DİKKAT BATMAN!

GÜNDEM
20-11-2020 11:42
Google News

Kış soğukları ile birlikte koronavirüs vakalarının artmaya başladığı Türkiye’de kısıtlamalar bugün yeniden başlıyor.

DİKKAT BATMAN!

 

VAKALAR ARTINCA KISITLAMALAR ZORUNLU HALE GELDİ
Mart ayında ilk vakanın görüldüğü Türkiye’de, kısıtlamalarla birlikte bir düşüş sağlanmıştı. Vakaların azaldığı yurtta, normalleşme sürecine aşama aşama geçilirken, kış soğukları vakaları yeniden tetikledi. Tüm yurtta koronavirüs vakalarında artış gözlendi. Rakamların yükselmesiyle birlikte tüm yurtta kısıtlama ve yasaklar yeniden başladı. Alınan yeri kararlar, bugünden itibaren hayata geçiyor.
İŞTE YENİ YASAKLAR 
Yeni düzenlemeye göre, 65 yaş ve üstü vatandaşlar, 10.00–13.00 saatleri arasında dışarıda bulunabilecek. Bu kısıtlama, haftanın 7 günü geçerli olacak.
20 yaş ve altı bireyler, 13.00–16.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek. Bu kural da haftanın 7 günü geçerli olacak.
Cumartesi ve Pazar Günleri, saat 10.00’dan önce dışarı çıkılmayacak. Bu kısıtlama herkes için geçerli olacak. Saat 10.00’dan sonra sokağa çıkan herkes, en geç saat 20.00’de evinde olacak. Bu saatten sonra sokağa çıkılmayacak. 
Yemek, tatlı gibi gıda satışı yapılan yerlerde sadece paket servisi yapılabilecek. Mekânlarda oturup yemek, tatlı yemek, yasak olacak.
Yeni yasaklarla birlikte kahvehaneler ve kıraathaneler, ikinci bir emre kadar kapalı tutulacak.
Cadde, sokak ve toplu kullanım alanlarında sigara içme yasağı devam edecek. Yine aylardır sürdürülen maske takma zorunluluğu devam edecek.
Düğün, nikâh, nişan törenleri 20 dakikayla sınırlı tutulacak.
Halı sahalar kapalı tutulacak, profesyonel takımların maçları ise seyircisiz oynanacak.
bu yasaklara uymayanlara idari para cezası kesilecek.