HALKIN SESİ

KASAPLAR PİYASA HAKKINDA NELER SÖYLEDİ?

Batman Sonsöz Gazetesi’nde her hafta yayınlanan Bayram Ayhan ile Esnaf Konuşuyor adlı köşemizde bu hafta kasapları konuk ettik.

KASAPLAR PİYASA HAKKINDA NELER SÖYLEDİ?
06-01-2022 10:58
06-01-2022 11:02
Google News

Ekonomik krizden, et fiyatlarının yüksekliğinden, kasaplar arasında birlik olmamasından, hayvanların dışarıya ihraç edilmesinden dolayı yaşanan hayvan kıtlığı ve bunun  getirdiği fiyat artışlarından ve büyük marketlerin halkın duygularıyla oynadıklarını ve kuzu eti yerine koyun eti sattıklarını iddia eden kasaplarımızdan gelen cevaplara hep beraber bakalım.

Hüseyin Songur: Kasaplığa 15 yaşında babamın yanında çırak olarak başladım. Bu benim baba mesleğim. 33 yıldır bu işi yapıyorum. Çarşı Mahallesi, Bankalar Caddesi, Elma Sokağında bulunan Bereket Kasap dükkanımı işletiyorum. Ekonomik krizden dolayı fiyatlar yüksek. Etin kilosu önceden 50-55 lirayken şimdi 70-75 arasında değişiyor. Marketler küçük esnafı bitirdi. Fiyatların belediye tarafından düzenlenerek belli bir fiyat listesi çıkarılmasını ve tüm kasapların bu fiyatlara uymasını talep ediyorum. Bu sayede fahiş fiyatların önüne geçilir. Müşterilerin çoğu marketlere yöneldiği müşteri sayımız düşüyor ama marketlerin sattığı et ile bizim sattığımız et asla bir olamaz. Biz süt kuzu satıyoruz onlar ise tokluk(kart) et satıyorlar. Biz etin her tarafını aynı fiyattan verirken marketler her bölge yani her parça için ayrı fiyat veriyorlar. Müşteri bunun arasındaki farkı ayırt edemediği için markete yöneliyor. Aslında orada aldığı daha pahalı çünkü parçalı satıyor. Şuanda zararına çalışıyorum çünkü müşteri az. Bir de hayvan sıkıntısı yaşıyoruz. Hayvanların çoğu dışarıya ihraç edildiği için biz bulamıyoruz. Biz burada elimizden geldiğince vatandaşa en iyi eti sunmaya çalışıyoruz. Müşteri memnuniyeti bizim için çok önemli.

Sercan Solak: Kasaplığa 13 yaşında babamın yanında çırak olarak başladım. Babamın sağlık sorunlarından dolayı baba mesleği olan kasaplığı devir aldım. Çarşı Mahallesi 725. Sokakta bulunan Sercan Kasap dükkânımda 15 yıldır çalışıyorum. Meslekle ilgili en önemli sorunumuz mezbahanelerdi ama Kasaplar Derneği Başkanı Hacı Ali Rüzgar’ın yaptığı birlik ve beraberlik sonucu ortak bir karara varıldı. İnşallah bu sorununda çözülmesini temenni ediyorum. Et fiyatlarında, yem fiyatları ve ihracattan dolayı ufakta olsa bir artış oldu. Şuan oğlak etinin kilosu 65 TL. Kemiksiz dana eti 75 TL. Bu fiyatlar günümüz koşullarına göre gayet normal fiyatlardır. Yem artışıyla kıyaslarsak şuan oğlak eti 85-90 lira arasında olmalıydı. Hayvan konusunda da çok eksiğimiz var. Bu eksiklik bugünkü koşullara göre normaldir. Kimse hayvan besleyemediği için bu tür sorunlar olabiliyor. Şuan ki fiyatlara bile itiraz eden müşterilerimiz bulunmaktadır ne yazık ki. Önceden günde 25-30 hayvan satarken şimdi ise 7-8 taneye düştü. Elektrik faturamız kirayla aynı seviyeye gelmiş durumda. Giderler çok ama gelirler az. Emeğimizin karşılığını alamamaktayız. Bu et fiyatlarıyla ilgili değil, maliyetlerin yükselmesindendir. Poşeti 7 liradan alırken şimdi 35 liraya alıyorum. Elimizden geldiğince temiz, hijyenik bir ortamda vatandaşa hizmet vermeye çalışıyoruz. Tabi bu vatandaşlarımızın desteğiyle olur.  

