GÜNDEM

BATMAN İMAR PLANI ASKIYA ÇIKTI

Güney Çevreyolu çevresinde yaklaşık 1150 hektar, Kuzey Çevreyolunda ise 355 hektar alanda ilave ve revizyon imar planı tamamlandı.

BATMAN İMAR PLANI ASKIYA ÇIKTI
26-01-2022 17:04
26-01-2022 17:16
Google News

GÜNEY ÇEVREYOLU İMAR PLANI, 1150 HEKTAR ALANI KAPSIYOR

Batman Belediyesi, bütüncül planlama anlayışıyla hareket ederek, 2040 yılına kadar ve 850 Bin nüfusun ihtiyacı olan imarlı alan çalışmalarında sona yaklaştı. Bu kapsamda, Batman Güney Çevreyolu ve çevresinde yaklaşık 1150 hektarlık alanda ilave ve revizyon imar plan çalışmaları, kamuoyuna sunuldu. Planlanan alanda kamunun ihtiyacı olan tüm yollar ve sosyal donatı alanları ile 44 idari hizmet, 47 eğitim kurumu, 259 yeşil alan, 27 dini tesis, 19 sosyal ve kültürel alan, 6 pazaryeri ve 4 adet spor alanı DOP’tan karşılandı. Tüm vatandaşlardan eşit miktarda DOP kesintisi yapıldığı belirtilirken, askı ilan süresinin bitmesini müteakip planlanan alanların yeni tapuları hak sahibi vatandaşlara teslim edilecek. Bölgede öngörülen 40 metrelik yollarla, şehrin kuzey-güney istikameti birbirine bağlanacak, yeni 500 yataklı hastaneye şehrin her mahallesinden en kolay ulaşım sağlanacak.

KUZEY ÇEVRE YOLU İMAR PLANI, 355 HEKTAR…

Kuzey Çevreyolu ve çevresinde 355 hektarlık alanda ilave ve revizyon imar planı da askıya çıktı. 355 hektarlık alanda ilave ve revizyon imar planında kamunun ihtiyacı olan tüm yollar ve sosyal donatı alanları ile 24 idari hizmet, 25 eğitim kurumu, 124 yeşil alan, 6 dini tesis ve 2 adet spor alanı DOP’ tan karşılandı. Tüm vatandaşlardan eşit miktarda DOP kesintisi yapıldı. Askıda ilan süresi bittikten sonra planlanan alanların yeni tapuları, hak sahibi vatandaşlara teslim edilecek.

ŞEHRİ YÜZÜK GİBİ SARACAK

İmar planı çalışmalarının tamamlanması ile birlikte şehri yüzük gibi saran 40 metrelik yollar ile şehir içi araç trafiğinde büyük rahatlama yaşanması bekleniyor. Planlama yapılırken mevcut imar planı kararlarında belirlenen emsal ve kat yükseklikleri korundu, planlama alanının batı sınırını oluşturan 50 metre genişliğindeki taşıt yolu ile mevcut imar planı bulunan ve imar uygulaması yapılmış alanın kuzeyi ile sınırlanan alandaki kat yükseklikleri de Mania Planında Belirlenen Yükseklikler doğrultusunda belirlendi.

Youtube

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?