ROPÖRTAJ

EĞİTİMDE İYİ ŞEYLER OLUYOR

Batman İl Mili Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, Batman’da çalışmalarını takdir ettiğimiz kurum müdürlerinden biri. Sonsöz TV’ye konuk oldu.

EĞİTİMDE İYİ ŞEYLER OLUYOR
26-02-2022 06:41
26-02-2022 06:44
Google News

Batman’ın eğitim profilini çizdi,

Eğitim alanında edinilen başarıları rakamlarla ortaya koydu.

Araç bagajında kitap kolileriyle gezen Müdür Kurtaran,

Kentte kitap okuma kültürü arttırmak için yaptığı çalışmalardan da övgüyle söz etti.

Anlattıkları ile ‘Batman’ın eğitiminde iyi şeyler oluyor’ dedirtti.

Yayının tekrarını Sonsöz TV’de izleyebilir,

Detayları ise söyleşimize bulabilirsiniz, keyifli okumalar.

-Batman’ın eğitim profilini kısaca özetler misiniz?

“Eğitim dinamik bir süreçtir. Öncesi var, anı var ve geleceği var. İnsan eğitime ihtiyaç duyan tek varlıktır. İnsanın geleceği de anı da eğitimle şekilleniyor. Batman genç bir şehir, eğitim tecrübesi ve dinamikleri birçok ilin önünde ve bu mesafeyi de genç nüfusumuza, velilerimize, eğitimcilerimize borçluyuz. İlimizdeki veriler Türkiye ortalamasını yansıtıyor, bazı kalemlerde daha da yükselmiştir. Okul öncesi eğitimde 2002 yılında 845 öğrenci eğitim görmekteyken, bugün bu sayı 15518’e ulaştı, oransal olarak yüzde 3,4’den yüzde 94 seviyesine çıkmış durumdayız. 5 yaş grubundaki öğrencilerimizin sayısı bu. Bakanlığımızın yeni çalışması ile 3–4 yaş grubuna da okul öncesi eğitim verilmesi planlanıyor. Bu oranı artırmak için çalışmalarımız da var. 2022 yılı sonunda hedefimiz yüzde 100’e ulaştırmak. Okul öncesi eğitim veren 42 bağımsız anaokulu bulunuyor. Bakanlığımızın 2022 yılında belirlemiş olduğu 3 bin anaokulu ve 40 bin ana sınıfı hedefi ile ilimizde de bu sayının artmasını bekliyoruz. Yakın zamanda bir anaokulu ve 60 sınıf daha ilimize kazandırdık. 2005 yılında 113 iken şimdi 625 öğretmen sayısına ulaştık. 2016 yılında başlattığımız Çocuğumu Seviyorum Anaokuluna Gönderiyorum Projesi ile yüzde 37 olan okul öncesi okullaşma oranını bugünkü rakamlara getirdik. Yerel basın, sivil toplum kuruluşları büyük destek verdi, öğretmenlerimizin de alan çalışmaları ile o yıl okul öncesi okullaşma oranı en çok artan il olduk. Tekli eğitime döndürmek için de çalışmalarımız devam ediyor.  İl genelinde 8859 öğretmenimiz var. İdarecilerimiz bu rakamlara dâhil değildir. Doluluk oranımız yüzde 95’in üzerinde. 2002 yılında 2400 civarında öğretmenimiz vardı. Sözleşmeli öğretmen uygulaması ile öğretmenler uzun yıllar burada görev alıyorlar, zaten kendileri de gitmek istemiyorlar.  İl genelinde derslik sayımız 2002 yılında 2400 civarında iken bugün itibariyle 6705 dersliğimiz bulunmakta. İnşaatı devam eden 238 dersliğimiz var. 2022 yatırım programın daha yapmadık, ihtiyaçlara göre bu planlamalar da yapılacaktır. 2005 yılında derslik başına düşen öğrenci sayısı ilköğretim okullarında 47 civarında iken bugün bu sayı 25 civarında, liselerde 45 iken şu an 18 civarındadır. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 2002 yılında 30 iken bugün 12 ile 18 arasında değişiyor”

-Yeni okul binaları veya diğer illerde ki gibi eğitim kampüsleri yapılacak mı?

