ROPÖRTAJ

BİR HULUSİ ŞAHİN SOHBETİ

Batman Valisi ve Batman Belediye Başkan Vekili Hulusi Şahin, Pazartesi Günü Sonsöz WEB TV’de canlı yayın konuğumuz oldu

BİR HULUSİ ŞAHİN SOHBETİ
04-03-2022 16:26
04-03-2022 16:29
Google News

Batman Valisi ve

Batman Belediye Başkan Vekili

Hulusi Şahin,

Pazartesi Günü

Sonsöz WEB TV’de canlı yayın konuğumuz oldu.

Batman Belediye Binası karşısı

Asya İş Merkezindeki Sonsöz TV’ye girerken;

“Komşu olduk” dedi.

“Spor yayını öncesi sorularım var” deyince,

“Sorulacak her soruya hazırlıklıyım” diyerek canlı yayın masasına geçti.

Bugüne kadar yapılanlardan biraz daha farklı

Ve sıra dışı bir sohbet olsun dedik.

Kaçınmadı.

Sürpriz sorularıma gayet de dobra yanıtlar verdi.

Spor yorumcularımız

Hakan Tufan, Hasan Göker ve Harun Katmaz’ın da

Petrolspor ve amatör kulüpler hakkında sorularını yanıtladı.

Yetmedi, canlı yayın sırasında izleyiciden gelen soruları da kabul etti ve tek tek cevapladı.

“Petrolspor’un şampiyonluğunda hangi sanatçıyı görmek istersiniz?” diyerek

Kendisi de izleyiciye soru yöneltti.

Samimiydi.

Ve oldukça keyifliJ

Bu keyifli sohbetin tekrarını

youtube kanalımızdan izleyebilir,

Detaylarını bu sayfada bulabilirsiniz, buyurun…

-40 ay önce 26 Ekim 2018 tarihinde Batman Valisi olarak atandınız. 4 yıldır Batmanda valilik görevini yapıyorsunuz. Geldiğiniz gün ile bugün arasında Batman’a ilişkin izlenimleriniz nelerdir?

“Sadece organize sanayi bölgesi rakamlarına bakacak olursak, geldiğim gün sadece 4800 istihdam vardı, 70 kadar fabrika çalışıyordu. Şuanda 10 Bin’i aşkın istihdam var. Aktif olan 150, inşaat sürecindekilerle birlikte 200’e yakın fabrika var. 1600 dekar alana yayılan OSB, bugün 4 Bin dekarı buldu. Sadece organize sanayideki büyüme müthiş. Geldiğim günlerde 20 bin gibi tekstil istihdamı varken, bugün 40 binlerde. O günlerde 120 gibi tıp fakültesi örencimiz vardı, övünüyorduk. Bugün bu sayı 260’larda. Batman her şeyiyle gelişiyor, geleceğe umutla bakıyor. Çok dinamik bir şehir. Bunu özellikle dışarıdan gelenler daha iyi görüyor. Büyük şehir, hareketli şehir. Elbette sorunlar da var. Kentteki insanlar bazı negatif düşüncelere kapılabilir ama büyük fotoğrafa bakarsanız Batman, istikbali parlak bir şehir”

“HAFTADA 70 SAAT ÇALIŞTIĞIM OLUYOR”

- 23 Mart 2020 tarihinden bu yana Batman Belediyesi Başkan Vekilliği görevini yürütüyorsunuz. İki zorlu makam arasında mekik dokuyorsunuz. Zor olmuyor mu?

“Gerçekten zor oluyor. Ben bunu hiç hesap etmemiştim. Geçen gün oğlum söyledi. ‘Baba, ben hesap ettim günlük en az çalıştığında haftalık 60 saat çalışıyorsun, bazen 70 saati geçiyor’ dedi. Yoğun ama görevimiz. Özellikle valilik, belediye ve merkezi idarenin bu kadar uyumlu olduğu bir dönemde bu şehrin büyük sorunlarını çözmek için bu bir fırsat. 50 yıldır çözülemeyen İluh Deresi sorunu, altyapı ve imar meselelerini kısa sürede çözebilirsek ne mutlu bize. Böylece insanlarımızın şehirle ilgili olan beklentilerini, umutlarını daha çok arttırırız. Bakın, imar yaptık. İmarla beraber inşaat arttı. Onlarca sektör hareketlendi. İnsanların evine para girdi ve pandemi dönemini diğer şehirlere göre daha az zararla atlatmamızın sebebi de tekstildir, inşaat sektörüdür, tarımdır. Bu sayede Batman, pandemiyi diğer şehirlere göre daha az hasarla atlattı. Şehirdeki inşaat sektörünün dinamizmi, şehri ayakta tutuyor. Bu bizim inşaat sektörünün önünü açmamızla alakalı”

