EKONOMİ

BATMAN'DA DAĞ, TAŞ, FISTIK OLDU

Batman’da dağ, taş, fıstık bahçesi oldu. İl genelinde 100 bin dekar alana ulaşan fıstık bahçeleri, Batman’da en önemli geçim kaynaklarından biri olmaya aday.

BATMAN'DA DAĞ, TAŞ, FISTIK OLDU
05-01-2022 09:34
05-01-2022 09:35
Google News

BATMAN FISTIĞI, MARKALAŞMA YOLUNDA

Batman’da devlet destek ve teşvikleriyle yürütülen çalışmalar sonucunda fıstık ekili alan miktarı 100 bin dekara ulaştı. Kent genelindeki köy ve beldelerde bulunan arazilerde, teşviklerle verilen fıstık fidanları dikildi. Dağ ve taş, adeta fıstık bahçesi oldu. Fıstık, Batman’da önemli geçim kaynaklarından biri haline gelmeye başladı. Antep ve Siirt fıstığından sonra Batman Fıstığı da markalaşarak piyasadaki yerini aldı. İri ve yağlı yapıdaki Batman Fıstığı, lezzetiyle de çerezlik reyonlarının önemli parçası oldu. Köylerde yetiştirilen fıstıklar, kadın, çocuk ve gençlerin iş gücüyle toplanarak, tesislere gönderiliyor, ayıklandıktan sonra kavrulmuş ya da çiğ olarak piyasaya sürülüyor. Fıtık bahçelerine dönüşen dağ bayırlarda aileler, geçimlerini bu yolla sağlıyor. Fıstıkla geçinen aile sayısı 10 binlere ulaşmaya başladı.

MAHALLELERDE DE FISTIK YETİŞTİRİLİYOR

Batman’ın Yeşiltepe Mahallesinde de vatandaşlar, fıstık yetiştiriciliğine başladı. Üretici Abdulbari Akyel, evine ait 2 dönümlük bahçede 20 bin fıstık fidanı yetiştirdi.

Tüplü diye tabir edilen poşetlerde üretilen fıstıklar, bölge illerine de satılıyor.

VERİMLİ ARAZİLERİ FITIKLA İŞGAL ETMEYİN

Batman Valiliği ve Tarım İl Müdürlüğü, teşvik ve desteklerle fıstık üreticiliğine soyunan ailelere de sık sık “düzlük araziler yerine dağlık ve çorak yerlerde dikin” uyarısı yapıyor. Fıstığın kolay yetişen ve bakım istemeyen bir ürün olduğuna dikkat çeken yetkililer, düz ovalarda diğer tarım ürünlerinin yetiştirilmesi, verimsiz ve dağlık bölgelerdeki arazilerin ise fıstıkla değerlendirilmesini istiyor.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?