“Tabi ki ihtiyaç hâsıl olması halinde yeni derslikler ve okullar yapılıyor. Bakanlığımız devlet yatırımı ve il yatırımı programları dâhilinde yeni eğitim kurumları yapmaktadır. 2022 yılı yatırım programı için bütçeyi bekliyoruz. Temel eğitim yatırımı kapsamında yeni okullar yapacağız. İlimizde yeni anaokulları kazandıracağız. Sağlık Mahallesinin anaokulu için yer tahsisi yapıldı. Kültür Mahallemizde kazandırdığımız bir okulumuzdan bahsetmek istiyorum. Nüfusun yoğun olduğu bir mahallemiz burası. Vakıfbank mülkiyetinde olan yer bakanlığımıza tahsis edildikten sonra burada bir lise ve anaokulu binası yaptık. İnşaatı bitmiş olan 2 adet özel eğitim okulumuz var. İnşaatı bitme aşamasında olan okullarımız var. Tabi Batman yeni bir Bilim Sanat Merkezi kazandı bu süreçte. Batman Cezeri Bilim Sanat Merkezi açıldı. En kısa sürede yeni binasına kavuşacak”

-Kitap okuma konusunda seferberlik başlatmış durumdasınız? Kütüphanesi olan okul sayısı ve kitap sayısı kaçtır?

“Bizim medeniyetimiz okuma medeniyetidir. Kitapla doğarız, büyürüz hatta kitapla ölürüz. Böyle bir medeniyetin mensubu olarak bizim kitaptan uzak kalmamız düşünülemez. Milli Eğitim Bakanlığı, kitap ile ilgili bütün imkânları seferber etmiş durumda, Batman da bu imkânlardan istifade ediyor. Özellikle öğretmenlerimiz ile birlikte yapmış olduğumuz özel bir çalışmalarımız var, onların da haklarını yememek lazım. Kitap halkaları oluşturuyorlar, kitap analizleri yapıyorlar. Sayın Valimizin destekleri ile belediye ve özel idare aracılığıyla da ciddi kitap destekleri alıyoruz. Biz Türkiye’de ilk kez bir kurum tahsis ettik diyebilirim, Kitap Okuma Noktası’nı kurduk. Valilik onayı ile kurulan ve yönergesi olan bir kurum burası. Çocuklarımız buradan müthiş derecede istifade ediyor. Burada 13 bin kitap bulunuyor. Bu alanımızda TÜBİTAK Salonu oluşturduk. TÜBİTAK ülkemizin en itibarlı ve bilinen kurumlarından biri. TÜBİTAK Başkanımızın daha önceki ziyaretinde, Sayın Valimizin böyle bir talebi olmuştu. Finansmanı valilik tarafından karşılanan bu proje ile anaokulundan liseye kadar her kademe için çıkardığı her kitaptan aldık. Her anaokulumuza TÜBİTAK kitaplığı oluşturduk. Her anaokulunda 148, her ilkokulda 504, her ortaokulda 190, her bir lisemize 204 adet olmak üzere TÜBİTAK yayınlarından oluşan setler verildi. Kitap Okuma Noktası’na 2 binden fazla TÜBİTAK yayını kazandırdık.  

-TÜBİTAK Başkanının Batman ziyaretini açıklar mısınız?

