SAĞLIK

AYAKTA DİYALİZ, HAYATI KOLAYLAŞTIRIYOR

Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde periton diyaliz ünitesi hastaları, aldığı hizmetle ev ve işyerlerinde kendi tedavilerini rahatlıkla uygulayabiliyor.

AYAKTA DİYALİZ, HAYATI KOLAYLAŞTIRIYOR
17-01-2022 19:00
17-01-2022 19:40
Google News

Nefroloji Uzmanı Dr. Zeki Kemeç “Periton diyalizi, böbrek yetmezliği tedavisinde kullanılan konforlu ve lüks bir tedavidir. Sürekli ayaktan periton diyalizi tedavisinin hemodiyaliz tedavisine kıyasla bazı avantajları vardır. Hemodiyalize kıyasla daha iyi kan basıncı kontrolü sağlanır. Daha iyi sıvı kontrolü (aşırı sıvı birikimi olmaz) sağlanabilir. Çok az diyet kısıtlaması gerekiyor. Kalp ve damar sistemine yükleme çok az olduğundan özellikle yaşlı hastalarda ve çocuklarda uygulanması tercih edilebiliyor. Kanın pıhtılaşmasına engel olmak amacıyla damar içi yoldan heparin uygulanmasına gerek duyulmuyor. Tedavi, hastanın kendisi tarafından uygulanabiliyor. Periton diyaliz ünitesi sayesinde hastalarımız şehir dışına gitmek zorunda kalmıyor. Çevremizdeki ilerden de hasta kabul ediyoruz” dedi.

Periton diyaliz hastası Suriyeli Wisame Elaziz, diyalize bağlanmak yerin periton diyalizi ile hayatının kolaylaştığını belirtti.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
Batman' Petrolspor'da sezonun en güzel golü sizce kim attı?
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
23 Mayıs 2022 e-gazete