SİYASET

DEVA Partili Ekmen; “Memurun hakları gasp ediliyor”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, tasarruf ve verimlilik genelgesinin memurlar üzerinde yaratmış olduğu olumsuz etkileri ve hak kayıplarını gündeme getirdi.

DEVA Partili Ekmen; “Memurun hakları gasp ediliyor”
24-06-2024 12:20
24-06-2024 12:22
BATMAN

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e hitaben konuşan Milletvekili Ekmen, bugüne kadar çeşitli tasarruf genelgeleri yayınlandığını ama akıbetleri hakkında bilgi verilmediğini ifade etti. 2021 Haziranı’nda yayınlanan tasarruf genelgesi ile ilgili defalarca kez çeşitli platformlarda verimliliğine dair sorular sorduğunu hatırlatan Ekmen, ama kimseden cevap alamadığını ifade etti. Ekmen, bu genelgelerin gözünü vatandaşın, memurun, emeklinin ve garibanın cebine diktiğini başka da bir işe yaramadığını söyledi.“Eğer bir tasarruf yapmak istiyorsanız, tasarruf genelgesi kapsamı dışında tuttuğunuz deprem ihalelerini denetleyeceksiniz.” diyen Ekmen, ihale bedelinin 1/3’üne taşere edilen ve devleti zarara uğratan ihalelere örnek verdi.  İhalenin gerçek maliyeti ile devletin ödediği bedel arasındaki farkın nereye aktığını soran Ekmen “Aradaki bu fark Çukurambar kafelerinde müteahhit, siyasetçi ve bürokrasi üçgeninde buharlaşıyor.” dedi.

Bakan Şimşek’e hitaben “Tasarrufa buradan başlayacaksınız.” diyen Ekmen, Siyasetin ve Bürokrasinin zirvesindekilerin lüks harcamalarına örnekler vererek buradan tasarruf edilmedikçe başarılı olunamayacağını ifade etti.

“FAZLA ÇALIŞMA BEDELİ, BİR ÇAY PARASI DEĞİL”

Ekmen, fazla çalışma ücretinin genelge ile kısıtlanmasını şu sözlerle değerlendirdi: “Memur çalışması gerektiği kadar çalışıyor. Bir de bunun üzerine işin ve ihtiyacın gerektirdiği kadar fazla çalışıyor. Fazla çalışma ücretinin de saat başı ücreti ne kadar biliyor musunuz arkadaşlar? 10 lira 10 kuruş. Yani bir memur bir saat fazla çalışsa, o çalıştığı saat ücret bedeliyle bir simit yiyemez, bir çay içemez. Ve muhtemelen de fazla çalıştığı için de servis yerine toplu taşımaya binecektir. Toplu taşıma da bunun çok daha fazlasını ücret olarak ödeyecektir. Peki, soruyorum, memurun saat başına aldığı 10 lira 10 kuruş ücret Türkiye Cumhuriyeti Bütçesi’nde 1 milyarda kaç kuruşa tekabül etmektedir ki devlet buna göz koymuştur? Biz saat başı çalışma ücretinin güncellenmesi, insana yakışır bir rakama gelmesini beklerken, bunun kaldırılmasına dair Genelgede bir girişimle karşı karşıyayız.”

“MEMURUN LOJMAN FİYATLARINI PİYASA BEDELLERİNE YAKLAŞTIRMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ”

Ekmen “Şimdi bu devlet saçma sapan bir faiz enflasyon tartışmasına girdi. 200 binlik konutlar 5 milyon, 2 milyonluk konutlar 20 milyon oldu. 800 liralık kiralar 10 bin, 1000 liralık kiralar 20 bin lira oldu. Buna karşı kendi memurunu koruması gerekirken, lojman ücretlerinin piyasa şartlarına göre güncellenmesini tasarruf genelgesi öngörüyor. Sayın Bakan, piyasadaki enflasyonu, konut fiyatlarını, kira fiyatlarını normalleştireceğiz diyen siz değil misiniz? Bu rakamlar fazla, bunu makul rakamlara çekeceğiz diyen siz değil misiniz? Eğer öyleyse, memurun bu faiz enflasyon çılgınlığından önce Merkez Bankası'nın faiz düşürmesinden önce ödediği ve süreç içerisinde de zaman zaman güncellenen güncel rakamları, kira rakamlarını, niçin piyasa rakamlarını uyarlayacaksınız? Bu hakkaniyet midir? Biz sizin piyasa fiyatlarını makul rakamlara çekmenizi bekliyorken siz memurun lojman fiyatlarını piyasa bedellerine yaklaştırmaya çalışıyorsunuz. Bu hakkaniyete ve vicdana uygun bir tutum mudur?” dedi.

“TEKNİK PERSONELLERİN MAAŞLARI GÜNCELLENMELİDİR”

Teknik personel alacakları konusuna da değinen Ekmen “İlk işe giriş bedelleri neredeyse 4-5 asgari ücret iken bugün 2 asgari ücret bedeli civarına düşmüş durumdadır. Teknik personel, mühendis olan kamu çalışanlarının maaşlarının piyasadaki onurlu, haysiyetli yaşam koşullarına göre güncellenmesi gerekir. Yani devlet yine kendi çalışanını ezerek tasarruf yapacağını düşünüyor. Oysa yanılıyor. Kendi çalışanın onurunu korursa, kendi çalışanlarının, ailelerinin, çocuklarının onurlu, haysiyetli vatandaşı oldukları gibi bu devletin çalışanı olmaktan gurur duyacakları bir düzen oluşturursa birçok kalemde kendiliğinden çok önemli tasarrufun geliştiğini görecektir. Ama maalesef kendi memurunu, işçisini, emeklisini eziyor” dedi.

EKMEN, EMEKLİYİ UNUTMADI

Milletvekili Ekmen “3600 ek gösterge gündemde olmadığı gibi bugün emekli olan bir memur çalışan bir arkadaşına çok yakın bir oranda emekli maaşı alıyorken çok değil birkaç yıl sonra çalışanın neredeyse yarısı kadar maaş alamaz hale geliyor. Bu maaşların da yani çalışan ve emekli arasında oluşmuş bu haksız farkın bakın, emeklilikten kaynaklanan doğal bir maaş eksilmesinden bahsetmiyoruz, ücret artışı politikalarından, aşırı enflasyondan ve yanlış ekonomi politikalarından kaynaklanan bir sorundan bahsediyoruz. Bunun da bir an önce gündeme alınarak emekli aylıklarındaki hak kayıplarının giderilmesini ve ücretlerin adil bir seviyeye çekilmesini bekliyoruz” dedi. (Deva Partisi Bülten)

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SOSYAL MEDYA