“Yakın bir tarihte TÜBİTAK başkanımızın Batman ziyareti oldu. Dene yap atölyelerini kapsamında gerçekleşen bir ziyaretti. Dene yap atölyeleriyle ilgili Sanayi Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK iş birliğiyle Türkiye’de dene yap atölyelerinin yapımına başlandı. İlimizde de bu sene inşallah hizmete girecek ve 160 kadar öğrencimiz oradan istifade edecek. Bilim, Sanat Merkezlerinin bir başka versiyonu. Üç yıl boyunca sınavları yapıldı. O sınavları geçen çocuklarımız, epey de bir katılım oldu, Bu merkeze en çok müracaat yapan ildik. 5 bin hedef koymuştu bakanlık bizim ilimiz için ama bizimki 5700’e çıktı. Ankara’dan sonra en çok müracaat eden il bizdik. TÜBİTAK başkanımızın sayesinde bu yıl TÜBİTAK’ın bilim şenliğini gerçekleştireceğiz. Bu bir ilk olacak. 2204 B’leri yani ortaokulların projelerinin ev sahipliğini yapacağız. Şuana kadar hep Van’da yapılıyordu, koordinatör ildi Van idi ama bu sene inşallah burada yapacağız. 300 kadar çocuğumuz bölge illerinden gelecek ve 70 kadar akademisyen gelecek. Güzel bir etkinlik olacak”

-Milli Eğitim Müdürlüğünün çıkardığı Edebiyat-Kültür-Sanat Dergileri var. Bunlarla ilgili neler söyleyeceksiniz? 

“Kitapla bu kadar iç içe olunca haliyle öğretmen ve öğrencilerimiz, okuduklarını yazmak ve paylaşmak istiyor. Bizim iyi okuyan arkadaşlarımız okuduklarını yazıya döküyorlar. Biz de bundan istifade edip, iki dergi çıkarmayı kararlaştırdık. Birini sadece öğretmenlerimizin yazılarında müteşekkir kıldık. İsmine de KALEMYAR dedik. Bu dergide yazısını yayınlayan arkadaşlarımız ilerde bilimsel çalışmalar yaparlarsa bu yazılarını referans olarak kullanabilirler. Dergimizin çok yakında 3. sayısı çıkacak. Tamamen öğretmen arkadaşlarımızın kendi yazdıkları yazıları, şiirleri, hikâyeleri, bilimsel yazılarıdır. Bir de öğrencilerimizin çıkardığı bir dergi var. Genç Nazar Dergisi. Bu dergiyi öğrencilerimiz yaşatıyor. Onların yazılarıyla 3. çıkardık. Okumanın hem akademik hayatlarına hem de kişisel hayatlarına büyük katkısı olacaktır”

-Meslek Liselerinin faaliyetleri nelerdir?

