Akıntıya Karşı Yüzenler

Akıntıya Karşı Yüzenler

HALKIN SESİ - 2 ay önce

Bedava peynir fare kapanında…

Son zamanlarda katıldığım kişisel gelişim ve kariyer konferanslarında sıklıkla duyduğum sözlerden biri. Katıldığım bu konferanslarda toplumdaki işsizlik ve gençlerin eğitim hayatındaki olumsuzlukların bütün nedenlerini gençlere yüklemek için kullanılan aşağılayıcı bir cümle.

Bedava peynir fare kapanında denilerek gençlerin çaba göstermediğini ve tembellikle kısa yoldan bir şeylere ulaşmaya çalıştıklarını vurgulama amaçlanmaktadır. Ancak bu sorunların tek sorumlusu olarak gençleri göstermenin olaya taraflı ve kötümser bir tavırla bakıldığı düşüncesindeyim.

Katıldığım tüm kariyer konferanslarında toplumun yüzde birlik bir kesimini bile oluşturmayan bazı genç girişimcilerin başarı hikayeleri ballandıra ballandıra anlatılmakta. Tüm gençlerden aynı performans beklenmekte ve bunu başaramayan gençler de ne yazık ki yukarıda bahsettiğim cümle ve benzerleri ile kınanmaktadır.

İçerisinde bulunduğumuz devrin ekonomik ve eğitim sorunlarının tüm faturasını gençlere keserek asıl sorundan uzaklaşmış oluyoruz. Uzun yıllar okul sıralarında dirsek çürüten gençler kendi alanlarında prestijli bir işte çalışmak istediğinde ise büyük bir talepte bulunmuşlar gibi rahatsız edici tepkilere maruz kalmaktadır. Her şey okul değil denilerek okul hayatı için verilen bütün emekler ayaklar altında ezilmeye mahkum bırakılmakta ve işsiz bırakılan gençleri azaltmaktansa adım başı üniversiteler açarak sorunu daha çözümsüz bir hale getirmeye çalışan sisteme karşı ise 3 maymunu oynamak daha çok işlerine gelmektedir.

Özel sektörün her türlü baskısı ve kötü muamelesinden kurtulmak isteyen diğer bir kesim ise gecesini gündüzüne katarak aylarca hatta yıllarca Kpss’ye çalışarak kamuda bir iş hayali ile yaşamaktadır. Ancak Pazar günü girdiğimiz sınavda da anlaşıldığı gibi aylarca verilen çaba ve emeklerin 2 buçuk saatte sömürüldüğüne ve sonuçların da büyük bir kesim için hüsran olduğuna şahit olduk.

Kamuda işini alacak kişinin tüm çalışma hayatında hiçbir zaman karşısına gelmeyecek olan gereksiz bilgiler ile kendisini donattığı Kpss’den de istediğini alamadan dönerek yeni kapılara yönelmeye çalışması çaresizlik ve zaman kaybından ibarettir. İşsizlikten yakınan ve çalışma hayatına katılmak isteyen gençler için bedava peynir fare kapanında sözü sadece gençleri yaralamakta ve asıl sorundan uzaklaşmamıza neden olmaktadır.

Her gün 8 ile 5 arası çalışmak için tüm sosyal aktivite ve hobilerinden vazgeçerek gece gündüz ders çalışan gençleri tembel ve yeteneksiz olarak karalamak da ancak bizim ülkemizdeki bazı sözde donanımlı 3 maymunların yapacağı bir yorum olacaktır. Yıllarca okullar okuduktan sonra ve kendilerini eleştiren sözde donanımlılardan çok daha birikimli olan gençlerimiz garsonluk ve kasiyerlik yaparken her türlü aşağılama ve kötü muameleye maruz kalmak istemedikleri ve kendi mesleklerinde ilerlemek istedikleri için tembel ve yeteneksiz olarak karalanmaktadır.

Diyeceğim şu ki tüm sosyal ve ekonomik baskılarına rağmen eğitimleri, birikimleri ve çabaları ile akıntıya karşı yüzmeye çalışan bu gençleri görmemek büyük haksızlıktır. Bu denizde tüm gençler olarak hepimiz çabalamakta ve akıntıya karşı yüzmekteyiz. Ancak şu unutulmasın ki bazılarımız akıntıya karşı yüzerken ne yazık ki boğuluyoruz.

Haftanın Öne Çıkanları

TPAO, 69 personel alıyor

2022-08-01 16:40 - GÜNDEM

Batman Celbek'in başarısını konuşuyor

2022-08-02 11:32 - EĞİTİM

Yük treni çocuğa çarptı

2022-08-06 20:00 - GÜNDEM

Osb yolunda feci kaza: 14 yaralı

2022-08-05 12:21 - GÜNDEM

Bono, Ak Parti’den istifa etti

2022-08-04 08:28 - SİYASET

Deva Partili Ekmen’den Aysel Tuğluk çıkışı

2022-08-03 19:36 - SİYASET

Ekmen’den özel tebrik

2022-08-06 18:10 - SİYASET

Gençlik ve Spor Bakanlığı bin 17 işçi alacak

2022-08-05 00:30 - GÜNDEM

Batman’ı gururlandıran haber

2022-08-05 19:33 - SPOR

Aslan, Petrolspor kampındaydı

2022-08-01 16:11 - SPOR

İlgili Haberler

Bu oyuna bu skor

18:32 - HALKIN SESİ

Harika eğitim sistemimiz

19:03 - HALKIN SESİ

Gündem için mi? Gönül için mi?

09:42 - HALKIN SESİ

GERDANLIKTAKİ GİZEM

09:03 - HALKIN SESİ

Maç 3-0 oldu bizim oldu

19:03 - HALKIN SESİ

Günün Manşetleri

Real Konak’ta personeller uzmanlaştı

19:25 - GÜNDEM

Genel Müdür Bilgin Batman’daydı

19:23 - GÜNDEM

Ekremoğulları, iki aileyi barıştırdı

17:41 - GÜNDEM

Batman’da 547. eylem…

14:01 - GÜNDEM

Bu da öğrenci kartı kuyruğu…

13:31 - GÜNDEM