“Belediyeyi ilk aldığımda ilk yaptığım işlerden biri, Binatlı Yolunda imarı yarım kalan yolu,  belediye hududuna almak oldu. Normalde belediye başkanı teklif eder, vali onaylar. Buradan teklif ettim, oradan onayladım ve aldım. O sayede şuanda Binatlı’da kocaman bir yeni şehir oluştu. Şuanda altyapısını hazırlıyoruz. 50 milyon lira maliyetle alt yapı yapacağız. Orada yeni yerleşim alanının bir problemi kalmayacak”

“KENDİMİ VALİLİĞE DAHA YAKIN GÖRÜYORUM”

-Size bir tercih sunulacak olsa Valiliği mi yoksa Belediye Başkanlığı mı yapmak isterdiniz?

“Belediyecilik çok zor bir iş, kabul ediyorum. Çünkü insanların beklentileri çok yüksek ve onu tatmin etmek kolay değil. Bir de kamu yararı ile kişisel talepler bazen çakışıyor. Ben Belediye Başkanı değilim. Ben Valiyim. Bu bir istisnai görev olarak verildi. Biz, bunu geçici bir görev olarak düşünüyor ve yapıyoruz. Ben kamu hizmeti yapıyorum. Devlet bana hangi görevi verirse onu yapmaktan çekinmem ama en iyisini yapmaya gayret ederim. Dolayısıyla ben mülk idare amiriyim. Valiyim. Belediyeyi ise sadece bunun bir unsuru olarak görüyorum. Zaten iç içeydik. Biz belediyecilikle çok da kopuk değildik. Bu dönemde onu da devam ettirdik”

-Neden sosyal medya hesabı kullanmıyorsunuz?

“Bana sıcak gelmiyor. Anladığım bir platform değil. Benim onunla uğraşacak vakit bulmam çok zor ama sosyal medyanın önemini de küçümsüyor değilim. Valilik ve belediye hesaplarımız son derece aktif olarak kullanılıyor. Oradan da bana ulaşmak mümkün. Ben kişisel hayatımda kullanmıyorum, alışık değilim. Ben kalem ve kağıt kullanıyorum. Mektup yazıyorum. Kağıt kaybolmuyor ama telefon değiştirdiğinizde, hesabınız kapandığında dijitaldeki her şey kayboluyor, siliniyor, yok oluyor”

“28 YILLIK MESLEK HAYATIMDA 150 GÜN İZİN KULLANDIM”

-40 aylık süre zarfında kaç gün özel izin kullandınız? Kendinize ve ailenize nasıl zaman ayırıyorsunuz?

“Mükemmel bir soru. 15 gün falan olsa gerek. Bunu geçenlerde eşimle de konuştuk. Ben tüm meslek hayatımı topladım. 28 yıldır bu meslekteyim, toplam 150 gün izin kullanmışım. Bizim meslektaşlarımız genelde öyledir. Ayrıca hiçbir gün bile raporum yok”

-Geçtiğimiz yıl değişime atılan kararlı imza sloganıyla 29 projenin lansmanını yaptınız. Bu projeler ne durumda?

“Mart ayında 1. yılını tamamladığımızda, Mart’ın sonu ya da 1 Nisan itibariyle yine aynı lansmanı yapacağız. Sizleri de davet edeceğiz zaten. Orada tek tek hesabını vereceğiz. 29 projenin 29’unu da göstereceğim. Şunu demiştik, şu noktaya geldik diye hepsini söyleyeceğiz. Bir tane bile atladığımız yok. Bunu da yapmayalım, dediğimiz tek bir proje bile yok. Hepsi bir şekilde ya bitti ya yoluna girdi ya da inşa halinde devam ediyor”

“KUR FARKI İLE BELEDİYENİN BORCU ARTTI”

-Konuşmalarınızda sık sık öz kaynakları kullandığınızdan bahsediyorsunuz. Belediyede görevlendirildiğinizde ne kadar borç vardı, şuan ne kadar borç var?

