HASANKEYF

DİKA HASANKEYF İÇİN HAREKETE GEÇİYOR

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA), Hasankeyf’te turizm platformu toplantısı düzenledi.

DİKA HASANKEYF İÇİN HAREKETE GEÇİYOR
15-10-2021 17:58
17-10-2021 10:47

Toplantıya Hasankeyf Kaymakamı Şenol Öztürk, Batman Üniversitesi Rektörü İdris Demir, Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Sekreteri Ahmet Alanlı ve İl Kültür ve Turizm Müdürü İhsan Aslanlı katıldı. Hasankeyf Turizm Meslek Yüksek Okuluna bağlı uygulama otelinde gerçekleştirilen toplantıda Hasankeyf’in turizm odağı haline getirilmesi için yapılacak çalışmalar ele alındı.

“HASANKEYF BÜYÜYOR, GÜZELLEŞİYOR”

Toplantıda konuşan Batman Valisi ve Belediye Başkan Vekili Hulusi Şahin “Hasankeyf serpiliyor, büyüyor ve güzelleşiyor. Hasankeyf’in turizm anlamında ciddi bir potansiyel var. Hem iç hem dış turizmde ciddi beklentilerimiz var ve her geçen gün bunlar gerçekleşiyor. Bu tür turizm platformları turizmin ilgisini doğru yöne yönlendirme anlamında ve geçmiş dönemlerde eski Hasankeyf’te yapılan hataların tekrarlanmaması anlamında çok değerli ve kıymetli. Bazı projeler inşaat halinde ve kısa zamanda hizmete girecek. Devasa bir millet bahçesi yapılacak. Valilik olarak hazırlamış olduğumuz projelerin finansmanı ile ilgili çalışıyoruz. Bunlar kısa zaman içerisinde çözümlenip o projeler Hasankeyf turizmine katkı sağlayacak. Uygulama otelimiz ve yüksek okulumuz Sayın Cumhurbaşkanımızın fikridir. Sayın Cumhurbaşkanımız buraya bir meslek yüksekokul ve uygulama otel yapın diye talimat verdi ve onun talimatı doğrultusunda yapıldı ve iyi ki de yapıldı. Şuan otelde bulunan 49 yatak sayısı tüm Hasankeyf’in de yatak kapasitesi. Onun üzerine özel sektörümüz daha tek bir oda bile yüklemiş değil. Buradan çağrıda bulunuyorum. Buranın mimari dokusuna uygun oteller yapsınlar. Çünkü turizm öyle ya da böyle yatak kapasitesi demektir. Öyle ya da böyle bir sosyal tesis, lokanta bir turizm tesisi demektir. Eğer tesisiniz yoksa turizminiz de yok demektir. Bu yüzden bizim uygulama oteli bir örnektir ve başlangıçtır. Özel sektöründe hızlı bir şekilde tesisleşmeye gitmeleri gerekiyor ki Hasankeyf’e gelen turistlerin ihtiyaçlarını karşılayabilelim” dedi.

“BELEDİYE OLARAK HASANKEYFE ÇOK DESTEK VERDİK”

Vali Şahin, Batman Belediyesi olarak da Hasankeyf’e çok ciddi destekler verdiklerini aktarırken “Mesela biz bir deniz ulaşım mühendisi istihdam ettik. Her ne kadar Batman’da deniz yok deseler de biz aslında o kardeşimizi Hasankeyf için tahsis etmiştik. Buradaki tüm tekne ulaşımı sistemini o kardeşimiz çalışarak oluşturdu.  Ayrıca sizin arıtma tesisinizi tüm teknik desteğini Batman Belediyesi verdi. Daha önce de imar konusunda destekler verdik. Çünkü biz şuna inanıyoruz. Batman artık büyükşehir olmaya yaklaşmış bir şehirdir.  Dolayısıyla Batman Belediyesinin ilgisinin Hasankeyf’te olmasından daha doğal bir şey olamaz. Gerek Batman Valiliği gerekse de Batman Belediyesi Hasankeyf’in diğer tüm sorunlarında yer almaya devam edecektir. Bir misafirimizi de ağırlayacağız. 28 Ekim Perşembe günü Masterchef şefini Hasankeyf’e davet edeceğiz. Burada programlarını yapacaklar. Bu da Hasankeyf’in tanıtımı açısından da faydalı.  Benzeri çalışmalarımız olacak. Önümüzdeki ilkbaharda Hasankeyf’te su festivalini yapmayı düşünüyoruz. Hasankeyf sadece Hasankeyfliler ya da Batmanlılar için önemli değil. Hasankeyf bir dünya mirasıdır. Hasankeyf’e ne yapsak azdır. Yeni geliştireceğimiz projelerle Hasankeyf’i dünyaya tanıtmak için çalışacağız” dedi.

“BİLGİYİ ENERJİYE DÖNÜŞTÜREN BİR ÜNİVERSİTEYİZ”

Hasankeyf’e turizm konusunda katkı sağladıklarını ifade eden Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir “Bilgiyi enerjiye dönüştüren üniversite mottosuyla çalışmalarına büyük bir hızla devam ediyor. Bu çerçeve de enerjimizi Hasankeyf’in turizmine katkı sağlamayı sürdürmektir asıl hedefimiz. Batman üniversitesi olarak Hasankeyf turizmine 2018 yılından beri burada meslek yüksek okulumuzla hizmet vermekteyiz. Bu çalışmalara katkı vermekteyiz. Kalacak yer bakımından, konaklama tesisi anlamında 2020 yılında tamamlanmış 49 odalı uygulama otelimizle ki öğrencilerimizin de istifadesine sunulmaktadır. Turizmle ilgili, turizm odaklı yeni, başka, ilave eğitim öğretim programlarının yelpazesini genişletmek hedefindeyiz” dedi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER