Lütfen bekleyin..

ERCAN ATAY

Batman'ın Kalbi İstanbul'da Attı

19 Ocak 2015, 13:58 - Okunma: 3262

Batman'ın yetiştirdiği en nadide şahsiyetlerden dünyaca ünlü sanatçı Ahmet Güneştekin büyük bir misafirperverlikle Beyoğlu'nda bulunan Güneştekin Sanat Merkezinde Emitt fuarı nedeniyle İstanbul’a gelen Batmanlılarla İstanbul'da bulunan Batmanlıları Akşam yemeğinde buluşturdu.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Vali Yılmaz Arslan, belediye başkan adayı M. Emin Ekmen, Türkiye'nin muhtelif yerlerinde ve İstanbul’da görev yapan bürokratlar, Petrolspor Kulübü Başkanı Aydın Gülmez, AK Parti il Başkanı Murat Güneştekin, iş adamları Salih Güneştekin, Muzaffer Nasıroğlu, Davut Günaydın, eski baro başkanımız Yusuf Tanrıseven gibi isimler Güneştekin'in konukları arasındaydı.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Diyarbakır eski Milletvekili İhsan Arslan da misafir kontenjanından masada yerlerini almıştı.

Oldukça Samimi bir havada geçen yemeğe fuar nedeniyle İstanbul'da bulunan Batmanlı basın mensupları da davetliydi.

Politikacısı, bürokratı, sanatçısı, işadamı ve basın mensupları İstanbul’da olunca haliyle Batman'ın kalbinin İstanbul’da atması son derece normal hale geliyor.

***

Öncelikle büyük sanatçı Sayın Ahmet Güneştekin'e bu misafirperverliğinden dolayı teşekkür ediyoruz.

Ağırlıklı olarak sanatın ve sporun ön plana çıkması mekanla alakalı olsa gerek.

Sanat Merkezinde olunca politika veya başka bir konu çok gitmiyor. Ünlü ressamımızın sanat yolculuğunu izledik. Kelimenin tam anlamıyla bir başarı öyküsü. Resimlerini yaptığı atölyeyi gezdik, eserlerin nasıl ortaya çıktığını gördük. Bir kez daha gurur duyduk.

Değerli dostum Güneştekin imkan ve fırsat verilirse insanımızın neleri başarabileceğinin en büyük kanıtı.

Dünya çapında bir sanatçı diyoruz, başarı öyküsü diyoruz. Tanımayanlar abarttığımızı düşünebilirler ama inanın hiç de öyle değil. Ressamımız 'Dünyanın en pahalı 500 çağdaş sanatçısı' listesinde 160’ıncı sırada yer alıyor.

Sayın bakanı görünce sorunlarını anlatıp destek isteyenlerin yanına ben de buradan eklemlenmek istiyorum ve diyorum ki; her alanda yeni Güneştekin'ler yetiştirebilmek için biraz daha destek istiyoruz sayın Bakanımız. Henüz keşfedilmemiş, imkan verilirse parlayacak çok yeteneğimiz vardır. Bunları bulup çıkarmak, parlatmak hepimizin kentimize karşı olan sorumluluğumuz gereği boynumuzun borcudur.

***

Sanat ve spor yoğun gecede Sayın Bakana ve konuklara Petrolspor forması hediye edildi.

Petrolspor Kulübü Başkanı Aydın Gülmez bir ara fırsatını bulunca sayın Bakandan destek istedi. Bakan maliye bakanı olunca eli biraz sıkı oluyor; "manevi desteğimiz her zaman sizinle" cümlesiyle geçiştirdi. Muhtemelen başkanın kastı da bu aşamada maddi destek değildi ancak bakan çok ustaca bir hamleyle işi manevi desteğe çevirdi. Umarız başkanın maç davetine en yakın zamanda fırsat bularak icabet eder de sayın bakan biz de "manevi destek konusunda da eli sıkıymış" demek zorunda kalmayız.

Maddi ve manevi desteği vermesi gereken asıl kesim ise iş adamlarımız.