“Biz Belediyeyi aldığımızda Belediyenin borcu 414 milyon liraydı. 414 milyon da bir senede yapılmış borç. Şevket bey zamanındaki 200 küsur milyondu herhalde. Bunu da branda ile belediye binasına asıp çok büyük borç kaldı, demişlerdi. Ama onlar 1 yılda bu borcu daha fazla arttırdı. Bunun sebepleri var. Belediyenin muhasebeleştirme tekniği değişti. Kıdem tazminatları da belediyenin üzerine bindi. 50–60 milyon o oldu. Onun dışında yine HDP’nin eski dönemlerinde maalesef çok yanlış bir tercihle Euro cinsinden borçlanılmış ve bunun maliyeti o dönem artmıştı, bizim dönemde de arttı. Biz 414 milyonla aldık. Önce 300 milyon kadar indirdik borcumuzu ve büyük altyapı faaliyetleri yapınca bu biraz yükseldi, 350 milyon civarındaydı geçtiğimiz Kasım ayına kadar. Kasım’da kur sıçramasından ötürü borcumuz 70–80 milyon Euro arttı ve şu anda 419 milyon civarında. Kur farkına rağmen borcumuzu 400–420 milyon bandında tuttuk, üstelik bu kadar yatırıma rağmen. Sadece geçen sene 222 milyon yatırım yaptık. Şuandakiler hariç. Tüm parkların toplamından büyük olan İstiklal Parkı, 54 milyonluk bir yatırımdı”

MAHALLE BULUŞMALARI, BENİ EN FAZLA MUTLU EDEN FAALİYET”

-Köprüleri attınız ve mahalle sakinleriyle birebir görüşüyorsunuz. Düzenlediğiniz mahalle toplantılarında edindiğiniz izlenimler neler?

“O kadar mutlu oluyorum ki, mahalle buluşmaları beni en mutlu eden, en hoşuma giden faaliyetler. Kaymakamlığımda da yapardım. Batman’da da devam ettim. Mahalle buluşmalarımızda bir parka gidiyoruz, mahallelimiz oraya geliyor. Sadece belediye işleri değil, devletimizin diğer birimleri de orada oluyor. Hatta kamu hizmeti yapan diğer unsurları da çağırıyoruz, Telekom, Sibedaş, Dedaş gibi. Mahalle halkı soruyor, bizler de pozisyonumuzu anlatıyoruz. Doğrudan demokrasi örneği oluyor. 25.’sini yaptık. Bu aralar daha da sıklaştıracağız. Sene sonuna kadar tamamını bitirmeyi planlıyorum”

“SONSÖZ WEB TV’Yİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUM”

 -Son olarak söylemek istedikleriniz nelerdir?

“Sonsöz web TV ailesine teşekkür ediyorum. Yakından da takip ediyorum. Çok güzel gazetecilik örneği sergiliyorsunuz. Ayrıca internet üzerinden de yapmış olduğunuz yayınlar çok kıymetli, çok değerli. Özellikle Batman dışındaki Batmanlılar da yakından takip ediyorlar. Batman basını, her zaman iyinin yanında, yapılan iyi hizmetin yanında, yanlışı görünce de bunu da eleştirmekten ve göstermekten geri durmuyor. Özgür basın, demokratik dünyanın olmazsa olmazıdır. O yüzden sizin varlığınız bizim için çok önemli. İzleyicilerimize şunu söylemek isterim, bize verilen her görevi iyi niyetle, samimiyetle, devletimizin, milletimizin geleceği ve istikbali için yapmaya çalışıyoruz. İyi niyetimizden hiç şüphe duymayın. Farkında olmadan ya da belki iyi olacak diye düşündüğümüzden, yanlış yapabiliriz. Ama bu yanlışı gördüğümüzde hemen düzeltiriz. Sadece sporda değil, sanatta, kültürde, bayındırlıkta, belediye hizmetlerinde, valilik hizmetlerinde, şehrimizin menfaati için ne gerekiyorsa onu yapmaya çalışıyoruz”

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?