EKONOMİ

Bu ne yaman çelişki?

Kabine Toplantısında, ilk defa konut sahibi olacaklar için 3 kredi paketinin hizmete sunulacağı açıklandı. Konut faizleri düşerken, tüm yurtta olduğunu gibi Batman’da da ev fiyatları yükselişe geçti.

Bu ne yaman çelişki?
10-05-2022 16:52
10-05-2022 16:53
Google News

Kabine Toplantısında alınan karara göre, konut finansmanı konusunda 3 ayrı paket uygulanacak. Birinci paket ile ilk defa ve tek konut sahibi olacak vatandaşa, 2 milyon liraya kadar değere sahip birinci el satın almalar için 10 yıla kadar vadeli ve aylık yüzde 0,99 faizli konut kredisi sağlanacak. İkinci paket, birinci ve ikinci el konutları da kapsayacak. Paketin amacı döviz ve altın varlıklarının Türk Lirasına dönüştürmek olacak. Üçüncü paket, inşaat sektörüne yönelik uygulanacak. Mayıs Ayı itibarıyla asgari yüzde 40'ı tamamlanmış ve asgari yüzde 50'si satılmamış inşaat projelerinin bir an önce tamamlanabilmesi için 20 milyar liralık bir kaynak ayrılacak. Bir yıl boyunca konut fiyatlarını internet sitelerinde duyurdukları fiyatta sabit tutma taahhüdü veren firmalar, belli bir rakama kadar ve 36 ay vadeyle bu finansmandan yararlanabilecek. Böylece inşaat halindeki projelerin hızla tamamlanarak kısa vadedeki konut arzının artması ve fiyatların dengelenmesi hedeflenecek.

KONUT FİYATLARI ARTTI

Kabine Toplantısında konut alımına ilişkin verilen müjdelerin ardından internette yer alan konut ilanlarında yükseliş gözlendi. Faiz indiriminin ardından internette satışa sunulan konut fiyatları güncelledi. Yüksek ev fiyatlarıyla sürekli gündemde olan Batman’da faiz indirimiyle birlikte fiyatların rekor seviyeye ulaşacağı tahmin ediliyor.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?