SAĞLIK

DÜNYA HASTANESİNDE HAYATA DÖNDÜ

Araç çarpması sonucu vücudunun sağ yarısı tamamen ezilen genç kız, Batman Özel Dünya Hastanesinde eski sağlığına kavuştu.

DÜNYA HASTANESİNDE HAYATA DÖNDÜ
04-06-2014 22:59

Başka hastanede ameliyata alınan ancak ameliyat sırasında aşırı kanama nedeniyle Özel Batman Dünya Hastanesine getirilen genç kız, Anestezi ve Reanismasyon Uzmanı Dr. Hasan Kaya tarafından yoğun bakıma alındı. Genç kızın, yapılan müdahaleler sonucu hayata döndürüldüğünü söyleyen Dr. Kaya “Kafada ezilme, kaburga kemiklerinin çoğunda kırık, akciğer dokusunda yaygın harabiyet, kalça kemiklerinde kırık, sağ bacak ve dizde ezilmeye bağlı olarak ileri derecede kas dokusu harabiyeti ve şişlik, karın içinde bağırsaklarda yaralanma ve iç kanaması olan hasta, başka hastanede ameliyata alınmıştı. Karın açıldıktan sonra her tarafta kanama olduğu tespit edilince müdahale edilmemiş ve karın içi gazlı bezlerle doldurulup tampon oluşturularak karın duvarı kapatılmıştır. Hastanemize getirilerek yoğun bakıma alınan hastaya 6 saatte 35 torba kan ve serum verildi. Üç gün boyunca derin halde uyutulup vücut ısısı 4 derece düşürülecek şekilde soğutuldu. Akciğer, böbrekler, diğer ve sistemleri korunan ve hasarı minimaliye etmek için tedavileri düzenlendi” dedi.

HASTA, 3 GÜN UYUTULDU

Yapılan müdahalelerle ilgili bilgi veren Kaya “3 gün boyunca ek sorun yaşamayınca uyandırılmadan önce hasta Genel Cerrah Uzm. Op. Dr. Serdar Baygeldi tarafından ameliyat alınıp karın içi kanama odakları kontrol altına alındı. 3 günlük yoğun tedavi ve ameliyatının ardından uyutulma işlemine son verilip 4.gün uyandırılmaya başlatıldı.6.gününde yaşam destek ünitesinden ayrıldı. Hastanın tamamen toparlanıp ayağa kalkıp yürüme ve rehabilitasyon süreci yaklaşık bir ay sürdü. Bir aylık tedavi ve yoğun bakımların ardından hastamız konuşarak yürüyerek ve hiçbir beyin hasarı olamadan 5 ay sonra barsak ameliyatı planlanarak şifa ile taburcu edildi” ifadelerini kullandı.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SOSYAL MEDYA