bir olay değil.

Herkes gibi sizin de büyük bir üzüntü duyduğunuzu biliyorum.

Dicle EDAŞ’ın özelleşme sürecinde bir takım sıkıntılarının olması gayet doğaldır. Bazı personellerin ayrılması, yeni personel alımı, personellerin adaptasyonu gibi meseleler nedeniyle sıkıntılar olabilir. Her kurumun geçiş döneminde sıkıntıları olur. Batman İl Müdürünüz Tekin Türk’ün dediği gibi elinizde sihirli değnek olmadığını da biliyoruz. Basın olarak özellikle dondurucu soğukların yaşandığı günlerde görevimizi yaptık. Vatandaşın çığlıklarına aracı olduk.

Bu da basının görevlerinden biridir. Sizin nasıl vatandaşa karşı bir art niyetiniz yoksa bizim de size karşı hasmane bir tutum içinde olmamız ve sizi karalamamız söz konusu olamaz.

***

Sayın müdür,

Batman; 500 bini aşan nüfusuyla Diyarbakır’dan sonra bölgenin en gelişmiş ilidir. Şırnak, Siirt, Bingöl ve Mardin gibi illerle kıyaslanmayacak bir ildir.

Lobicilik faaliyetlerindeki beceriksizliğimizin yanı sıra bölgenin genel hastalığı olan iş adamlarımızın batı illerini mesken tutması Batman’ı da olumsuz etkilemiştir. Şiddet olaylarını da hesaba katarsak birçok olumsuzluğa karşın Batman yine de sıçramayı bilmiştir.

Bugün Batman’da küçük ve orta ölçekli yüzlerce tesis ve fabrika bulunmaktadır. Binlerce insan geçimini buradan sağlıyor. Yine birçok tesis aldığı siparişleri zamanında teslim etmekle mükelleftir. Tesis ve fabrikaların çalışması için enerjinin yani elektriğin önemini izah etmemin gereği yoktur. Siz de bunun bilincindesiniz.

***

Sayın Karagüzel, 

Bu kış yaşanan elektrik kesintileri özetle herkesimi olumsuz yönde etkilemiştir. Esnaftan sanayiciye, öğrencisinden evdeki ahaliye kadar herkes bundan direk veya dolaylı yoldan etkilenmiştir. Bu çağda periyodik kesintilerin yapılmasını insani ve vicdani olarak algılamamız mümkün değildir.

Yılbaşından sonra bir düzelme olduğu doğrudur. Aralık ayında yaşadığımız elektrik çilesi bitmiştir. Dikkat edilirse vatandaşın da tepkisi azalmıştır.

Yukarıda da belirttim. Geçiş dönemimde bazı sıkıntılar olabilir. Zaten bunu sizde bilinçli yapmadınız. Batman’da aşırı elektrik kullanımı ve yüklenme olduğu bir gerçektir. Ekiplerinizin her tarafa aynı anda ulaşması ve sorunu gidermesini elbette beklemiyoruz. Genel şikâyetler sıraya koyuluyor. Sıraya göre bir işlem yapılması gayet doğrudur.

***

Sayın Murat Karagüzel,

Batman olarak önümüzdeki yıllarda da aynı sıkıntıyı yaşamamak için bahar aylarından başlayarak alt ve üst yapıya önem vermeniz ve eksiklikleri gidermeniz gerekiyor. Bu yılı geçiş yılı olarak kabul eden Batmanlılar gelecek dönemde aynı sıkıntıyı yaşamak istemiyor. Vatandaş ödediği paranın karşılığında kesintisiz elektrik istiyor.

Bundan doğal ne olabilir ki?

Bahar aylarından itibaren altyapı şebekeleri gözden geçirilmeli, hatlar yenilenmeli, her mahallenin fizibilitesi çıkarılarak hane sayısına göre gerekirse ek trafo ile desteklenmelidir. Sonbahar aylarına girmeden bakım onarım ve güçlendirme çalışmalarının bitmesi gerekiyor. 21. Yüzyılın gereği budur. Kurumsallaşan şirketlerin politikaları bu olmalı ve vatandaşların memnuniyeti esas alınmalıdır.

***

Sayın Müdür,

‘Yıllardır yatırım yapılmadı, hatlar yenilemedi, bakım ve onarım ötelendi’ diyebilirsiniz. Ki bu konuda haklısınız. DEDAŞ özelleşmeden önce ciddi bir yatırımda bulunmadı. Birçok kurum gibi günü geçiştirdi.

Bunda haklısınız. Ama bu mazerete sığınmamak gerektiğini düşünüyorum. 2014 yılında ciddi anlamda yatırım yapmanız kaçınılmazdır.

Diğer bir şikâyetiniz ise kaçak elektrik kullanımıyla ilgili olabilir. Bu konuda da haklısınız. Bölge genelinde olduğu gibi Batman’da da kaçak elektrik kullanımı çok üst seviyededir. Bunun hoş karşılanması veya savunulması mümkün değildir.

Kaçak elektrikle mücadelede her zaman yanınızda olacağız. Kaçak elektrik konusundaki kararlı tutumunuz hiç kuşkusuz ki, yatırım olarak geri döneceği kanaatindeyim. Kaçak ekiplerinin daha aktif çalışması bizim de dileğimizdir. Kaçakla mücadele konusunda asla taviz vermeyin.

***

Sayın Karagüzel, 

Bize gelen basın açıklamalarında güzel kampanyalarınız var. Geçmiş borçlara yönelik faizsiz ödeme vatandaşlardan büyük ilgi gördü. Yüzde yüz verimli olmasa da vatandaşın ayağı artık ödeme birimlerine doğru kayıyor. Bu da olumlu bir gelişmedir. Yılların alışkanlıklarını yıkmak kolay değildir.

Bu tür kampanyalarla Dicle EDAŞ- Vatandaş arasındaki soğuk algılama ve yaklaşımlar tamamen giderilebilir. Bu sağlanırsa kaçak elektrik kullanımında da buna paralel olarak düşüşler yaşanacaktır.

Sizin zamana ihtiyacınız var, bunun farkındayım. Ama geçiş döneminin tez zamanda aşılması, vatandaşların memnun edilmesi konusunda yoğun efor gerekiyor. Başarıyı getiren en önemli faktör takım çalışmasıdır. Bahar aylarına kadar takımınızı kurmanız ve alt yapı ile üst yapıya vereceğiniz önem, mutlaka size artı olarak dönecektir.

Öte yandan kurumun bölgedeki en yetkili ismi bizden biri Genel Koordinatör Necat Tur ve bu durum Batman için bir avantaj olduğunu düşünüyorum.

Dostçakalınız…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
22 gün önce
277 gün önce
321 gün önce
326 gün önce
335 gün önce
398 gün önce
436 gün önce
521 gün önce
541 gün önce
550 gün önce
573 gün önce
590 gün önce
599 gün önce
600 gün önce
627 gün önce
640 gün önce
641 gün önce
660 gün önce
667 gün önce
719 gün önce
1014 gün önce
1042 gün önce
1074 gün önce
1230 gün önce
1236 gün önce
1251 gün önce
1251 gün önce
1251 gün önce
1251 gün önce
1251 gün önce
1251 gün önce
1251 gün önce
1251 gün önce
1251 gün önce
1251 gün önce
1251 gün önce
1251 gün önce
1251 gün önce
1251 gün önce
1251 gün önce
1251 gün önce
1251 gün önce
1251 gün önce
1251 gün önce

BELEDİYE ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ?
sanalbasin.com üyesidir

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=