Mevlüt Demir: Kasaplığa 20 yaşında başladım. Batman’da ben bu mesleğe başladığımda et market yoktu. Hepsi kasaptı. Bu mesleği et market olarak Batman’da ilk defa ben yaptım. Meydan Mahallesi Doktor Yusuf Azizoğlu Caddesinde bulunan Çiçek Et Market dükkanımda 20 yıldır çalışıyorum. Müşteri potansiyelimde herhangi bir sıkıntı yok. Biz resmi kurumlara, lokantalara, marketlere de toptan et veriyoruz. Piyasa şartlarına göre fiyatlarımız uygundur. 2 senedir et fiyatları yükselmemiş. Normalde şuan ki fiyatların 1 sene önce olması lazımdı. Hayvan üreticileri gittikçe azalıyor çünkü zarar ediyorlar ve emeklerinin karşılığını alamıyorlar. Hayvan üreticileri artan yem,arpa maliyetlerinden dolayı dişi hayvanlarını dahi kesiyor. Dişi hayvanlar kesilmezse daha iyi olur çünkü kesilirse gittikçe hayvan nesli tükenir. Kemiksiz dana eti şuan 75 TL, kuzu eti de 75 TL’dir. Müşterilere en iyi hizmeti vermek için çalışıyoruz. Kaliteli et getiriyoruz. Hizmette sınır tanımıyoruz. Vatandaşlarımızda bizden memnun ve gittikçe işlerimiz artıyor. Piyasa şartlarına göre işimiz çok şükür iyi durumda.

Mehmet Ali Can: Kasaplığa 1996 yılında babamın yanında çırak olarak başladım. 26 yıldır bu mesleği yapıyorum. Aydınlıkevler Mahallesi, Veysel Karani Caddesinde bulunan dükkanımda 26 yıldır çalışıyorum. Mesleğimizle ilgili en önemli sorun kasaplar arasında rekabet olması ve büyük marketlerin halkın duygularıyla oynamasıdır. Kasaplar arasındaki rekabette belli bir fiyat olmadığı için herkes kendi kafasına göre fiyat veriyor. Bu da kasapların %90’nının zarar etmesine sebep oluyor. Büyük marketler reyonlarını dizip kuzu eti diye 55 TL’ye sattıkları etin, kart ve gebe koyun eti olduğunu gördüm. Bu halkın duygularıyla oynamaktır. İsteğimiz, yetkililerin bu soruna çözüm bulması ve halkımızın bilip, güvendikleri mahalle kasaplarını tercih etmelerini istiyorum. Müşteri potansiyelimiz süper iyi. Müşterilerimize en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz. Batmanda canlı hayvan pazarında kuzu eti kasap alışı şuanda 72 TL’dir. Perakende satışlarımız şuanda 75 TL’dir. Bizim hem alışlarımız hem de satışlarımız yüksek. Bu yüksek fiyatlardan hem biz hem de vatandaşlar memnun değil. Fiyatların yüksek olmasının sebebi dolar kurunun yüksek olmasından kaynaklanıyor. Türkiye’de 3 dolara alınan et, dışarıda 9 dolara satılıyor. Bu yüzden de Türkiye et borsasında et olmadığı için haliyle fiyatlar yükselişe geçiyor. Yapılan bu ihracat sebebiyle Türkiye et borsası şuanda çok sıkıntı çekiyor.

Aldülhalim Altın: Kasaplığa 35 yaşında köyde kasaplık yaparak başladım. 30 yıldır bu mesleği yapıyorum. Aydınlıkevler Mahallesi Veysel Karani Caddesinde bulunan Batman Et Pazarı dükkanımda 26 senedir çalışıyorum. En önemli sorunum et fiyatlarının yüksekliğinden dolayı satışlarımızın düşmüş olması. Eskiden günde 14 hayvan satarken şimdi günde 3 hayvan satabiliyorum. Müşteri potansiyelimizde ciddi bir düşüş var. Fiyatların yüksek olmasının sebebi hayvanların az olmasıdır. 1 kilo oğlak eti 70-80 arasında . 1 kilo kuzu eti şuanda 75 TL’dir. Ben de müşterilerde fiyatlardan memnun değiliz. Buraya müşteri gelmezse burası boştur. Kazancımız olmaz. Gün de 3 hayvan satınca sadece masraflarımız çıkıyor, bize kalan bir kazanç yok.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
Batman' Petrolspor'da sezonun en güzel golü sizce kim attı?
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
23 Mayıs 2022 e-gazete