“Meslek liseleri sınavla girilen okullardı. Orada okuyan çocuklar hem bir meslek sahibi oluyor hem de üst öğrenimlerini sürdürmek istemeleri halinde de üniversitenin istedikleri bölümüne girebiliyorlardı. Hukuktan tutun mühendisliğe kadar meslek lisesi mezunları üniversiteye yerleşiyorlardı ama maalesef 28 Şubatın o şanssız uygulamasından bu okullarımız ciddi manada etkilendi. Şimdi toparlıyoruz. Özellikle pandemi döneminde kamuoyu tekrardan meslek liselerini tanıdı ve yakından gördü. Meslek liselerimizin okullarında ürettiği ürünlerle okullarımızı ve kurumlarımızı destekledik. dezenfektan ve hijyen malzemeleri ürettiler. Sıra ve masalarımız, okul mobilya malzemelerini üretiyorlar. Batman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Batman’ın en eski okulu. 1968 yılında açılan bir okul. Çok güzel çalışmalar yapılıyor. Şuan döner sermaye anlamında ciddi çalışmalar yapıyor. Bu okul ikinci defa bir rekora da imza attı. 2017 yılında Türkiye’de en çok ciro yapmıştı. 5 milyon 5 yüz 40 bin ciro yaptı. O tarihte bu rekoru Bursa’da ki meslek lisesi değil, İstanbul’daki meslek lisesi değil, Batman’daki meslek lisesi bu rekoru kırdı.  Bizi gururlandırdı. Türkiye’de yine sermaye gelirlerinden öğrencilerine en çok pay veren 3. okul oldu. Yani 596 bin lira çocuklara dağıttı. Daha öğrenciyken para kazanmak, çocuklar için de çok keyifli. En dezavantajlı mahallelerimizde bulunan meslek liseleri bile şuan üretim yapılıyor. Cumhuriyet Meslek ve Teknik Lisemizin inşaat, elektrik bölümleri üretiyor, Mezopotamya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencileri turizm alanında aranan bir okul haline geldi. Kozluk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizin tarım bölümü öğrencileri, kendi 0imkânlarıyla kurdukları serada ürün yetiştiriyor.  Yeni bir proje var. Okulu terk eden her yaştan vatandaşlarımız okul diplomasını alabiliyor. Çırak olarak bir işletmede işe başlayanlara ilk 3 yıl asgari ücretin yüzde 30’unu devlet olarak veriyoruz. 4. Yıl yani kalfa olduğu yıl da asgari ücretin yüzde 50’sini ödüyoruz. Haftanın 1 günü onu eğitime alıyoruz ama geri kalan günlerde kendi seçtiği bir işletme de başlıyor ve 4 yılın sonunda bu kişi meslek lisesi mezunun olarak diplomasını alıyor. Başvurunun herhangi bir tarihi yok. Her gün başvuru yapılabilir. Aynı zamanda çocukları meslek kazaları ve iş sağlığıyla ilgili de sigorta yapılacak. Çocuk işe başladığı andan itibaren sigortalı olacak. Bu çocuk mezun olduğunda iş yeri açma belgesi olan bir usta olarak mezun olacak. Bu gerçekten büyük avantaj. Batman’da bu alana başvurular 2000’i geçti. İşletme eskiden belli bir miktar ödeme yapıyordu ama artık böyle bir yükleri kalmadı”

“Aileler, çocuklarını rahatlıkla faklı iş sektörlerine yönlendirebilir. Mesela kuaförlük mesleğini yapmak isteyen bir çocuk kuaförün yanına gidecek. Orası da kendi personelini yetiştirmiş olacak. Sadece bir şart var. İşletmede usta öğretici şartımız var. Biz o işletmelere ustaları varsa usta öğreticilikle ilgili bir eğitim vererek onu usta öğretici yapıp belgesini de veriyoruz. Bunun için hem Organize Sanayide hem BATSO’da irtibat bürosu açtık. Hem il ve ilçelerimizdeki 19 meslek lisemiz hem de bu 2 irtibat büromuz hizmet etmek için hazır. Şuana kadar güzellik ve saç bakım hizmetleri için 400 kadar çocuğumuz başvuru yaptı ve şuan bir işletmede çırak olarak işe başladı. Moda ve tasarım teknolojilerinde 375, yiyecek ve içecekte 333, yine bu 2000 sayısının hemen hemen 600 kadarını kadın, 1300 kadarını da erkek çıraklar oluşturuyor. Burada Suriyeli misafirlerimiz de var. Batman’da 2700 kadar Suriyeli Öğrencimiz var okullarımızda eğitim gören. Onlar Arapça dil kurslarına alınıyor, herhangi bir iş kolunda çalışabiliyor, çırak olabiliyor ve meslek lisesi diploması alabiliyor”

-Yeni nesil öğretmenler odası ne zaman açılacak Batman’da?

“Evet bu konu, bakanlığımızın birçok alanda yaptığı yeniliklerden biridir. Öğretmenlerimizin rahat edeceği bir mekan olacak ama bu daha çok yeni okullarımızda öyle bir çalışmanın içindeyiz. İmkânlarımız olursa mevcut okullarımızda da bu düzenlemeye gideceğiz”

-Batman Üniversitesiyle ortaklaşa yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz?

