TÜRKİYE VE DÜNYADAN

Bencil insanlarla nasıl baş edilir?

Uzman Psikolog Kaan Üçyıldız konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Bencil insanlarla nasıl baş edilir?
29-09-2023 02:00
28-09-2023 16:58
BATMAN

Sadece kendini ve çıkarlarını düşünen, her zaman kendi isteklerinin olmasını bekleyen, başkalarını düşünmeden ve önemsemeden hareket eden insanlar hayatın bir gerçeği olup mutlaka belli bir dönemde hayatınıza dahil olmuştur.

 PEKİ AMA BİR İNSANIN BENCİL OLDUĞUNU NASIL ANLAYABİLİRSİNİZ ?

 Öncelikle bir kişinin kendini düşünüyor ve önemsiyor oluşu bencillik değildir ancak kişi, başkasının ne hissedeceğini düşünmeden ve önemsemeden sadece kendi istek ve taleplerini düşünerek hareket ediyorsa bencillik olarak ifade edilebilir. Bencil insan; kendisini dünyanın merkezinde görür, empati yapmaz, sürekli onun sorunları ve problemleri dinlensin ister, sizinle ilgili önemli bir konuda konuşmak istemez hemen kendi hayatıyla ilgili bir konuyu konuşur, yeri geldiğinde özür dileme ve takdir etme gibi davranışlar gerçekleştirmez, sizden sürekli kendisi için bir şeyler talep eder.

 BENCİL İNSANLA NASIL BAŞ EDİLİR?

 Bencil bir kişinin zaman içerisinde sizi yoracağı ve sömüreceğini unutmamalısınız. Onunla gerçekten baş etmek istiyorsanız sabırlı olmalısınız. İlk olarak aranızda bir denge oluşturmalısınız, onun istekleri gerçekleştiriliyorsa aynı şekilde sizin isteklerinizde gerçekleşmelidir. Sizin için bir şeyler yapmadığı sürece onun için bir şeyler yapmamalısınız.  Size kaba/sert konuşan bir insansa eğer aynı şekilde sizde kaba/sert konuşmamalısınız çünkü yarar sağlamayacaktır. Mümkün olduğunda az iletişim ve münakaşaya girmelisiniz, sizi rahatsız eden kişiden uzaklaşmak yararlı olacaktır.  Bencil bir insanın ilgi ve öneme ihtiyacı olduğu kadar sizin de ilgi ve öneme ihtiyacınız olacaktır, dengeyi korumak iyi gelecektir. Size kötü ve mutsuz hissettiren insanlarla değil içinizde çiçekler açtıran, yüzünüzde tebessüm ettiren insanlara zaman ayırın… Uzman Psikolog Kaan Üçyıldız, ''Bencil insanları değiştirmek için çaba göstermemeli çünkü sizin söyledikleriniz onlar için önemsizdir.’ dedi. (Haber Merkezi)

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SOSYAL MEDYA