Lütfen bekleyin..

ERCAN ATAY

BAŞBAKAN’DAN BEKLENTİLERİMİZ!...

23 Ocak 2015, 16:34 - Okunma: 3630

Sayın Başbakan;

Öncelikle ilimize hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Diyarbakır’daki yoğun programdan sonra sorunlar yumağı ilimize teşrif ettiniz. 

Başbakan sıfatıyla birkaç saat ilimizde bulunacak il kongresi dışında düğün ve belki farklı etkinliklere iştirak edeceksiniz. Bu süreçte Batman’ın havasını soluyacak, belki de bazı sorunlarımıza direk muhatap kalacaksınız.

Batman’a gelmeden önce ilimizle ilgili mutlaka size bilgiler ve dosyalar gelmiştir. Konuşmanızın içeriği de büyük olasılıkla size aktarılan bilgiler ışığında şekillenecek. Bazı yatırım müjdeleriniz mutlaka olacaktır. Bize ne müjdelerle geldiğinizi merak ediyoruz. Umarım hayal kırıklığı yaşamayız.

Sayın Ahmet Davutoğlu,

Zat-ı âlinizin teşriflerinden önce Batman’ı bir kez daha süzgeçten geçirdik. Batman’da neler olmalı? Ne tür yatırımlar yapılmalı? Yapılmayan şeyler nedir? Bunları kısaca özetlemek istedim.

Devletin rutin çalışmalarından Batman da nasibini alıyor. Hiçbir şey yapılmıyor dersek doğru yazmamış olacağız. Özellikle Sağlık ve Milli Eğitim konusunda yatırımlar var. Yeterli olmasa da bir çalışma ve gayrete tanıklık ediyoruz. Ulaşım, Tarım gibi alanlarda da gelişmeler var. Tabi ki bunları takdir ediyoruz ama yeterli bulmuyoruz.

Sayın Başbakan,

Batmanlıların önemli isteklerini kısaca özetlemek istiyorum. Batman; gelişen, büyüyen bir il. Ama bu gelişim sağlıklı bir gelişim değil.

Köy-kent türünden bir gelişme var. Şehir kültürü tam olarak gelişmedi. Köy ve şehir kültürü iç içe girdi ama yaman bir kültür çatışması var.

Feodal yapının ağırlığı halen ciddi anlamda hissediliyor. Ciddi bir betonlaşma yaşanırken, yeşil alan konusunda bölgenin en fakir illerinden biriyiz.

Belediye hizmetlerinden yeterince faydalanmayan bir il, Batman… Batman’ın varoşlarını gezme imkânınız olursa söylemek istediğimizi daha net olarak göreceksiniz.

Sayın Davutoğlu,

Batman halkının öncelikli taleplerinden biri Eğitim ve Araştırma Hastanesinin kurulmasıdır. Bölge hastanemiz başta olmak üzere birçok özel hastanenin olduğu doğrudur. Ancak bu hastanelerimiz sadece Batman’ın değil,  Diyarbakır ve Mardin’i saymazsak bölge illerinin de yükünü çekiyor. Hatta Irak’tan gelen birçok hasta var. Tam teşekküllü bir Eğitim ve Araştırma hastanesi Batmanlıların Diyarbakır, Ankara ve İstanbul gibi illerine sağlık yolculuğunu büyük ölçüde frenleyecektir.

Her il’e bir üniversite atılımında Batman ili olarak Batman üniversitesine kavuştuk. Bu bizi tabi ki mutlu etti. Batmanlı öğrenciler birçok branşta artık memleketlerinde üniversite okuma imkânına kavuştu. Ancak üniversitemizin birçok eksikliği mevcuttur. Halen tam anlamıyla kurumsallaşamadı ve bazı iç çekişmeler Batman kamuoyuna yansıyor. 

Ama üniversite konusunda asıl vurgulamak istediğim bu değil. Batmanlılar olarak sizden talebimiz Eğitim ve Tıp Fakültelerinin kurulmasıdır. Batman’ın bu potansiyeli vardır. Batman’a kurulacak Tıp ve Eğitim Fakülteleri bölge illerindeki öğrenci adaylarına da katkı sağlayacaktır.

Sayın başbakan,

Sözü çok uzatmak istemiyorum ama Batman’ın o kadar sorunu var ki, yazamadan da geçmek doğru olmaz.