“Üniversitemizle son 1 yılda çok güzel çalışmalar yapıyoruz. Şuan devam eden projelerimiz var. Yeni protokol imzaladığımız çalışmalar da var. En son biz üniversitedeki 10 kadar akademisyenimizle öğretmenlerimize dönük eğitimler aldık. İlk eğitimi de sayın rektörümüz verdi. Sonra üniversitedeki çeşitli akademisyenlerimiz çeşitli konularda öğretmenlerimize eğitimler verdiler. Bu programın ilkini yoğunlaştırılmış şekilde yaptık ama üniversite hocalarımız okullarımızda kendi alanlarında ders işliyorlar. Üniversiteyle yaptığımız bir diğer çalışma da bu TÜBİTAK çalışmalarıdır. 2204 B’lerin burada olmasında üniversitemizin katkısıyla imkan bulduk. 4007 TÜBİTAK bilim şenliği dediğimiz şenlikte de üniversitemizin ciddi katkısını aldık”

-Milli Eğitim binasında açılan e-sınav merkezinde ne tür sınavlar yapılıyor?

“E-sınav merkezlerimizde bizim en çok bilinen ve en yaygın olan MTS sınavlarının teorik kısımları yani sürücü kurslarının teorik sınavları yapılıyor. E-sınav merkezimizde 20-30 kadar bilgisayarımız var. Bunlar öğretmenlerimizin gözetiminde açılıyor. Kursiyerlerin her biri bir bilgisayarın başına oturuyor, karşılarına sorular geliyor ve sorularını cevaplıyor. Eskiden olan kağıt kalem yerine tamamen dijital olan ortama sınavını oluyor ve çok hızlı bir şekilde sonucunu da öğrenmiş oluyor. İsterse sınavı bittikten birkaç dakika sonra sonucu öğrenmiş oluyor.  Şuan biz de pilot il kapsamındayız. Öğrencilere yönelik 4 dilde 4 beceri ile ilgili bir sınav yapıyoruz. Yani çocuğun dildeki 4 becerisini yakalamış olmak, nedir o beceriler, okuma-yazma-işitme ve dinleme. Bunlarla ilgili şuan e-sınav merkezlerimizde Türkiye’de birkaç il de pilot uygulamalar yapılıyor. Bunlardan biri de biziz. Onun dışında açık öğretim sınavlarında e-sınava geçildi. Batman merkezde 1 tane e-sınav merkezimiz vardı. Şimdi Kozlukta 1 tane hizmete girdi. Merkezde 2 tane daha açılacak. E-sınav merkezleri çok pratik ve çok hızlı sınavların yapıldığı yerlerdir. Zaten yakında birçok sınavda e-sınav uygulamasına geçilecek”

-Koruyucu meleğim annem projesi hakkında bilgi alabilir miyiz?

“Biz eğitim öğretim faaliyetlerini ailelerle yapıyoruz. Ailenin desteği olmadığı zaman, tek başına öğretmen arkadaşlarımızın bütün gayretlerine rağmen eksik kalır. Mutlaka ebeveyn katkısı olmalı. Aile eğitime katkı sunmalı. İllerdeki başarı sebebi de budur aslında. Aileler bu işin içinde olunca topyekun bir başarı oluşuyor. Bazen sağlanan bireysel başarılar oluyor ve onunda altında aile var. Biz de buradan yola çıkarak dedik ki özellikle aile ama ailede de anne. Dedik ki annelerimizle bir çalışma yapalım ve bu projenin adını da koruyucu meleğim annem koyduk. Bu projeyle ilgili çalışmayı kasım ayında başlattık. Hafta sonu, Cumartesi günleri tamamen gönüllü olan 25 kadın öğretmenimiz, rehber öğretmenlerimizin yürüttüğü bir proje. Hiçbir ücret, hiçbir karşılık beklemeden tamamıyla Cumartesi günlerini bu işe harcıyorlar. 6 Kasımdan bugüne kadar da kesintisiz sürdü. Özellikle dezavantajlı mahallelerde başladık. Okullarımıza velilerimizi davet ediyoruz. Rehber öğretmenlerimiz de gidip onarla eğitimin birçok başlığını konuşuyorlar”

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?