EĞİTİM

Batman, 5 alanda 1.

TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Bölge Yarışmasında Batman, 5 alanda birincilik aldı.

Batman, 5 alanda 1.
23-03-2022 17:32
23-03-2022 17:34
Google News

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinin ev sahipliğinde düzenlenen 53. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Van Bölge Yarışmasında ilimiz 5 alanda birincilik 4 alanda ikincilik ve 3 alanda da üçüncülük elde etti.  TÜBİTAK Van Bölge Koordinatörlüğü bünyesinde yer alan 8 ilden toplam 102 projenin katıldığı ve 4 gün boyunca süren yarışmanın ödül törenine Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, Van Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenay Baydaş, TÜBİTAK Van Bölge Koordinatörü Doç. Dr. Hayati Çavuş, Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, Van İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke,  Siirt İl Milli Eğitim Müdürü Deniz Edip, Bitlis İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Korkmaz, akademisyenler, öğretmenler, öğrenciler ve aileler katıldı.

DERECE ALAN PROJE VE OKULLAR:

Tohumla Buluşan Minik Fidanlar: Ağaçların Dili-Ormana Ziyaret Projesi ile Mevlâna Anadolu Lisesi Değerler Eğitimi alanında, Üstel Sayı Sistemi (ÜSS) Projesi ile Batman Bilim ve Sanat Merkezi-Vakıfbank Anadolu Lisesi ortaklığı ile Matematik alanında

Lise Öğrencilerinin Dijital Oyun Oynama Motivasyonu ile Akademik Öz Yeterlik İnanç Düzeyi Arasındaki İlişkinin İncelenmesi projesi ile Mevlâna Anadolu Lisesi Psikoloji alanında Tarihe Engelsiz Dokunuş projesi ile Ahmedi Hani Anadolu İmam Hatip Lisesi Tarih alanında Defne Yaprağı, Okaliptüs Yaprağı ve Üzüm Çekirdeği Gibi Bazı Bitki Ekstraktlarının Yabancı Ot ile Mücadeleye Karşı Allelopatik Potansiyelinin İncelenmesi projesi ile Türk Telekom Anadolu Lisesi Biyoloji alanında birincilik elde ederek ilimizi ve bölgemizi TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Final yarışmasında temsil etme hakkını kazandı. Noktayı Muhteşem Döndürme Yöntemi projesi ile Turgut Özal Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Matematik alanında, Coğrafi Etmenler ve Termal Turizm Potansiyeli Bakımından Taşlıdere (Batman) Kaplıca ve Suyunun Değerlendirilmesi projesi ile Batman Bilim ve Sanat Merkezi Coğrafya alanında, Tahliye Olan Mahkûmların İstihdamına Yönelik Olarak İşveren Algısının İncelenmesi projesi ile Batman Anadolu Lisesi ve Batman Fen Lisesi ortaklığıyla Sosyoloji alanında, Deyimistan projesi ile Gültepe Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı alanında ikincilik elde etti. Termoelektrik Soğutucu ve Termoelektrik Jeneratör ile Buzdolabındaki Isıyı Elektriğe Çevirme projesi ile Batman Fen Lisesi Fizik alanında, Kendi Elektriğini Üretebilen Adım Sayar Ayakkabı projesi ile Türk Telekom Anadolu Lisesi Teknoloji Tasarım alanında, COVİD–19 Pandemi Sürecinin Lise Gençleri Üzerinde Bıraktığı İzler projesi ile Mevlâna Anadolu Lisesi Sosyoloji alanında üçüncülük elde etti.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?