İlimizde yeni yapılan köprülü kavşağın çevre düzenlemesi, Şevket Başak karşısında yapılacak köprülü kavşak çalışmaların planlı ve kısa sürede bitirilmesi, Batman çevre yolunun tamamlanması, Batman merkez ile Mardin’in Midyat ilçesini bağlayan yolun tamamlanması öncelik arz ediyor. Aynı şekilde yeni şehir stadı inşaatının başlaması ve bitirilmesi, Organize Sanayi Bölgesindeki alt ve üst yapı sorunlarının aşılması Batman için önem arz ediyor.

***

Diğer bir öncelik konusu ise sporla alakalıdır. Batman genç nüfusa sahiptir. Ancak, Devlet İstatistik Enstitüsü verilerine göre işsizlikte birinci sıradayız. Batman olarak bunu hak etmediğimizi düşünüyorum. Yatırım ve istihdam için daha çok desteğinize ihtiyacımız vardır.

Aynı şekilde spor tesisi fakiri olduğumuzu belirtmek istiyorum. Gençlere hitap edecek tesis sayımız bir elin parmaklarını geçmiyor.

Spor konusunda bir önemli talebimiz daha var. Petrolspor ismiyle üçüncü ligde mücadele eden bir takımımız var. TPAO tarafından yıllardır yönetilen bu takımımız, 1,5 yıldır bir iş adamına devredildi. Batman petrol ili olarak bilinmesine karşın TPAO bu takımımıza destek sunmuyor. TPAO alakasız olarak Kayseri takımlarına sahip çıkarken, petrolün doğduğu Batman takımlarına dişe dokunur bir destek sunmuyor. Hem sizden hem de Kayserili Enerji bakanımızdan bu konuda futbol takımımıza destek bekliyoruz.

 

***

 

Sayın Başbakan,

Son değinmek istediğim bu konu hayati öneme haizdir. 1990’lı yıllarda yaşanan olayların yansımalarını şimdi daha net olarak görüyoruz. Gençlerimizin aile olgusuna saygı ve sevgileri büyük bir erozyona uğrarken, fuhuş ve uyuşturucu kullanımı tavan yaptı.

Mahalle muhtarlarımızın tamamı uyuşturucu illetinden müzdariptir. Okul önlerinin ve parkların müdavimi olan uyuşturucu çeteleri ilkokul ve ortaokul öğrencilerini bile tehdit edecek pozisyona gelmiştir. Bu konuda ciddi bir çalışma göremiyoruz. Bu geleceğimiz için büyük bir tehdittir. Bu konuda ciddi ve radikal kararların alınması geleceğimiz ve çocuklarımız için su ve ekmek kadar elzemdir.

Sayın Davutoğlu, sorunlar ve talepler sadece bunlarla sınırlı değil. Ama devletin başı olarak mutlaka bunlara vakıfsınız. Bir kez daha içimizi dökmek istedik.

Belki bu yazıyı okumayacaksınız. Ama kurmaylarınız, il yönetimi veya vali bey mutlaka okuyacaktır. Bu sorunların giderilmesi konusunda adım atmanızı beklerken, ilimize bir kez daha hoş geldiniz diyor, yeni il yönetiminizi de bir kez daha tebrik ediyorum.

Sayın Davutoğlu, sizden il kongresinde müjdeli haber bekliyor, sağlık ve başarılar diliyorum.

Dostçakalınız…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
16 gün önce
271 gün önce
315 gün önce
320 gün önce
329 gün önce
392 gün önce
430 gün önce
515 gün önce
535 gün önce
544 gün önce
567 gün önce
584 gün önce
594 gün önce
594 gün önce
621 gün önce
634 gün önce
635 gün önce
654 gün önce
661 gün önce
714 gün önce
1008 gün önce
1036 gün önce
1068 gün önce
1224 gün önce
1230 gün önce
1245 gün önce
1245 gün önce
1245 gün önce
1245 gün önce
1245 gün önce
1245 gün önce
1245 gün önce
1245 gün önce
1245 gün önce
1245 gün önce
1245 gün önce
1245 gün önce
1245 gün önce
1245 gün önce
1245 gün önce
1245 gün önce
1245 gün önce
1245 gün önce
1245 gün önce
BELEDİYE ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ?

sanalbasin.com üyesidir

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=