USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

GELECEĞİNİ GARANTİLEMENİN YOLARI

29-01-2021
Google News

Merhabalar değerli okurlarım, bu hafta globalleşen dünyada pandemiden sonraki iş dünyasını, çalışma stillerini ve dünya insanı olmayı tecrübe ve fikirlerim ile anlatmayı düşünüyorum. 
Biliyorsunuz 4 tane Endüstri Devrimi oldu ve artık robotlar yapay zeka yolu ile bir biri ile iletişime geçiyor ve insana gereksinim duymadan üretim yapıyor hale geldi. 
Bu radapeki korkup “ee biz ne olacağız mıdemeli veya korkmalımıyız, yoksa bu bizim için önü açık bir sektör mü? Önümüzde bilmediğimiz, keşfetmemiz gereken sektörler teknolojiler mi olacak diye mi düşünmeliyiz?  Bence tamda cevap burada: Krizi fırsata çevirmek. Dünya insanı oluyoruz değerli okurlarım. 
Bundan sonra her şey evden olabilir. İyi bir Grafik Tasarımcı isen Amerika'daki bir şirke için tasarım üretebilirsin. Veya uzman bir Web Tasarımcı isen Çin'deki bir şirkete site üretebilirsin. Veya Rusça bilgin varsa Rusya'daki bir şirket için insan kaynakları faaliyetlerini yürütüp online mülakat yapabilirsin. 
Batman'da bile Almanca bilen Online Satış Danışmanı aranmıyor mu? Her yerde afişleri var. Peki daha ne diye Batman’da iş yok, deniyor. Bence sende iş yok. Aynaya bir bak, kendini tanı, SWOT Analizi yap, ben hangi konuda başarılı biriyim, kendimi hangi konularda geliştirmeliyim, hangi konular geliştirmem gereken yönler? Bunları önüne koy ve profesyonelleş. Bir konuda sonrasında dünyanın neresinde olursa olsun iş gelirseni bulur zaten. Her şey dijitalleşiyor. Yakında eve gelmeden televizyonu açacaksın. Buzdolabının seviyesini tatildeyken ayarlayacaksın. Eve gidince yolda klimanı açacaksın. Hepsine hazırlıklı olabilirsin. Yenilenebilir enerjiye yatırım yapabilirsin. Gelecekte elektrik şirketlerine para ödemeyeceksin çünkü elektriği kendi damında güneşten elde edeceksin. Bunların teknisyenleri olacak işte parayı kazananlar. 
Şimdiden buraya yatırım yapabilirsin. İlla küçük yerdeyim deme, kendini kısıtlama, hayallerini boğma sen dünya insanısın. İstediğin anda, istediğin yerdesin. Geçen haberlerde gördüm Güney Koreli bir kadın yıllar önce ayrılmak zorunda kaldığı Kuzey Kore'deki toprakları 3 boyutlu gözlükle geziyordu. Yakında yaygınlaşacak bu. İstediğin ülkeyi istediğin anda gezeceksin. Yeterki hayallerini kısıtlama. Hedefini küçük tutma 100 olmayı hedefle 70 olursan ne âlâ bir sonrakinde daha iyi planla. Ve daha da yaklaş 100 olmaya. İçindeki ezilmişkimliğini ortaya çıkar. 
İşte sen osun oda sen. Onu dinle, içsesine kulak ver ve hedefine odaklan. Batman'dan bile, Trabzon'dan bile, Mersin'in bir köyünden bile dünyanın her hangi bir şirketinde çalışabilirsin. Yeterki dünya insanı olmanın yollarını araştır ve kendini geliştir. Bu hafta EgeTV’de OkanDedeoğlu’nun konuğuyum.  Geleceğin mesleklerini, gençleri ve globalleşen dünya sistemini konuştuk. Yayının tekrarını açıp izleyebilirsiniz.
Görüş, öneri ve eklemek istedikleriniz toplum gelişimine ait her ne varsa fatiherdogan resmi instagram hesabımdan bana ulaşabilirsiniz. Haftaya tekrar görüşmek dileğiyle hoşçakalın. 
Gelişim içinde kalın.

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
FATİH ERDOĞAN
FATİH ERDOĞAN
GELECEĞİNİ GARANTİLEMENİN YOLARI LİDERLİK ÖĞRENİLEBİLİR Mİ? DENEYİMLİ PATRON ARANIYOR BATMAN ESNAFINA SAHİP ÇIKMALI MI? İŞ VAR ELEMAN YOK BATMAN'IN TELEKOMÜNİKASYON SORUNU KARİYER HAYATINDA MOTİVASYON VE ADAPTASYON İLGİNÇ DİL ÖĞRENME TEKNİKLERİ SOSYAL MEDYA'NIN İNANILMAZ GÜCÜ BATMAN, İZMİR'İN YANINDA FAHİŞ FİYATLI ŞEHİR İÇİ DOLMUŞLARI BATMAN'DAN UZAYA GİDİLECEK SAYIN KÖROĞLU KIRAÇ’I DİNLERKEN İNSAN EKSİK Mİ OLMALI İNSAN YÜRÜMEYİ UNUTUR MU? CENNET KOKULU DEDEM ALLAH DÜŞMANIMA VERMESİN SUÇ KİMİN? DOĞALGAZI DEĞİL GENÇLİĞİ BULALIM ÜCRETSİZ İNTERNET GELİYOR BATMAN'IN İŞSİZLİĞİ KÖTÜYE Mİ KULLANILIYOR? BATMAN'A KORONA HASTANESİ GELİYOR NEREDE O YENİ BAYRAMLAR DİJİTAL GELECEKTE TOPLUM VE MESLEKLER 15 TEMMUZ MU KORONA MI ZARAR VERDİ? KORONAVİRÜS BATMANDA HIRSIZLIĞI ARTTIRDI İLETİŞİMDE KELİMELERİN MUCİZEVİ GÜCÜ DÜRÜSTLÜK DAİMA SATAR! İKİNCİ DALGA MI GELİYOR? BOŞ ÇUVAL DİK DURMAZ TRUMP NEDEN NÜKLEER SIĞINAKTA? 7 DEN 77’YE DAİMA SONSÖZ EVDEN KAZANAN İŞÇİ Mİ, PATRON MU? DİJİTAL BAYRAMLARA MERHABA KALPLERDE ERSİN KORKUT OLMAK BATMAN VE MARDİN'E UZAK DOĞUDA BÜYÜK GURUR AŞI BULUNDU MU? HAYAT NE ZAMAN NORMALE DÖNECEK ? ZEYTİNYAĞININ BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNE MUCİZEVİ FAYDALARI SADECE ALKIŞ YETMEZ CORONANIN ULUSA SESLENİŞİ CORONANIN ZORUNLU DİJİTAL EĞİTİM SİSTEMİNE FAYDALARI CORONADA PANİK YOK ÖNLEM VAR AMAA? TOPLUM, KADIN OLMAK VE ANNEM UÇAK SEFERLERİ SORUNSALI BATMAN, TESLA VE KALKINMA ÇOCUĞUNUZ TEKNOLOJİ BAĞIMLISI MI? YAŞAM KALİTESİ VE MUTLULUĞUN GİZLİ SIRRI 2020 YÜREKLERE ÇIĞ GİBİ DÜŞTÜ DEPREM BAKANLIĞI KURULMALI MI? GÜNÜMÜZÜN MESLEĞİ "YALANCILIK" KALİFİYE İŞSİZLİK ENDÜSTRİSİ 4.0 YENİ UMUTLARLA 2020