Ahmet Güneştekin konuşmasında Petrolspor’un yeni başkanının elini, başını değil gövdesini taşın altına koyduğunu söyledi.

Gerçekten öyle; ama taşın sadece birinin üzerinde durması ne derece doğru ve adil olur. Lafa gelince herkes Batmanlı olmayı, Batmanın nimetlerinden faydalanmayı biliyorsa en azıdan parmağını taşın altına koymayı da bilebilmelidir.

"Yeni Güneştekinler bulup çıkarmak, parlatmak hepimizin kentimize karşı olan sorumluluğumuz gereği borcumuz." derken tam da bunları kast ediyoruz.

Tabi ki anlayana.

***

Geceden bir izlenimimizi daha paylaşmadan geçmeyelim.

Bakanımız tıpkı Ahmet Güneştekin gibi ve Güneştekin'in dediği gibi bir dünya markası. Evet, tüm dünya onu da tanıyor biliyor. Türkiye’nin son yıllarda gösterdiği ekonomik başarı ve kamu mali disiplinin altında bakanımızın imzası var.

Fakat Sayın Bakan hala tam anlamıyla bir politikacı olmaktan biraz uzak. Bir teknokrat gibi davranıyor.

Bütün bir akşam boyunca sol yanında oturan Beyoğlu Belediye Başkanı ile sohbet etmeyi tercih etti. Sağ yanında bulunan Batman Valisi dahi Bakanla kayda değer bir diyaloga giremedi. Yemeğe gelen Batmanlı bürokratlar ve işadamları ile biraz mesafeli kaldı. Konuşmasında da Yerel seçimlerle ilgili olarak M. Emin Ekmenin seçilmesini temenni eder gibi iken de itiraf gibi "Gerçi bu aralar işlerin yoğunluğundan dolayı Batman'a da gidemedim. Fazla bir bilgim de yok" gibi bir cümle dahi kullandı.

Muhtemelen kendi de farkındadır çok da politikacı gibi davranmadığının ancak samimi bir ortamda geçen ve belki de politikanın en son akla geldiği ortak paydanın Batman olduğu bir gecede dahi Batmanlılara daha sıcak davranmaktan imtina etmemesi gerekirdi.

Belediye Başkan Adayı M.Emin Ekmen'in yaklaşımları ise taban tabana zıttı sayın Bakanla.

Gerek sayın bakan varken gerek de sayın bakan ayrıldıktan sonra hem işadamları ile hem basın mensuplarıyla hem de Batmanlı bürokratlarla yakından ilgilendi. Samimi ve sıcak davrandı.

Seçim yakındır, ondandır demeyin. Seçimin yakın olmadığı zamanları da biliyorum.

***

Evet,

Bakan, Vali, İktidar partisi Belediye Başkan adayı, Batmanlı bürokratlar, çok önemli işadamlarımız, basının neredeyse tamamı büyük ressam Ahmet Güneştekin'in misafiri olunca Batman'ın nabzı da orada atmış oldu.

İyi de oldu, güzel de oldu.

Dileriz ki böyle organizasyonların sayısı artar.

Hem insanlar birbirine biraz daha yaklaşmış olur hem Batmanın her alanda önde gelenleri topluca bir araya gelerek Batman için fikir alışverişinde bulunur.

Dostçakalınız…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
246 gün önce
289 gün önce
295 gün önce
303 gün önce
366 gün önce
404 gün önce
489 gün önce
509 gün önce
518 gün önce
541 gün önce
558 gün önce
568 gün önce
569 gün önce
596 gün önce
608 gün önce
609 gün önce
629 gün önce
636 gün önce
688 gün önce
982 gün önce
1011 gün önce
1042 gün önce
1198 gün önce
1204 gün önce
1220 gün önce
1220 gün önce
1220 gün önce
1220 gün önce
1220 gün önce
1220 gün önce
1220 gün önce
1220 gün önce
1220 gün önce
1220 gün önce
1220 gün önce
1220 gün önce
1220 gün önce
1220 gün önce
1220 gün önce
1220 gün önce
1220 gün önce
1220 gün önce
1220 gün önce

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=