Lütfen bekleyin..

ERCAN ATAY

Batman Gündemine Dair

19 Ocak 2015, 13:58 - Okunma: 2286

Geçen hafta gündemdeki öncelikli konu yeni valimiz Azmi Çelik’in göreve başlamasıydı. Vali Azmi Çelik, tebrik faslını çabuk geçmiş olacak ki, 2. gün Organize sanayi bölgesinde incelemelerde bulundu. Bu sayın valinin sanayiye verdiği önemin bir göstergesi olarak yorumlandı.

Vali Azmi Çelik’in görevi kolay değil.

Bunun bilincindeyiz. Yılların biriken, çözülmeyen, atıl bırakılan sorunları var. Bunları kısa vadede çözmek pek de mümkün değil. Ama diyeceksiniz ki, vali iyi bir idareci olursa sorunlar çözülür. Batman gibi bir yerde yöneticilik yapmak ateşten gömlek giymek gibi bir şey… Bunu zaman içerisinde sayın valimiz görecek ve bize hak verecek.

 

***

 

Batman çok değişik bir il… Kültürünü arayan bir il olarak da ifade edebiliriz. Bu sütunlardan valiye ilimizin sorunlarını aktarıp beylik yapmayacağız.

Zaten vali bey Batmanı biliyor ve gelmeden önce de Batmanla ilgili düşünce ve önerileri almıştır.

 

Yani her ilin klasik ve kronikleşmiş sorunları Batman’da da var. Bunlar nedir başta işsizlik, sağlık ve eğitim.

 

Biz buradan vali beyden sadece kenelerden ve yalakalardan uzak durması gerektiğini söyleyebilirim. Bunu her vali geldiğinde yazıyoruz, hatırlatıyoruz ama kendini bilen keneler bir türlü valilik bahçesinden çıkmıyor ve her dönemin adamı olup çıkıyorlar.

 

Bu hatırlatmayı yaptıktan sonra sayın valimize kolay gelsin der, görevinde başarılar dileriz.

 

***

 

5 Haziran gününe geçelim.

Malumunuz 5 Haziran dünya çevre günü idi. Bu çerçevede Batman belediyesi, ‘sokak senin kent senin’kampanyası adı altında etkinlikler düzenledi.

Bu etkinlik kapsamında merkezde bulunan okulların öğrencileri Belediye eş başkanları ile birlikte temizlik yaptı.

 

Hoş görüntülere tanık olduk. Çevre bilincinin yeşermesine sevindik. Ama tek günle sınırlı kalmasına da üzüldük.

 

Çevre meselesi tek günle sınırlandırılacak bir mesele değil. Çevre dediğimiz şey içinde yaşadığımız, nefes aldığımız yerlerdir. Bu konuda yeterli bilince sahip değiliz. Ve çevreyi önemsemiyoruz.

 

Çevre temizliğine önem vermediğimiz gibi kirletme konusunda ise gayet iyiyiz. Bu gelecek adına da kaygı verici bir durumdur.

 

Bence 5 Haziran Çevre günü başlatılan kampanya 1 yıl devam etmelidir. Kampanya sadece öğrencilerle sınırlı kalmamalı, halk ciddi katılım göstermelidir.

Çünkü 300 bin nüfuslu bu kenti 30 – 40 belediye çalışanı temizliyor.

Şimdi diyeceksiniz ki, şehir içinde trafik sorun var, araç kirliliği var, gürültü kirliliği var bunların yanında çevre kirliliği ne ki?

 

Böyle dersek yanlış yapmış olacağız.

 

***

 

Evet, sıraladığımız sorunlar var ama çevre sorunu da var. Ve çevre sorunu daha bir öneme haiz konu olarak karşımızda duruyor.

Belediye eş başkanlığı öncülüğünde temizlik ve çevre konusunda ciddi adımlar atmalıyız. Sayın vali de bu konuda aktif bir katılım sağlar ve destek verirse daha temiz bir Batman’a kavuşmuş olacağız.

 

***

 

Bu hafta sonu okullar kapanacak ve öğrenciler tatile çıkacak.

Tabi ki Batmanlıların tatil kültürü batı illeriyle farklıdır. İmkânsızlıklar nedeniyle normal tatil yapan öğrenci sayımız çok azdır.

Bizim öğrenciler ya sokakları mesken tutuyor ya da çalışarak ailelerine katkı sunuyorlar. Bazı çocukların illegal oluşumlara esir olma durumu var.

Öyle bir risk var yani…

Öncelikle ebeveynler çocuklarına sahip çıkmalıdır. Yöneticiler de Batmandaki öğrencilerin yaz tatilinde yaşadıkları durumları göz önüne alarak beceri kursları düzenlemelidir. Çocukları dış etkenlere karşı koruyup gelişimlerine destek olmalı, düzenleyeceği kurslarla çocuklara geleceğe hazırlamalıdır.

***

Sözün özü; Batman’da görev yapan yetkililer ve Batmanlılar olarak çok çalışmamız gerektiğinin altını çiziyorum.

 

Güzel bir kentte, temiz bir kentte yaşayabilmemiz için çok çalışmalıyız. Ve tabi ki birbirimize ön yargı ile yaklaşmamalıyız.

Dostçakalınız…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
105 gün önce
110 gün önce
119 gün önce
182 gün önce
220 gün önce
305 gün önce
325 gün önce
334 gün önce
357 gün önce
374 gün önce
384 gün önce
384 gün önce
411 gün önce
424 gün önce
425 gün önce
444 gün önce
451 gün önce
503 gün önce
798 gün önce
826 gün önce
858 gün önce
1014 gün önce
1020 gün önce
1035 gün önce
1035 gün önce
1035 gün önce
1035 gün önce
1035 gün önce
1035 gün önce
1035 gün önce
1035 gün önce
1035 gün önce
1035 gün önce
1035 gün önce
1035 gün önce
1035 gün önce
1035 gün önce
1035 gün önce
1035 gün önce
1035 gün önce
1035 gün önce
BELEDİYE ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ?
sanalbasin.com üyesidir

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=