TÜRKİYE VE DÜNYADAN

Pazartesi dua ile açılıyor

Tarihi ve kültürüyle adeta açık hava müzesi konumundaki Mardin'in tarihi çarşılarında esnaf, her pazartesi toplu dua ederek iş yerini açıyor.

Pazartesi dua ile açılıyor
02-10-2023 13:51
02-10-2023 13:52
BATMAN

Merkez Artuklu ilçesinde bulunan tarihi Sokul Bakar, Kayseriye ve Hasan Ammar çarşılarında iş yerleri bulunan esnaf, 4 yıldır iş yerlerinin önünde Şirindede Camisi İmamı Fatih Yılmaz'ın öncülüğünde toplu dua ederek, hayırlı ve bereketli kazanç dileğiyle kepenk açıyor.

Osmanlı dönemine özgü "esnaf duası" geleneğini yeniden canlandıran esnaf, duanın ardından işyerlerini açıp müşterilerini bekliyor. İmam Fatih Yılmaz, AA muhabirine, Artvinli olduğunu, 4 yıl önce Mardin'e atandığını söyledi. Kadim bir gelenek olan ayetlerle, hadislerle iş yerlerini açma kültürünü yeniden canlandırmak için esnafla görüştüğünü anlatan Yılmaz, halkın ve esnafın teveccühüyle 4 yıldır bu geleneği sürdürdüklerini belirtti.

"Kadim geleneğimizi yaşatmamız önemli"

Her pazartesi günü tarihi 3 çarşıda esnafla toplu dua ettiklerini, ticari ahlaka yönelik ayet ve hadisler okuduklarını dile getiren Yılmaz, esnafın bu ayet ve hadisleri kendine şiar edindiğini kaydetti. Yılmaz, şunları kaydetti:

"Dua geleneği Osmanlı'dan bu yana sürüyor. İmam ve esnaf sabah namazından çıkar ve hep beraber dua ederler ve satışa öyle başlarlar. Bu bir ahilik geleneği. Bunu devam ettirmeye çalışıyoruz. Bu çarşılar kadim çarşılar, kadim geleneğimizi burada yaşatmamız daha bir önem katıyor. Çarşılar bir semtin, bir beldenin, bir şehrin kalbi gibidir. Başka şehir ve ülkelerden gelenler ilk önce çarşı esnafıyla muhatap olur. Ticarette ahlak önemli. Çarşıdaki esnaf ne kadar ahlaklıysa bu şehir 'ahlaklı ve temiz insanlar' diye anlatılır. Bu gelenek unutulmuştu. Elhamdülillah, yeniden canlandırdık. Umarım bütün pazarlara yayılır." (AA)

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SOSYAL MEDYA