TÜRKİYE VE DÜNYADAN

Tarihi değirmene su verilecek

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin restorasyon çalışmaları başlattığı tarihi Fiskaya Değirmeni’ni çalıştıracak su için hazırlıklar tamamlanma aşamasına geldi.

Tarihi değirmene su verilecek
13-06-2023 01:01
13-06-2023 16:45

Büyükşehir Belediyesi, tarihi ve kültürel varlıkların gelecek nesillere aktarılması için çalışmalarını titizlikle sürdürüyor. 18. yy sonları ile 19. yy başında yapıldığı tahmin edilen Sur ilçesinde bulunan tarihi su değirmeninde başlatılan restorasyon çalışmalarında son hazırlıklar yapılıyor. MMülkiyeti Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan bodrum, zemin, bir kattan oluşan dikdörtgen ve avlulu yapıya sahip değirmene su verilmesi için Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü çalışma yürütüyor.

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, çalışmaları inceleyerek teknik personelden bilgi aldı.

Tarihi değirmenin yeniden aktif olması için hassasiyetle çalışmaları yürüttüklerini belirten Tutşi, en kısa sürede çalışmaları bitirmeyi hedeflediklerini söyledi. Karacadağ’dan gelip Hazreti Süleyman Camisinden Hevsel Bahçelerine doğru yönlendirilen su ile çalıştırılacak tarihi değirmen, geçmişte olduğu gibi buğdayı geleneksel yöntemlerle işleyerek un elde edecek.

Öğütülen un, proje kapsamında değirmen bahçesinde yapılacak tandırlarda pişirilerek ekmeğe dönüştürülecek.

Değirmen, restorasyon sonrası proje kapsamında yapılacak büfe ve sosyal tesis alanları ile vatandaşlara hizmet verecek. (Diyarbakır B.Ş. basın)

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SOSYAL MEDYA