TÜRKİYE VE DÜNYADAN

Sanat Evi'nin açılışı yapıldı

Diyarbakır Tanıtma Kültür ve Yardımlaşma Vakfı (DİTAV) Diyarbakır Şubesinin bağışlarla restore ettirdiği Süryani Kızlar Mektebi, kültür ve sanat evi olarak hizmet verecek.

Sanat Evi'nin açılışı yapıldı
01-10-2023 09:52
01-10-2023 10:03
BATMAN

Merkez Sur ilçesi Lalebey Mahallesi'nde bulunan ve DİTAV Diyarbakır Şubesi tarafından 2 yıl önce başlatılan çalışma kapsamında restore edilerek Diyarbakır Kültür ve Sanat Evi'ne dönüştürülen, geçmişte Süryani Kızlar Mektebi olarak kullanılan Meryem Ana Kilisesi'ne ait tarihi yapının açılışı dolayısıyla program düzenlendi. DİTAV Diyarbakır Şube Başkanı Erhan Akalınlar, açılışta yaptığı konuşmada, Diyarbakır Kültür ve Sanat Evi'ni yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Yıkılan evin restore edilerek Diyarbakır halkının hizmetini sunulduğunu aktaran Akalınlar, şunları kaydetti: "Bu bağışlarla olmuştur. Diyarbakır'da kültürel faaliyetleri bu evde sürdüreceğiz. Bir ticari gayesi olmayacaktır. Sivil toplum kuruluşlarına öncülük etmemiz mutlu ediyor. Biz yaptık sizler de yapın. Paramız yok demeyin. Gönüllü insanlarımız desteklerini sunar. Yapının güzel olduğunu herkes konuşuyor."

DİTAV Diyarbakır Şube Başkan Yardımcısı Şeyhmus Diken de kültür evinin ticari bir mekan olmayacağını bildirdi. Diken, "Diyarbakır kültür evini daha çok kültür sanat eksenli gastronomi, edebiyat, dil, görsel sanatlar, tiyatro ve sinema atölyeleri üzerine tasarladık. Bu mekan kentteki sivil toplum kuruluşlarının bu atölyelerindeki faaliyetleri için de açık olacak." ifadelerini kullandı. (AA)

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SOSYAL MEDYA