GÜNDEM

Uluslararası kongre başladı

1.Uluslararası Ekonomi, Siyaset, İnsan ve Toplum Bilimleri Kongresi, Batman Üniversitesi’nin ev sahipliğinde başladı.

Uluslararası kongre başladı
28-03-2022 06:36
28-03-2022 09:37
Google News

Batı Raman Kampüsü Rektörlük Konferans Salonunda YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar ve Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şahin’in konuşmacı olarak yer aldığı kongrenin açılış oturumuna Batman Valisi Hulusi Şahin, Üniversite Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Ahmet Alanlı, ilimizin ve üniversitemizin yöneticileri, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı. Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. İbrahim Halil Aydın,  bölgesel kalkınma için iç potansiyelin oluşturulması gerektiğini söyledi. Ulusal alandaki hedeflerin bölgesele düşürülerek kalkınmanın daha kolay sağlanabileceğini belirten Aydın, kongre kapsamında bölgesel kalkınmanın ekonomik, idari, hukuki, şehirleşme, sağlık, eğitim, kültür, spor, sanayileşme, göç, tarih ve ticaret gibi farklı boyutlarının ele alınacağını söyledi. 

“BÖLGESEL KALKINMAYA KATKI SUNUYORUZ”

Üniversite Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, bu yıl ilki düzenlenen kongrenin temasını Bölgesel Kalkınma olarak belirlediklerini ifade ederken “Bölgesel kalkınma konusunu önemsiyoruz. Ekonomik ve sosyal yapının iyileştirilerek kaynakların etkin dağılımına bilgi üreten bir merkez olarak destek vermeyi amaçlıyoruz” dedi.

“BU ÇALIŞMALAR ÇOK KIYMETLİ”

Batman Valisi Hulusi Şahin ise bölgesel kalkınma üzerine odaklanan kongreye küresel olarak bakmamız gerektiğini ifade ederken, akademik çalışmaların bugün yaşanan aktüel riskleri ve fırsatları anlatma açısından da çok kıymetli olacağını vurguladı.

Sunumda yer alan YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, dünya ekonomisi ve Türkiye ekonomisini kendi gözlemleri sonucunda değerlendireceğini belirterek Türkiye ekonomisinin yapısal dönüşümünden bahsetti.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?